Globál Nógrádi Györggyel – Világháborút akarnak Európában + videó

A háborúpárti elit tovább akarja folytatni az orosz–ukrán háborút, mert a saját érdekeiket tartják szem előtt. Az Európai Néppárt kongresszusán is ebben egyeztek meg Manfred Weber vezetésével. Eközben Németországban felállhat az új kormány, amelynek ugyanakkor rettentő nehéz dolga lesz. Bécs a napokban ébredezni látszott: az embereknek elegük van a migrációs politika következményeiből. Két iráni robbantás pedig újabb háborút eredményezhet a közel-keleti térségben. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, a Magyar Nemzet főmunkatársa elemzi az eseményeket a Globál Nógrádi Györggyel című podcast heti adásában.

2025. 05. 01. 11:13
brüsszeli túlélőcsomag
Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Teljes hazugság, amivel meg akarják magyarázni, hogy Donald Trump amerikai elnök hogyan és miért alázta meg Emmanuel Macront, amikor Ferenc pápa temetését követően a Vatikánban négyszemközt tárgyalt Volodimir Zelenszkijjel – tette világossá Nógrádi György. Arra reagált, hogy amikor a francia államfő is le akart ülni tárgyalni, Trump megalázóan elküldte onnan. A hivatalos magyarázat az volt, hogy a harmadik széket nem Macronnak, hanem egy tolmácsnak tették oda, amit Zelenszkij kért eleinte, erre azonban kevés esély van Nógrádi szerint.

Teljes hazugság az egész. Zelenszkij, amikor ott volt, az utolsó pillanatban már nem mondhatta, hogy nem kér tolmácsot. Trump világossá tette, hogy nincs szüksége a francia elnökre. Négyszemközt akart a Zelenszkijjel tárgyalni, mert egy négyszemközti találkozón kimondhatja azt, amit hatszemközt soha: ritkafémek, orosz–ukrán háború, Zelenszkij jövője…

– sorolta Nógrádi György. A szakértő reagált arra a nyílt levélre is, amelyet ötszáz értelmiségi – köztük európai parlamenti képviselők – írt alá, és amelyben 180 ezer európai katona Ukrajnába küldését követelték. 

Vatikánváros, 2025. április 26.
Az ukrán elnöki sajtószolgálat felvételén Emmanuel Macron francia államfő, Keir Starmer brit miniszterelnök, valamint Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (b-j) beszélget a vatikáni Szent Péter-bazilikában Ferenc pápa gyászszertartása idején, 2025. április 26-án. A római katolikus egyházfő húsvéthétfőn, április 21-én, 88 éves korában hunyt el vatikáni otthonában.
MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Emmanuel Macron francia államfő, Keir Starmer brit miniszterelnök, valamint Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszélget a vatikáni Szent Péter-bazilikában Ferenc pápa gyászszertartása idején, 2025. április 26-án. Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat

Ebben a levélben azért van egy ellentmondás. Nem egyértelmű, hogy a fegyverszünet után küldenék őket oda, vagy a fegyverszünet előtt. Ráadásul ma a világon a szakértők mindent kiszámolnak, így azt is tudni, hány katona kell arra, hogy az orosz–ukrán háború frontján biztosítsák a fegyverszünetet. Nagyjából 300-600 ezer katonára van szükség

– mondta. Hozzátette, az aláírók szerint egy újabb orosz inváziót kell megakadályozni. Szerinte ez teljes ostobaság, hiszen az oroszok alig tudtak előrehaladni három év alatt Ukrajnában, és eszük ágában sincs Európa ellen vonulni. 

Manfred Weberék háborúba vinnék Európát

Az Európai Néppárt uniós parlamenti pártcsalád valenciai kongresszusa kapcsán a szakértő megjegyezte, hogy Ukrajna gyors uniós csatlakozását támogatják, ugyanakkor arra nem gondolnak, hogy Ukrajna integrációja teljesen szétverné az Európai Uniót, amivel az oroszok kerülnének helyzeti előnybe a globális politikai színtéren. Nógrádi György kitért arra is, hogy a német és francia hadiipari vállalatok nyereséget remélnek a háborúból, ezért nem áll érdekükben a háborút lezárni. 

Sorra hozzák létre a hadiipari üzemeket Ukrajnában. Aki pedig hadiipari üzemet hoz létre, az hosszú távú eladással számol, nem pedig fegyverszünettel és békével. Ez egy teljesen más logika, mint amit a valóságban Trump, a Vatikán vagy a magyar vezetés eddig hirdetett

– mondta.

 

Valencia, 2025. április 30.
Csoportképhez állnak fel a résztvevők az Európai Parlament legnagyobb képviselőcsoportja, a kereszténydemokrata Európai Néppárt (EPP) valenciai kongresszusának nyitóülésén 2025. április 29-én. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (k, balra) és Manfred Weber, az EPP elnöke (k).
MTI/EPA/EFE/Kai Försterling
Csoportképhez állnak fel a résztvevők az Európai Parlament legnagyobb képviselőcsoportja, a kereszténydemokrata Európai Néppárt (EPP) valenciai kongresszusának nyitóülésén 2025. április 29-én.  Fotó: MTI/EPA/EFE/Kai Försterling 

Zelenszkij diktálta a következő szankciós csomagot

Az Európai Unió háborúpárti vezetése éppen előkészíti a 17. szankciós csomagot Oroszország ellen. Ennek kapcsán Nógrádi György azt mondta, hogy Brüsszel szerint ez most működni fog, a probléma csak az, hogy az előző 16-ról is ezt mondták. Ennek a csomagnak az összeállításában ráadásul Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vett, ő határozta meg, hogy hol, milyen szektorban büntessék az oroszokat.

Én nem látom Zelenszkijben a béke szándékát

– szögezte le. 

Nagyon nehéz dolga lesz az új német kormánynak

Néhány napon belül felállhat az új német kormány, miután az SPD, a CDU és a CSU megállapodtak a koalícióról. A kancellár Friedrich Merz lesz, aki ugyanakkor a háborút fűtené tovább azzal, hogy nem zárkózik el a Taurus rakéták Ukrajnába szállításától. 

Amikor először hallottam ezt tőle, én azt reméltem, hogy a kormányalakításig eljön a béke. Most az eszkaláció veszélye nő, ami nyilván az oroszoknak nem fog tetszeni. Nagyon sok német politikus a háború ellen van, de ők nincsenek a hatalom belső körében. Nyilvánvaló, hogy Oroszország erre válaszolni fog, és ha német katonai személyzet érkezik Ukrajnába a rakétákhoz, akkor Putyin legitim célpontnak tekinti majd őket

– hívta fel a figyelmet Nógrádi György. 

A Globál heti adásában szóba került az is, hogy Iránban két detonáció hogyan éleszthet újjá egy régen elfeledett háborút. A szakértő arra is kitért, hogy Washington hogyan akarja szétválasztani Moszkvát és Pekinget.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.