Felkészült a gyorsjelentésekre a várakozásoknak megfelelően a pesti piac, a tegnapi kereskedés is az árfolyamok beállítása jegyében telt el. A piac nem minden esetben képvisel határozott véleményt a vállalati eredményekről, ennek hatására a BUX tegnap a nyitástól kezdődően gyengült. Az index a kereskedés zárása előtt érte el napi mélypontját, a 21 120 pontos határt. A nap végén a BUX 21 159 ponton állapodott meg, ami 634,89 pontos visszaesésnek felelt meg.
Az aránylag – az utóbbi napokhoz képest – magas, 21,459 milliárd forintos forgalom is jelezte, hogy a befektetők visszavonultan várják a gyorsjelentési dömpinget.
A vezető részvények csökkenést mutattak, a legnagyobb beesést az FHB és az OTP produkálta, a banki részvények esetében azért jelentkezett eladói nyomás, mert mind a két cégtől csökkenő negyedéves nettó profitot várnak. Az OTP ugyan már a módosított számviteli szabályozás szerint közli eredményeit, amelyek hatására a profitcsökkenés nem valós képet mutat, de a befektetők nem voltak megelégedve ezzel a magyarázattal. Az FHB 5,2 százalékkal, az OTP 4,4 százalékkal lett olcsóbb.
Csökkent még a Magyar Telekom ára is, pedig az elemzők 95,6 százalékos profitnövekedést várnak a cégtől. A korábban publikáló Richter a piaccal együtt mozgott (vélhetőleg profitkivétel miatt), s 560 forinttal gyengült.
A kis forgalmú részvények sorából jól szerepelt a NABI, a Démász és a Fotex. A tőzsdezárást követően profitjóslatot közzétevő Globus 4,23 százalékkal drágult. A konzervipari cég jelezte, hogy a 2005. évi veszteségének mértéke várhatóan jelentősen meghaladja a piaci várakozásokat s a menedzsment által az év első felében megfogalmazott célokat. A tervezettet meghaladó veszteség okai elsősorban a kedvezőtlen piaci környezetre, a magas alapanyagárakra és az emelkedő energiaárakra vezethetők vissza. A Globus Rt. a 2004-es 800 millió forintos veszteség után 2005-ben várhatóan 1,2-1,4 milliárd forintos veszteséget ér el, amely elmarad a márciusban megfogalmazott menedzsmentcéloktól. Mivel a társaság november elején a feldolgozási szezon jelentős részén túl van, ezért a folyamatok jelenleg már jobban tervezhetők, mint augusztusban.
A bankközi devizapiacon a forint az euróval szemben a 249-es szint alá csúszott a korábbi 249,55 szintről. A piacon átlagos forgalomról számoltak be, az euró 248,60 és 249,80 forint között ingadozott. A forintot gyakorlatilag nem befolyásolta, hogy a huszonöt európai uniós tagország pénzügyminisztereinek találkozóján megerősítették az EU bizottságának október 20-án kiadott helyzetértékelését a magyar államháztartás hiányáról. A dokumentum egyebek mellett megállapítja, hogy a magyar kormány által 2005-re és 2006-ra kitűzött államháztartási hiánycélokat hazánk várhatóan nem éri el, s ezzel kérdésessé válik a maastrichti szerződés által előírt háromszázalékos GDP-arányos hiány 2008-as teljesülése.
Általánosnak volt mondható a gyengülés a vezető európai piacokon, a DAX és az FTSE mérsékelt csökkenéssel zárt, hasonlóan a nyitást követő két órában a Wall Streeten is az eladói oldal győzedelmeskedett.
Nőtt a Deutsche Börse nyeresége. A frankfurti értéktőzsdét üzemeltető Deutsche Börse AG a harmadik negyedévben erősen növelte nyereségét: adózott eredménye közel megkétszereződött, 110,3 millió euróra – egy részvényre 1,05 euróra – az egy évvel korábbi, 66,9 millió eurós, egy részvényre 60 centes eredményt követően. Üzemi eredménye 41,7 százalékkal 179,9 millió euróra nőtt, 179 millió eurós elemzői várakozás mellett.
Kiderült, hogy mikor indul a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomásra