Agyvihar

Szentesi Zöldi László
2005. 12. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olvasgatom a Financial Times Magyarország-mellékletét, és nem értem, miért olyan büszke Gyurcsány Ferenc erre a hatoldalas píáranyagra. Amennyiben a kormány valóban húszmillió forintot fizetett a brit üzleti napilapnak, azt kell mondanunk, jobb lett volna példának okáért lélegeztetőgépeket vásárolni ezért az összegért.
A legnagyobb baj az, hogy amit a hatoldalas anyagban szellemesnek, könnyednek szántak, az Kóka János sajátos humorérzékét idézi. Lássunk egy példát. A melléklet szerkesztője – vagy a magyar megrendelő – Európa térképén különböző feliratokat helyezett el. Angliát a „vihar” (rainstorm), Skandináviát pedig a „hóvihar” (snowstorm) kifejezéssel illeti, míg Magyarországot szerinte a „pompás ötlet” (brainstorm) jellemzi. Mi azonban fordítsuk csak „agyviharnak”.
Kedves szójáték, szó se róla. Pompás ötlet, agyvihar. Ez valami olyasmi lehet, mint a pannon puma. A hazánk páratlan versenyképességére, szenzációs vezetői gárdájára, a földi paradicsomra tett célzás persze éppen olyan méretes lódítás, mint Christopher Condon Kóka Jánosról írott cikke, amelynek A miniszter eredményeket követel címet adta, roppant tárgyilagosan, a pártatlanság emlőin nevelkedett brit újságíróhoz méltón. Ebben az írásban Condon többek között a következőt állítja: „Kóka Jánost azzal vádolták, hogy lerombolná az akadémiát.” Valójában Kóka az ifjú közgazdászok idei gyöngyösi találkozóján ténylegesen úgy fogalmazott, hogy a tudományos intézetet a földdel kell egyenlővé tenni, tehát szó sincs vádról. Kár, hogy az eredeti változat nem jelenik meg Condon cikkében, így aztán azt a látszatot kelti, mintha Kókát csak úgy általában, előzmények és indok nélkül támadnák politikai ellenfelei. Micsoda különbség, ahogyan mondani szokás.
A Financial Times Magyarország-melléklete körül támadt agyvihar két szempontból is tanulságos. Mindenekelőtt szánalmas, hogy a magyar miniszterelnök egy külföldi lap hatoldalas mellékletét magyarázza a parlamentben, sőt kilátásba helyez valamifajta bocsánatkérést, amellyel szerinte az ellenzék tartozik a londoni újságnak. Ezek szerint Gyurcsány Ferenc a politikusoknál előrébb való hatalmi tényezőnek tartja a Financial Times nevű külföldi lapot? Valójában kinek tartozik felelősséggel a miniszterelnök? A magyar embereknek vagy egy mellékletszerkesztő stábnak, akik alighanem jól felfogott érdekből, semmint a szociálliberális kormány iránti megbecsülésből állították össze az anyagot?
A másik tanulság a Financial Timesra tartozik, éppen ezért ezzel kevesebbet illik foglalkozni. Mindenesetre elgondolkodtató, hogy néhány hónappal a magyarországi választások előtt egy tekintélyes világlap elfogultságoktól és vitatható állításoktól hemzsegő melléklet kibocsátására vállalkozik, amelynek a célrendszere könnyűszerrel átlátható, miután fizetett hirdetéseivel Kóka János gazdasági minisztériuma is részt vett a projektben. Éppen ezért erőtlen Joana Manning-Cooper magyarázkodása. A Finan-
cial Times PR-igazgatója az Indexnek önérzetesen kifejtette, hogy a lapjában megjelent cikkek tartalmát senki sem befolyásolhatja, ugyanakkor elismerte, hogy a magyar kormány ugyanazokon az oldalakon fizetett hirdetéseket tett közzé. A józan logika szerint ez már önmagában is befolyásolás, hiszen a megrendelőt nem szokás kritizálni. Talán jobb lett volna felkérni a rombolásra szánt Magyar Tudományos Akadémiát, hogy statisztikákkal, ötletekkel segítse a Magyarország-mellékletet szerkesztő stábot. Meglehet persze, hogy a bőkezű magyar kormány nélkül a melléklet szóba sem került volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.