Tovább a lejtőn

Nem okozhatott meglepetést a tegnapi bezuhanás: már az elemzők és a befektetők is felkészülten várták az újabb eladási hullámot, ami tegnap meg is érkezett a pesti parkettra. A tőkeátcsoportosítás látványos méreteket öltött, a BUX napközben átlépte a húszezer pontos határvonalat, és zárásra 19 703,66 pontra csökkent, ez 858,01 pontos gyengülésnek felelt meg. A vezető részvények egytől egyig visszaesést produkáltak, a legnagyobb zuhanást az OTP papírjaiban jegyezték fel: a banki részvények 5,08 százalékkal lettek olcsóbbak. A bankközi devizapiacon a forint–euró árfolyama elérte a 253,80-as szintet is, majd a BÉT zárásakor az eurót 253,60 forinton jegyezték, ami 0,60 forintos drágulásnak felelt meg.

Munkatársunktól
2005. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a BUX húszezer pont alá csúszott a kereskedés során, a zömében eladói oldalból álló tegnapi kereskedés látványosra sikeredett. Bár nem okozott meglepetést a bezuhanás, de ettől függetlenül látványos volt a parkettra érkező gyengülési hullám. Reggel már javában beesést mutatott a BUX, majd a nap folyamán a csökkenő trend elhatalmasodott az indexen, így a húszezer pontos határ alá becsúszva, 19 438,60 ponton érte el legalacsonyabb értékét a mutató. Záráskor 19 703,66 ponton állt a magyar részvények indikátora, ez 4,17 százalékkal volt alacsonyabb keddi kurzusánál.
Nem volt elhanyagolható tény, hogy a jelentős csökkenés 42 milliárd forintot meghaladó forgalom mellett valósult meg, a legtöbb kötést az OTP papírjaira regisztrálták, árfolyamértéken számítva 17 milliárd forintnyi banki részvény fordult meg a tőzsdén. Az OTP papírjai 5,08 százalékkal lettek olcsóbbak, a pénzintézetet 5,0 százalékkal a Mol követte. Míg kedden a Richter részvényei drágulni tudtak, addig tegnap már a gyógyszergyártó is követte a zuhanó trendet, és 3,9 százalékkal értékelődött le. A vezető részvények közül a Magyar Telekom úszta meg a legkisebb csökkenéssel a tegnapi zuhanást: a távközlési papírok 1,59 százalékkal 931 forintra estek. A kis forgalmú részvények esetében érdekes, hogy nem volt általánosítható a csökkenés, így javulással zárt a Forrás osztalékelsőbbségi, a Humet, a Pannonflax és a Pannonplast is. Nagyot esett viszont a Danubius, az Egis és az FHB árfolyama. Elemzők a kereskedést követve azt nyilatkozták, hogy várhatóan a következő napokban korrekciós hatás fog érvényesülni, vagyis a szakértők emelkedést várnak, de hozzátették, nem valószínű, hogy sokáig tartható majd fenn a növekedés.
A BUX-szal párhuzamosan a lengyel WIG 20 2,3 százalékkal, a cseh PX 50 3,50 százalékkal, az orosz RTS 3,9 százalékkal gyengült. A bankközi devizapiacon a forint– euró árfolyamában is lényeges változások történtek: az euró 253,60 forintra drágult, és tartósan 253-as szint felett ragadt meg. A Bank of America elemzői szerint a közeljövőben (6 hónapon belül) a 260 forintos euró sem elképzelhetetlen. A portfolio.hu oldalon közzétett Bank of America-jelentés szerint a nem túl jó makrogazdasági folyamatok miatt vannak túlsúlyban a forintot eladó befektetők.
A nagy nemzetközi tőkepiacokon is lefelé mozogtak az árfolyamok. Londonban, Tokióban, Frankfurtban gyengülést jeleztek az indexek, és hasonlóan csökkenéssel nyitottak az amerikai tőkepiacok is. A tengerentúlon a Wilma névre keresztelt hurrikán esetleges hatásaival voltak elfoglalva a befektetők. Az olaj árában hordónkénti egydolláros csökkenés alakult ki, azt követve, hogy az amerikai készletadatok növekedést jeleztek. A készletek az import nagy emelkedésétől nőttek – írta az MTI–Eco.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.