Útra kész a Venus Express

A kazahsztáni Bajkonurból szerdán bocsátják fel az európai Venus Express űrszondát, amely jövő áprilisban ér célba, és 500 napon át tanulmányozza majd a Vénusz atmoszféráját. A kutatók arra szeretnének választ kapni, mi hozta létre a bolygó jelenét meghatározó üvegházhatást.

MN-összeállítás
2005. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a bajkonuri űrrepülőtér kilövőállásába gördítették azt a Szojuz-Fregat típusú orosz hordozórakétát, amellyel szerdán felbocsátják az európai űrkutatási ügynökség (ESA) Venus Express szondáját – olvasható az ESA honlapján. Az űreszközt eredetileg október 26-án akarták útnak indítani, de a startot elhalasztották, mert a hordozórakéta belső burkán szenynyeződést találtak. A rakétát megtisztították, s ha ezúttal semmi nem jön közbe, akkor a szonda öt hónap múlva Vénusz körüli pályára állhat. Az expedíció célja az égitest atmoszférájának vizsgálata, amelyre ötszáz napot szán a Venus Express.
A tudósok érdeklődése azért fordult bolygószomszédunk felé, mert a Vénusz és a Föld mérete, tömege és keletkezési körülményei hasonlóak, ennek ellenére a két planéta szinte minden másban különbözik egymástól. A Vénusz igen barátságtalan bolygó, ahol a hőmérséklet elérheti a 460 Celsius-fokot is. Felhőiből kénsavas eső esik, ezért a vénuszi felhők a napsugarak nagyobb részét verik vissza, mint a földiek, de amelyek átjutnak rajtuk, azokat foglyul ejti a 96 százalékban szén-dioxidot tartalmazó légkör. A kutatók feltevése szerint ez és a vulkáni aktivitás is felelős az üvegházhatásért, amely miatt felesleges lenne életet keresni a bolygón. A Venus Express adatait felhasználják majd a földi klímára vonatkozó prognózisokban is.

Aszteroidavadászat. Még mindig a Földtől 300 millió kilométerre lévő Itokawa aszteroida körül kering a Hayabusa japán űrszonda, amelynek pénteken már talajmintát kellett volna gyűjtenie a kisbolygón – írta a Space.com. A terv az volt, hogy a szonda Minerva nevű robotja egy fémgolyót lő az égitest felszínébe, begyűjti a felverődő szemcséket, majd folytatja útját. A Hayabusa azonban nem talált a landolásra alkalmas helyet az aszteroidán. A földi irányítók hamarosan újabb kísérletet tesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.