Európa legnagyobb ellensége

Csite András
2005. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német Ulrich Beck és az angol Anthony Giddens, a mai szociológia talán legnagyobb hatású teoretikusai az utóbbi hetekben több európai lapban is bírálták az eurorealista és -szkeptikus mozgalmakat, gondolatokat. Huszonöt lapban jelent meg Európa újbóli kitalálására szólító felhívásuk, Magyarországon az Élet és Irodalom tette közzé az írást. Mind a szerzők tekintélye, mind az a tény, hogy ennyi lap lehozta az írást, arra utal, hogy Beck és Giddens felhívása nyomán újabb euroszkepticizmus- és nemzetállam-ellenes ideológiai nyomulásra készülnek az európai utópia lelkes hívei.
A felhívás szerzőinél, különösen Giddens politikai munkásságánál időzzünk el egy parányit, mert nem másról van szó, mint a Tony Blair által meghirdetett „harmadik út” legfőbb ideológusáról (a tévedések elkerülése végett: ez nem azonos a hasonló névvel Magyarországon megjelent szervezetideológiai alapvetésével). Giddens művének magyarországi kiadója Gyurcsány Ferenc volt, s az előző hetekben megjelent Gyurcsány-könyv mondandóját is nagyban megihlette az említett mű, ami leegyszerűsítve abban foglalható össze, hogy a munkás- és szociáldemokrata pártoknak gazdaságpolitikájukban a neoliberalizmus felé kell fordulniuk, a társadalompolitikában a hangsúlyt a versenyben lemaradó szegények támogatására kell helyezni, míg identitás- és benne kultúrpolitikájukban a hagyományos társadalmi intézmények (család, egyház, nemzetállam) és szokások ellenében a deviáns közösségek erősödését kell támogatni.
A Giddens által megfogalmazottak belekerültek az európai szociáldemokrácia gondolati vérkeringésébe, s a harmadik utas „blairizmus” mintája szerteszét terjedt Európában (például Schröder vagy Gyurcsány révén). A „harmadik utas” szociáldemokrácia létrejötte és kormányzati működése természetesen nem hagyta érintetlenül a baloldali pártstruktúrákat, s reakcióként idővel a klasszikus szociáldemokrácia egyenlősítő, a nemzeti piacokat és a munkásérdekeket védő, a harmadik utat kritizáló mozgalmak megerősítését váltotta ki (például Attac mozgalom, német Linkspartei). Mára olybá tűnik, hogy a kilencvenes évek uralkodó eszméje, a neoliberalizmus visszavonulóban van, ezért is meglepő és kicsit a lejárt lemez újbóli lejátszására emlékeztető az és ahogy Beck és Giddens az EU-alkotmány francia és holland elutasítása utáni teendőket kijelöli. Mert a franciák, a hollandok, s ha hagyják, a britek és a dánok azért utasították (volna) el az alkotmánytervezetet, mert az a mára sokak szemében vonzerejét vesztett „harmadik utas” neoliberalizmus programja volt. Természetesen a „nemekben” eltérő okok és motivációk játszottak szerepet: a bérverseny növekedése miatti félelem a munkahelyek elvesztésétől, a nemzetállamok mozgásterének szűkülése és a nemzeti identitásra leselkedő veszélyek. Vagyis a neoliberális „harmadik út” eddigi működése kiváltotta félelmek.
