Sok bérbeadó rontja el ezt az szja-bevallásban, aminek akár súlyos bírság lehet a vége

A bérbeadók számára is vészesen közeleg az szja-bevallás határideje, és aki nem figyel a részletekre, könnyen több százezer forintos bírságot kaphat. Mutatjuk, melyek ezek a hibák, amire érdemes figyelni az szja-bevallás benyújtása előtt.

2025. 05. 15. 14:25
A bérbeadók az szja-bevallásból gyakran kifelejtik az ebből származó jövedelmek megjelenítését Fotó: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május 20-án lejár az szja-bevallás határideje, de mivel több bérbeadó még mindig nem tudja, hogy a rezsi is bevételnek számít a bevallásban, ezért sokan hibáznak. Mivel a NAV nem nézi jó szemmel a mulasztásokat, ennek komoly bírság lehet a vége – figyelmeztet a Niveus.

Melyek a bérbeadók leggyakoribb hibái az szja-bevallásban?

A tanácsadó cég a leggyakoribb bérbeadói, szja-bevallási hibákra is felhívja a figyelmet, ezek közé tartozik 

  • a költségek nem megfelelő elszámolása, 
  • a rezsi figyelmen kívül hagyása a jövedelem számításánál
  • vagy a bérleti szerződés hiánya. 

Pedig a NAV egyre szigorúbban és digitálisan ellenőrzi a bérbeadásból származó jövedelmeket.

Magánszemélyeknek kötelező bevallani az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet, amely 15 százalékos szja-kötelezettséggel jár. 

A jövedelmet tételes költségelszámolással vagy tízszázalékos átalányköltséggel lehet meghatározni. Sok bérbeadó azonban nem él a lehetőséggel, hogy a felmerült karbantartási, felújítási vagy közüzemi költségeket levonja

– emlékeztet a Nivus. 

„Az egyik legtipikusabb hiba, hogy valaki elfelejti: a bérlő által fizetett rezsi is bevételnek számít – még akkor is, ha az közvetlenül a szolgáltatóhoz megy” – hangsúlyozta Bagdi Lajos, a Niveus partnere. „A NAV rendszere ezeket már azonosíthatja, és ha a bevallásban nem jelennek meg, az kockázatot jelent.”

További gyakori hiba, hogy a bérbeadó nem rendelkezik adószámmal, mégis számlát állít ki ilyen kérés esetén – ez súlyos adójogi következményekkel járhat. A tételes költségelszámolás választása esetén pedig a számlákat, nyugtákat az elévülési idő végéig meg kell őrizni – ezek hiányában az adóhatóság visszautasíthatja a költségek levonását.

Egyre célzottabban vizsgálódik a NAV

A NAV az elmúlt években számos digitális fejlesztést vezetett be – az előkészített bevallási tervezet már segít az ingatlan-bérbeadás bevallásában. A NAV háttérrendszerei emellett adatokat gyűjthetnek közműszolgáltatóktól, online hirdetési portálokról és banki tranzakciókból is.

„A NAV egyre célzottabban vizsgálja azokat, akik rendszeresen adnak ki ingatlant, mégis elfelejtik bevallani a bevételt” – figyelmeztet Bagdi Lajos. 

A digitális nyomok alapján már nehéz eltűnni a radar alatt – érdemes inkább pontosan és tudatosan eljárni

– ajánlja az adószakértő. Mint mondja, tavaly mintegy 170 ezer magánszemély vallott be bérbeadásból származó jövedelmet, ennek csaknem fele olyan eset volt, amikor a bérbevevő magánszemély volt, ezekről az adóhatóságnak nincsenek közvetlen információi, viszont a bevallásban szerepeltetni kell ezeket. A Niveus szerint az idei év fontos tanulsága: a bérbeadás nem „félhivatalos” tevékenység, hanem szigorúan szabályozott adózási kötelezettség. Aki ezt nem veszi komolyan, könnyen pórul járhat – vélik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.