A cserényi Szent Márton-templom

Rejtőzködő Magyarország

Ludwig Emil
2005. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizennégy kilométerre Besztercebányától, 405 méteres tengerszint feletti magasságban, erdős hegyvidéken található Cserény. Neve 1300-ban „Villa Cheren” alakban bukkan fel írásban, hivatalos szlovák neve is Cerín. A cserény régi magyar szó, Herman Ottó nomád életmódot folytató őseink vándorcserényének nevezi a helyről helyre továbbköltöző sátortábort. A vesszőfonadékot, kerítést is jelentő cseríny szó azonban a környező szláv nyelvekben is jelen volt és van.
Cserény falu 1424-ben a véglesi vár uradalmához tartozott. A későbbi századokban a környező bányavidék sorsában osztozott. A falu szélén álló kora gótikus templom középkori kerítőfalát bizonyára a török vész közeledtekor építették. A szép arányú, magas nyeregtetejű egyhajós, egyenes szentélyzáródású épület a XIV. század elejéről származik. Négyzetes szentélyét és sekrestyéjét keresztboltozat fedi. Hajója nyugati végében két oszlopon nyugvó fakarzat készült az 1700-as évek elején, akkor, amikor a pompás harangtornyot ácsolták a torony nélküli templom mellé.
A Szent Márton tiszteletére szentelt épület belsejében káprázatos művészettörténeti gyűjtemény fogadja a látogatót. Szinte a teljes falfelületet freskók borítják. A XIV. század derekától kezdődően több korszakból származó falképek iskolázott kezekről és Itáliában szerzett ismeretekről, művészi tapasztalatokról árulkodnak. Mint más felső-magyarországi bányavidékekre, ide is a Nagy Lajos uralkodása idején (1342– 1382) olasz földön folytatott hadjáratok révén jutottak el ottani – vagy ottani iskolázottságú – mesterek.
A korábbi képek a kis Jézust ölében tartó Máriát, Krisztus életének jeleneteit és a mennyekben trónoló Megváltót, valamint az evangélisták jelképeit ábrázolják; a későbbi ciklusokon harcos apostolok alakjai láthatók. Különösen hatásosra sikerült a bibliai utolsó ítéletet bemutató jelenet: a művész igencsak realisztikus képet festett a kárhozottak pokolbeli gyötrelmeiről. Az északi hajófalon a mi Szent László királyunk ehhez képest idillikus küzdelmét a leányrabló kunnal beszéli el egy 1380 táján készült „képregény”. A cserényi templom számára készült remekmívű gótikus oltárok képtáblái közül a Szent Miklós püspököt, Szent Ilonát, Dorottyát és Alexandriai Szent Katalint ábrázolókat a besztercebányai városi múzeum őrzi, a Szent Márton lovag tiszteletére 1483-ban készült főoltár fatáblára készült festményét a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményében láthatjuk.
A XVII. és XVIII. században kismértékben renovált templom falából az 1970-es években gótikus sírkövek kerültek napvilágra, és látható az 1400-as években kőből faragott keresztelőmedence is.
A cserényi templom bemutatásával köszöntjük a nekünk, magyaroknak különösen kedves, pannóniai születésű Szent Márton püspök közelgő ünnepét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.