Áramszerződés: változó álláspontok

A kabinet egyetért a hosszú távú áramszerződések felülvizsgálatával – jelentette be tegnap Batiz András kormányszóvivő, miután Fónagy János ismertette az EU véleményét. A milliárdos kormánytag, Kóka János viszont hétfőn még arról beszélt, erre semmi szükség.

Czirják Imre
2005. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetért azzal a magyar kormány, hogy felül kell vizsgálni az áramszállítókkal kötött hosszú távú szerződéseket – jelentette ki tegnap Batiz András kormányszóvivő. Sőt azt állította, hogy az árcsökkentés a kormány fontos célja, és ezt szolgálja a januári áfacsökkentés is. Mindezt a kormányszóvivő azzal kapcsolatban mondta el, hogy tegnap Fónagy János (Fidesz) sajtótájékoztatón jelentette be: nem pusztán pártja javaslata a hazai árampiaci szereplőkkel kötött hosszú távú szerződések felülvizsgálata és ezen keresztül az árak mérséklése, de erre ösztönzi a kormányt az Európai Unió is. Az ellenzéki politikus ismertette az Európai Versenypolitikai Főigazgatóság ősszel kelt levelét. Ebben egyebek mellett az szerepel, hogy a zömében a Horn-kormány idején kötött szerződésekben garantált eszközarányos profitról szóló szabályok akár állami támogatásnak is minősülhetnek, így ellentétesek a közösség versenyszabályaival. Ezen szerződések egy része nem egyszerűen torzítja a versenyt, hanem az ellátás egy bizonyos hányadáig meg is szünteti azt – áll a levélben, amely külön kiemeli, hogy a megállapodások megszüntetése visszaállítaná az erőművek normál piaci működését. Az áramárak legalább tízszázalékos csökkentésének szándékát Orbán Viktor jelentette be hétfőn a parlamentben a luxusprofit elleni törvénytervezet részeként. A javaslat másik két eleme a hosszú távú szerződések felülvizsgálata, illetve hogy amíg ez nem történik meg, a kormány éljen a legmagasabb fogyasztói ár meghatározásának jogával.
Nem lehet pontosan megmondani, hogy jelen pillanatban mi a kormány viszonya a javaslathoz – mondta azon kérdésünkre Batiz, miszerint támogatják-e Orbán javaslatát. A kabinet majd akkor fejti ki véleményét, ha a tervezet a parlament előtt lesz – tette hozzá. Batiz közölte: nem gondolja, hogy szavai a kormány álláspontjának változását jelentenék. Viszont Kóka János gazdasági miniszter (aki a Fidesz elnökének bejelentésére reagált a kormány részéről) hétfőn még azt mondta a luxusprofit elleni javaslatról: „Itt és most, ezen a ponton térjünk magunkhoz!”, akkor még nevetségesnek, „befektető- és tőkeellenesnek” nevezve a kezdeményezést. Ismeretes: a Fidesz garanciatörvény-javaslata egy hét alatt elkészült, és a kormánypártok rögtön, éppen hétfőn megakadályozták, hogy a tervezetről egyáltalán vitatkozzon a T. Ház.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.