Kétszeres veszély is fenyegeti Magyarországot: nemcsak az unió szabályait jóval meghaladó, súlyos államháztartási hiánya miatt nyirbálhatják meg felzárkóztatási alapjait, de a Tony Blair vezette brit uniós elnökség most már valamennyi újonnan csatlakozott országtól pénzt akar elvenni, vagyis hazánktól is. A költségvetési vészhelyzet miatt tartott sajtótájékoztatót tegnap Brüsszelben Szájer József a magyar néppárti-fideszes eurodelegáció elnöke és Surján László, az Európai Parlament költségvetési bizottságának tagja – számolt be brüsszeli tudósítónk.
Szájer egyértelművé tette, hogy ha a már forgalomban lévő, megkurtított költségvetési számok a jövő héten valósággá válnak, akkor a magyar néppárti képviselők tiltakozni fognak főként azért, mert különösen a felzárkóztatásra vonatkozó brit számok nem tükrözik a politikai elkötelezettséget az unió gazdasági szolidaritásának megvalósítására. A magyar néppárti képviselők felhívással fordulnak Gyurcsány Ferenchez – mondta Szájer –, hogy ne fogadjon el olyan költségvetési keretszámokat, amelyek az országot hátrányosan érinthetik. Szájer a Gyurcsány-kormány szemére vetette, hogy korábbi, engedményeket engedményekre halmozó magatartása most visszaütött, ezzel gyengítve saját kormánya tárgyalási pozícióját is.
Magyarország mozgásterét jelentősen szűkíti az a tény is, hogy Magyarország ellen deficiteljárás folyik, mégpedig az unióban páratlan módon, ugyanis az Európai Bizottság már a harmadik figyelmeztetésre készül az ügyben.
*
A magyar kormány alkupozícióját tovább rontja, hogy az uniós pénzeknek csak egy részét költötte el, amelynek láttán az unióban a költségvetési kurtítás mellett érvelők e hibára mutatva indokolhatják, hogy az új tagországoknak nincs is szüksége ennyi pénzre. A szintén néppárti, fideszes Surján László képviselő csatlakozott azokhoz, akik élesen elítélik az angol elnökség magatartását, mint például José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, aki Nagy-Britanniát egy fordított Robin Hoodnak festette le, vagyis hogy a szegényektől vesz el pénzt, azt a gazdagoknak adva. Surján felháborítónak és tisztességtelennek tartja, hogy a pénzügyminisztereknek a jövő héten csupán két napjuk lesz a brit költségvetés mérlegelésére. Lapunk azon kérdésére, vajon mivel magyarázható, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök uniós rajongóból uniós szkeptikussá, sőt unióellenes harcossá vált, Szájer egyetlen szóval válaszolt: „szélkakas”.
A nyugati EU-tagok a nagyvonalúság elmaradása esetén „a különböző európai térségek közötti lehetséges legsúlyosabb konfliktusokkal” lesznek kénytelenek szembenézni – nyilatkozta Gyurcsány Ferenc a Financial Timesnak adott interjúban. A kormányfő az uniós költségvetés ügyében folyó vita kapcsán kijelentette: Nagy-Britanniának – az EU soros elnökének – újra kellene gondolnia a Kelet-Közép-Európának szánt támogatások csökkentéséréről szóló, a 2007– 2013-as költségvetés vitájának megoldása végett kidolgozott javaslatát.
A strukturális alapok felhasználásának eddigi tapasztalata azt mutatja, hogy Magyarország a 2004 és 2006 között rendelkezésre álló 650 milliárd forintot 2008. december 31-ig fel tudja használni – közölte Baráth Etele EU-ügyekért felelős tárca nélküli miniszter szerdán, a kormányszóvivői tájékoztatón.
Nem hivatalos londoni értesülések szerint Tony Blair brit miniszterelnök, aki a hét második felében Tallinnban és Budapesten tárgyal, a kelet-közép-európai EU-tagállamok vezetőit jelentősen karcsúsított uniós költségvetés elfogadására próbálja rábírni a jelenlegi patthelyzet feloldása érdekében. A londoni sajtó úgy tudja, hogy a brit elnökségi tervek között szerepel az új tagoknak szánt strukturális felzárkóztatási juttatások 10 százalékos lefaragása. Gyurcsány Ferenc a brit lapnak azt mondta: az Európai Unió stabilitását nem lehet magától értetődőnek tekinteni. „Ha elviselhetetlen különbség támad a különböző országok között, az nagyarányú elvándorláshoz vezet, ami a társadalmi stabilitást veszélyeztetné” – idézte a magyar miniszterelnököt a brit napilap. A miniszterelnök kedden telefonon beszélt Tony Blairrel, amelynek során „elfogadhatatlannak nevezte az uniós költségvetés csökkentésével kapcsolatos brit elképzelést” – közölte László Boglár, a kormányfő sajtófőnöke.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?