Bornai Tibortól értesültem Lennon meggyilkolásáról, mind a ketten nagyon szerettük azt, amit képviselt, hozzám a Beatlesből, illetve a pop-rock-beat zenei életből egyébként is ő állt a legközelebb – emlékszik vissza Márton András, a KFT tagja, a Beatles-dalszövegek fordítója a huszonöt évvel ezelőtti megdöbbentő hírre. „Szimbolikusan jelezni is szerettük volna, hogy Magyarországon is élnek olyanok, akik méltányolják művészetét. Az amerikai nagykövetség előtt helyeztünk el egy fejfát Lennon hétfői halála után pár nappal. Az egyik, a követség felőli oldalára a Flowers to Lennon, a másik oldalára pedig a Virágok Lennonnak szavakat írtuk” – meséli Márton András. A KFT zenekar egy évvel később alakult, a későbbi alapító tagok mellett – Laár András, Bornai Tibor – még néhány ismerős volt jelen a különös megemlékezésen. A folytatás pár nappal később a rendőrségen következett. „Hajnalban csöngettek és vittek be az őrsre, ahol már a többiek is ott voltak. Egy illegális összejövetelt szerveztünk – szólt a vád –, ami mellé azt is ránk akarták húzni, hogy a Lenin-szobornál Lennon-megemlékezést akarunk szervezni. A kihallgatás után elkísértek a lakásomra, lefoglalták a fejfát, amit azóta már csak egy fénykép őriz” – mondja Márton András. „Megnyerő, rendkívüli módon újító szellemű volt, forradalmár, ami a zenéjében is megjelent. Dalai, így például az Imagine olykor nagyon egyszerűek voltak, mégis hatalmas erővel szólaltak meg, ez a száma szinte az egész világba beivódott. Sok olyan szövege, zenei megoldása volt, ami felnyitotta az ember szemét. Érdekes zenei kísérleteinek, megnyilvánulásainak, performanszainak köszönhetően radikálisan megnőtt az ember szabadságérzete” – mondja Márton András, aki ma este hét órától a budapesti Erzsébetligeti Színházban többek közt Benkó Sándor, Dolák-Saly Róbert, Kékes Zoltán, Pintér Tibor, Révész Sándor, Takáts Tamás társaságában, valamint a Black Birds zenekarral tart emlékestet. Az esten Csömör Hermina műveiből Lézerfantáziák John Lennon emlékére címmel kiállítás nyílik, valamint filmvetítés is várja az emlékezőket.
„Azon generáció tagjai közé tartozom, amelyik egy kicsivel később kezdett ráérezni a Beatles zenéjére” – kezdi Mikó István, aki később színészkollégáival éveken keresztül a Mindhalálig Beatles című darabban játszotta az együttes számait. „Zenei általános iskolába jártam, így eleinte elsősorban a klasszikus zenén nevelkedtem. Aztán természetesen találkoztam a Beatlesszel is, házibulikon hallgattuk. Igazából mélyebben akkor ismertem meg őket, illetve zenéjüket, amikor mint színész-zenészek elkezdtük a dalaikat játszani Munkácsi Miklós Mindhalálig Beatles című darabjában Forgács Péterrel, Győri Péterrel, Incze Józseffel, aki azért a szerepért tanult meg dobolni. A Mindhalálig Beatles első előadása 1988. december 30-án volt a Thália Színházban, összesen kétszázötven előadást ért meg. Mi magunk lepődtünk meg a legjobban, hogy több évtizeddel a Beatles feloszlása után még mindig ilyen népszerű az együttes, dalaik maradandóak, s mára szinte klasszikussá értek. Korosztálytól függetlenné vált a zenéjük, mint a klasszikus zene. Ami nagyon jó, ahhoz mindig vissza lehet térni, s onnan újra elindulni. A színészekből álló zenekar végül megmaradt, sokszor hívnak is minket, de egyeztetési problémák miatt ritkán tudunk fellépni” – meséli Mikó István. „Amikor a Beatles szétment, s külön utakon indultak el, John Lennon saját, önálló dalait valahogyan jobban szerettem, mint azokat, amelyeket Yoko Onóval csinált. Furcsa, nagyon összetett, öntörvényű ember volt, valószínűleg nem nagyon szerette a kötöttségeket, a négy fiú közül ő volt a legextrémebb figura. Ugyanakkor a rajzaiból, írásaiból kiviláglik, hogy nem felszínes, hanem nagy gondolkodó is volt” – mondja Mikó István.
