A régi szovjet űrszonda „parkoló pályán” kering, de most a jelek szerint megkezdte zuhanását – számolt be a Híradó.hu a CNN információi alapján.
A Kozmosz–482 eredetileg a Venyera-program része volt, amelynek célja a Vénusz felszínének elérése és kutatása volt. A most Földre visszatérő objektum csak idáig jutott, fél évszázadon át a bolygó körül keringett.
A Harvard–Smithsonian Asztrofizikai Központ csillagásza, Jonathan McDowell szerint a kapszula különösen masszív, hőpajzsa miatt akár át is vészelheti a légkörrel való súrlódást, és a felszínig érhet. Bár a szakértők szerint
az esély, hogy lakott területre zuhan, 1 a 25 ezerhez,
teljesen nem zárható ki. A legtöbb ilyen tárgy a világóceánba vagy lakatlan területre érkezik.
A The Aerospace Corporation szakértője, Marlon Sorge figyelmeztetett: ha a kapszula eléri a felszínt, szigorúan tilos megközelíteni. Az űreszköz ugyanis
veszélyes anyagokat, például üzemanyag-maradványokat tartalmazhat.
A lehetséges becsapódási zóna a 52. északi és a 52. déli szélességi kör közé esik. Ez szinte a teljes lakott világot lefedi, beleértve Európa, Ázsia, Amerika és Ausztrália jelentős részét.
A Kozmosz–482 története egyben emlékeztető is a hidegháborús korszak űrversenyére, amikor a Szovjetunió és az Egyesült Államok egymást igyekeztek túlszárnyalni a világűr meghódításában. A Kozmosz-sorozat név alatt az összes földközeli pályán maradt szovjet űreszközt nyilvántartásba vették.
Ha az objektum valóban földet ér, az 1967-es űregyezmény értelmében Oroszországnak joga van a visszaszerzésére, hiszen a tárgy továbbra is hivatalosan az ő tulajdonuknak számít.