Beck és Giddens elkövetik azt a hibát, hogy ezeket az eltérő hátterű félelmeket az általuk bűnösnek vélt „nacionalizmus” kalapja alá söprik be, ítélik el és állítják vele szembe a kozmopolita Európai Unió (valójában Birodalom) programját. Szinte mindenről ugyanaz jut eszükbe, sarlatán csontkovácsként minden eltérő hátterű problémára ugyanazt a megoldást javasolják: „még több EU-t!” Persze vannak olyan nacionalizmusok, amiket Giddens és Beck is kedvel, például a skótot és a walesit, mert ezek az angolokkal szemben EU-pártiak. Tegyük gyorsan hozzá, hogy a walesi és skót parlamentek Blair miniszterelnöknek köszönhetik létüket, s az angolokkal szemben igazságtalanul a walesi és a skót képviselők nemcsak saját parlamentjükben, de a londoniban is ott csücsülnek. Ám a jelenkori európai gondok nem a „nacionalizmus” megerősödéséből származnak, hanem éppenséggel az európai egységesülés céljából, előrehaladásából és a nemzetközi erőviszonyok Európán kívüli átalakulásából. A kereszténydemokrata és -szociális nézetek híveinek amúgy is nehéz bármifajta lelkesedést mutatniuk az EU iránt a Buttiglione-botrány óta, amikor az Európai Parlament liberális és baloldali intoleráns toleranciahirdetői hadjáratot indítottak a katolikus filozófia egyik legnagyobb jelenkori alakja ellen, aki mellesleg a klasszikus liberalizmus állam- és politikafelfogását vallotta magáénak (ti. az erkölcsi kérdésekben elfoglalt vélemény nem lehet befolyásolója a jogi előírások alapján működő közszolgának). A kelet-európai antikommunistáknak az EU magasabbrendűségébe vetett hitét aztán Kovács László adóügyi főkomisszárrá való kinevezése végképp elillantotta.
Ha a mai európai problémákról beszélünk, nem mehetünk el szó nélkül a nyugati világra ma leselkedő legnagyobb veszély, az iszlám terrorizmus és Kína gazdasági teljesítményének robbanásszerű növekedése és világpolitikai ambíciói mellett. Ma már tudjuk, hogy a New York-i és a londoni robbantók nagy része Nyugat-Európában születő, iskoláit ott végző fiatalok soraiból került ki. Azok közül a gyakran második generációs bevándorlók közül, akiknek a szülei a jobb, gazdagabb élet reményében érkeztek Nyugat-Európába, s akik társadalmi integrációjára, németté, franciává vagy épp britté tételére a hanyatló nyugat-európai államok oktatási és más integrációs intézményrendszere képtelennek bizonyult. Azért, mert a nemzeti identitás, kultúra ellen frontális támadásban levő multikulturalizmus ezeket a hagyományos nyugati intézményeket megbénította, átalakította, védekezésre szorította. S a következmény: harcos iszlám fanatikus brit állampolgárok robbantgatnak brit polgárokkal zsúfolt metrószerelvényeket, míg Németország éveken keresztül képtelennek bizonyul arra, hogy a nyugati világ ellen uszító, fanatikusokat nevelő imámot valahogy kiszorítsa az országból. A tévesen értelmezett, eredeti értelméből kiforgatott tolerancia ide juttatta ezeket a nagy nyugati demokráciákat: védekezésre is alig képesek a nyugalmat, a belső rendet és a jogállamiságot megkérdőjelező, azt megdönteni kívánókkal szemben. És akkor a franciaországi zavargásokat még nem is említettük. S mi erre a problémára Giddens és Beck úr javallata: még több multikulturalizmust és Törökország felvételét! Érvágás, javallaná a sarlatán.
Amikor pedig a francia vagy a német munkások felemelik szavukat romló helyzetük, a munkanélküliség és a kilátástalan jövő miatt, akkor Giddensék széttárják kezüket, s a mainál kicsivel több szolidaritást javasolnak. A franciák által újabban hangsúlyozott gazdasági patriotizmust meg a múlt szemétládájába dobandó „nacionalizmus” maradványaként ítélik el.
S még nem írtunk egy sort sem az Európai Unió belső eredetű problémáiról, az élet túlszabályozásából eredő gondokról, a társadalmi realitásoktól egyre inkább elszakadó EU-bürokrácia működési körének bővüléséről, a fejlesztési források elosztásában és magában a politikai döntéshozatalban jelen levő korrupcióról és arról, hogy a szubszidiaritás elvének állandó hangsúlyozása ellenére a döntéshozatal egyre átláthatatlanabbá, a különböző lobbiérdekeknek kiszolgáltatottabbá válik. Vagyis a polgárok szavazata ma még annál is kevesebbet ér, mint a nemzetállami parlamenti demokráciák korában, amikor a mainál jobban lehetett látni és elszámoltatni, hogy a politikai képviselők mit és miként tesznek.
A kozmopolita Európai Unió becki és giddensi programja tehát nemhogy enyhíti a bajokat, hanem azokra rózsaszín fátylat borít, s hamis, birodalomépítő ideológiák bódulatába száműzi az európai hagyományt, a gondolkodást. Az Európai Birodalmat nem kitalálni kellene, hanem elfelejteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.