Már a bajkonuri űrrepülőtér kilövőállásába gördítették azt a Szojuz-Fregat típusú orosz hordozórakétát, amellyel szerdán felbocsátják az európai űrkutatási ügynökség (ESA) Venus Express szondáját – olvasható az ESA honlapján. Az űreszközt eredetileg október 26-án akarták útnak indítani, de a startot elhalasztották, mert a hordozórakéta belső burkán szenynyeződést találtak. A rakétát megtisztították, s ha ezúttal semmi nem jön közbe, akkor a szonda öt hónap múlva Vénusz körüli pályára állhat. Az expedíció célja az égitest atmoszférájának vizsgálata, amelyre ötszáz napot szán a Venus Express.
A tudósok érdeklődése azért fordult bolygószomszédunk felé, mert a Vénusz és a Föld mérete, tömege és keletkezési körülményei hasonlóak, ennek ellenére a két planéta szinte minden másban különbözik egymástól. A Vénusz igen barátságtalan bolygó, ahol a hőmérséklet elérheti a 460 Celsius-fokot is. Felhőiből kénsavas eső esik, ezért a vénuszi felhők a napsugarak nagyobb részét verik vissza, mint a földiek, de amelyek átjutnak rajtuk, azokat foglyul ejti a 96 százalékban szén-dioxidot tartalmazó légkör. A kutatók feltevése szerint ez és a vulkáni aktivitás is felelős az üvegházhatásért, amely miatt felesleges lenne életet keresni a bolygón. A Venus Express adatait felhasználják majd a földi klímára vonatkozó prognózisokban is.
Aszteroidavadászat. Még mindig a Földtől 300 millió kilométerre lévő Itokawa aszteroida körül kering a Hayabusa japán űrszonda, amelynek pénteken már talajmintát kellett volna gyűjtenie a kisbolygón – írta a Space.com. A terv az volt, hogy a szonda Minerva nevű robotja egy fémgolyót lő az égitest felszínébe, begyűjti a felverődő szemcséket, majd folytatja útját. A Hayabusa azonban nem talált a landolásra alkalmas helyet az aszteroidán. A földi irányítók hamarosan újabb kísérletet tesznek.

Brüsszel vs. Magyarország: már több mint 40 ezren követelik Magyar Péterék távozását