Az említett est mellett egy fiatalabb generáció tagjai is megidézik a napokban Lennon emlékét. „Az általunk játszott zene – nevezzük mondjuk brit popnak, indie-nek – gyökerei a Beatles környékén keresendők, egy jó ideje terveztük, hogy valamikor, valamilyen formában játszunk Beatles-, illetve John Lennon-számokat is” – mondja Bakó Balázs, a Supersonic együttes tagja. „Minden popzene alapja a Beatles, egy útirány, egy zenei Biblia, amit annak, aki zenélni akar, ismernie kell” – teszi hozzá Poniklo Imre, az Amber Smith együttes zenésze. Több zenekar (The Trousers, Supersonic, Amber Smith, Neo) tagjai álltak össze, hogy pénteken este Lennon-emlékkoncertet tartsanak a budapesti Bahnhofban. A zenekar Lennon gyilkosára – Mark David Chapmanre – utalva Chapmans néven lép fel. „A névválasztás talán kicsit ironikusnak hathat, de csak egy kis fricska. Nem az unalomig ismert szokásos számokat szeretnénk játszani, hanem főleg a kevésbé ismert, későbbi, progreszszív Beatles-dalok hangzanak majd el” – meséli Bakó Balázs. „A koncerten szeretnénk bemutatni Lennon másik arcát is. Pár nappal a halála előtt azt nyilatkozta: bizonyos értelemben sokkal inkább lett volna a Monty Python társulat tagja, mint a Beatlesé. Ami a zenében a Beatles, az saját területén a Monty Python társulat volt, akik szinte senkit nem tiszteltek, a királynőt is ugratták, ahogyan a Beatles is. Mindenből lehet abszurd humort csinálni, s nem hinnénk, hogy ezen a névválasztáson Lennon megbotránkozott volna” – véli Poniklo Imre. „Anélkül, hogy bárkit is meg akarnánk bántani: a Beatles-számokat legtöbbször úgy adják elő, hogy hiányzik belőle az a bizonyos őserő, ami a zenekarban volt. A koncertfelvételeken látható, hogy az emberek megőrültek, sikoltoztak a fellépéseiken, s néha az az érzésem, mintha a Beatles lett volna az első punk zenekar. Már 1963-ban olyan zenét hoztak létre, ami soha nem volt, s mindezt hihetetlen átéléssel adták elő. Szeretnénk hasonló intenzitással játszani a számaikat, így emlékezve Lennonra” – mondja Poniklo Imre.
„Tulajdonképpen a zenéjüket még nem is hallottuk, amikor a hír már érkezett, hogy micsoda beatmánia van kialakulóban tőlünk kicsit nyugatabbra. Az első lemezt talán Cintulától kaptam, bevallom, elsőre kicsit csalódtam, s azon morfondíroztam, hogy tényleg erre sikítoznak odakint a lányok? Aztán később persze jobban megmutatták, mit tudnak. Eleinte, 1965-től természetesen mi is eljátszottuk egy-két számukat” – emlékszik vissza Illés Lajos, a később sokszor a magyar Beatlesként is emlegetett Illés együttes alapító tagja. „Inkább a zenéjük ragadott meg, akkoriban a szövegek pontos fordításához nemigen jutottunk hozzá. A korukhoz képest magas színvonalú, úttörő zenét hoztak létre. Túl tudtak lépni a klasszikus felálláson, egyszerű kompozíciókon. Még a rövidebb számok is komolyabb ívekkel, komoly dallamvezetéssel, zenei mondanivalóval voltak megtűzdelve” – meséli Illés Lajos. „Nagy megdöbbenéssel fogadtuk Lennon halálhírét, ami egy korszak lezárását is jelentette. Mintha egy közeli családtagunk távozott volna el, olyan űr maradt. Mintha most történt volna.
De valahogyan sorsszerű volt ez a vég. Lennon nem egy nyárspolgár típus volt: időnként kereste a bajt. Ő volt az, akit a golyó megtalált, s nem a többieket. Huszonöt évvel Lennon halála után, Pásztory Zoli elvesztésével mi is véglegesen lezártunk egy fejezetet” – mondja szomorúan Illés Lajos. Majd hozzáteszi: „a Beatles, Lennon élt, él és élni fog.”

Soha nem látott hadgyakorlat kezdődött a Bakonyban