Rejtélyes halál egy iraki börtönben

Miközben a világ azt találgatja, hogy hol vannak titkos CIA-fogolytáborok, ahol iszlám országok állampolgárait tartják fogva, az amerikaiak által megszállt Irak börtöneivel kapcsolatban is tovább szaporodnak az aggályok.

Hírösszefoglaló
2005. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghalt egy 65 éves iraki fogoly az ország déli részén fekvő Camp Bucca börtönében – közölte tegnap az Irakot megszálló amerikai hadsereg. A közlemény szerint a férfi „természetes halállal” halt meg szombaton, miután előzőleg mellkasi fájdalmakról panaszkodott. A tábor kórházának intenzív osztályára szállították, de már nem tudtak rajta segíteni. Az áldozat holttestét a boncolás után átadják családjának. Az amerikai hadsereg adatai szerint 10 500 személy raboskodik Irakban a Bagdad környéki Abu Graib börtönben és Camp Buccában.
Közben nyolcvan, az iraki Kurdisztánban fogva tartott szunnita arabot engednek szabadon Kirkukban. Az első, nyolcfős csoport tegnap hagyta el a börtönt, a többiek a következő két napban nyerik vissza szabadságukat. Hodr Haszán kurd vezető szerint a kezdeményezés Dzsalal Talabáni iraki elnöktől indult, aki egyúttal a Kurdisztáni Demokratikus Párt vezetője is. Az intézkedés célja, hogy nyugodt légkört teremtsenek a december 15-én esedékes parlamenti választásokra. Kirkuk szunnita arab közösségének egyik vezetője ez alkalomból emlékeztetett arra, hogy a városban rendszeres letartóztatási kampányokat szerveznek szunnita arabok és türkmének ellen, és szerinte legalább 500 főt tartanak fogva közülük az erbíli és asz-szuleimáníjai kurd börtönökben.
Folytatódnak a tisztogatások is. Az iraki ellenállók ellen indítottak offenzívát amerikai és kormánycsapatok szombaton az iraki–szíriai határ közelében, a felkelők által uralt Huszajba városánál. Az Acélfüggöny fedőnevű közös akcióban 2500 amerikai és 1000 iraki katona vesz részt. Az amerikai hadsereg értesülése szerint Szírián és al-Anbár tartományon keresztül szivárognak be Irakba a helyi felkelőket és terroristákat támogató külföldi harcosok. Közben Nagy-Britannia előző washingtoni nagykövete, Sir Christopher Meyer, aki szerint az Egyesült Államoknak nem a tömegpusztító fegyverek fellelése, hanem a rendszerváltoztatás volt a célja Irakban, egy szombaton megjelent nyilatkozatában úgy vélekedett: az iraki háború hozzájárult a terrorizmus élénküléséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.