Az SZDSZ végórái

Zárug Péter Farkas
2005. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyot tévedett Lengyel László 1989 novemberében, amikor az első szabad választások kapcsán úgy vélte, hogy az SZDSZ a legerősebb párt lesz az 1990-es választások után, de nem a parlamentben, hanem azon kívül. A politológus szakértői prognózisa jócskán félresikeredett azáltal, hogy a radikális antikommunista kampányt folytató SZDSZ nemcsak, hogy átlépte a parlamenti küszöböt, hanem a szavazatok 21,39 százalékát megszerezve, több mint egymillió szavazat támogatásával, 92 képviselővel a második legnagyobb pártként az Antall-kormány ellenzéke lett.
A szabad demokraták története mai olvasatban nem más, mint a folyamatos társadalmi bizalomvesztés, valamint a paktumpolitizálásuk elutasítása mind a politikai elit, mind a szavazók részéről annak ellenére, hogy az SZDSZ a média jelentős részének támogatását mindvégig élvezte. Sikertelensége így még inkább felveti a kérdést: mi az oka a szabad demokraták rendszerváltozástól napjainkig húzódó hanyatlásának? A válasz a párt körül lévő politikai bizalmi tér kiüresedésében keresendő. A kiüresedést a szervezet folyamatosan rossz döntései okozták, amelyekkel egyidejűleg veszítette el a programjában és politikai döntéseiben bízó szavazók táborát. Így 2006-ban már csupán szociológiai beágyazottságában bízhat, ám ez kevés lesz a parlamenti bejutáshoz. De tekintsük át, melyek voltak azok a politikai döntések, amelyek a mai kiüresedett SZDSZ-hez vezettek.
Az első nagy bizalomvesztés az MDF– SZDSZ-paktum után kezdődött, amikor a szabad demokraták a „rendszerellenzékből kormányellenzékbe” programot hirdettek meg. A médiaháborúban már sokan nem értették, hogy a kampányban vadul kommunistázó SZDSZ-esek miért védik a Kádár– Aczél-korszak médiagépezetének legfőbb működtetőit, és mi az oka annak, hogy a pártállami idők bűnöseinek felelősségre vonását még az MSZP-nél is hevesebben ellenzik. Az ’56-osok nagyrészt ezért vonták meg bizalmukat társuktól, a szintén ötvenhatos múltú SZDSZ-es ügyvivőtől, Göncz Árpád államfőtől. Már a taxisblokádban vállalt szabad demokrata szerep is kétes politikai hozamú volt. A politikai palettán Tölgyessy Péter pártelnök menesztésével Pető Iván 1992 novemberétől a pártot egyértelműen az MSZP mellé navigálta.
1994-ben a előző négyéves ellenzékiség és az ország „balra át”-ja még hozott az SZDSZ számára szavazatokat. Igaz, a parlamentben már 29 mandátummal kevesebbet kaptak, mint előzőleg. A 63 képviselő mögött azonban még mindig több mint egymillió szavazó állt. Noha az MSZP egyedül is kormányképes volt, demokratikusságának bizonyítására mégis koalíciót ajánlott az SZDSZ-nek. A szabad demokraták zsaroló potenciálja pedig médiatámogatottságának, és, Kis János szavai szerint „a nemzetközi pénzvilág” támogatásának volt köszönhető. Ennek következtében az SZDSZ annyi miniszteri helyet kapott (négyet), mint amennyit koalíciós kényszerhelyzetben a kisgazdák kaptak ’98-ban. A paktumpolitika ebben a kormánypozícióban élt tovább ’98-ig. A Horn–Kuncze-ciklusban a radikális jobboldal hangsúlyozta és próbálta bizonyítani, hogy az SZDSZ „elárulta” a rendszerváltozást, és társadalmi alapja jóval kisebb, mint amilyen erővel részt vesz a magyar politikai életben.
Az 1998-as választásokon a bizalom tovább csökkent. A 333 260 szavazat már csak a mandátumok 6,22 százalékára és 24 képviselői helyre volt elegendő. A politikai zavarodottság ekkortól érzékelhető először igazán az SZDSZ-ben. A párt 2000 decemberében új elnökkel – Demszky Gáborral – új politikát hirdet meg. Az „egyenlő távolság” jelszava azt fejezte ki, hogy az SZDSZ olyan liberális párt akar lenni, amelyik mind a bal-, mind a jobboldaltól egyenlő távolságra van. De Demszky még pártjában sem tudta hitelesen képviselni ezt a programot. Féléves elnöki próbálkozásai egyértelműen a párt parlamentbe jutásának alapvető gondjait tükrözték. 2001 nyarán felállt az elnöki székből. Helyére Kuncze Gábort választották.
2000 decemberében a küldöttgyűlés az elnökválasztás mellett egy másik fontos döntést is hozott, meghirdette a korszakváltás programját. A Csillag István későbbi gazdasági miniszter, Török Gábor politológus (ma a Heti Válasz vendég publicistája), Békesi László volt MSZP-s pénzügyminiszter és több liberális politikus által jegyzett program fő célja a Fidesz-kormány leváltása volt. A programot 2001 júliusától Kuncze Gábor ismét az MSZP oldalán hajtotta végre.
A 2002-es kormányváltás sikere igencsak felemás megítéltetésű a szabad demokraták szempontjából. A választásokon már csak a szavazatok 5,57 százalékával mindössze húsz mandátumot szerzett. Az MSZP koalíciós kényszere azonban a szabad demokratáknál a zsaroló potenciálon nyugvó paktumpolitikát ismét alapmagatartássá emelte, aminek eredménye megint négy miniszteri szék lett.
Az SZDSZ végső politikai lecsúszásához az MSZP-n belül végbemenő változások is kellettek. Medgyessy Péter eltávolítása a kormány éléről olyan politikai lavinát indított el a szabad demokraták körében, amelyet ma már talán ők maguk sem akartak. Medgyessy búcsúzóul, hátában az SZDSZ tőrével, még egyet visszadöfött, amikor azt nyilatkozta, hogy „az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel” – máig nem tudjuk, hogy konkrétan mire gondolt a volt miniszterelnök.
A kormányfőcsináló szerepet is rosszul értelmezte az SZDSZ. Míg csak kormányfőváltozást gondolt mögötte, addig Gyurcsány Ferenc az MSZP átalakulását is magával hozta. A Gyurcsány–Hiller-pártátalakítás sikeresen üzente a liberális szavazóknak; mi MSZP-sek vagyunk, de kapitalistábbak az SZDSZ-nél. Néhány szimpatikus programpontot – mint a sorkötelezettség megszüntetése, az adócsökkentés látszata – az MSZP elorozott a szabad demokratáktól, és ma már inkább hozzájuk kötik a szavazók ezen intézkedések bevezetését.
A végórák kezdete az államfőválasztástól datálható. Az agresszív zsarolás, amelyet Szili Katalin ellen folytatott a Kuncze-frakció, eltörte a mécsest olyan korábbi MSZP-s támogatók esetében is, mint Suchman Tamás, vagy saját körükben Mécs Imre. A békát ekkor lenyelte Gyurcsány Ferenc. A kis pártok megsegítésére tett közjogi javaslatával azonban visszavágott. Ezzel olyan böllérkést szúrt a szabad demokraták nyakába, amilyet a rendszerváltozás óta még senkinek sem sikerült. Ez a döfés jelentette annak a hírnek az elterjesztését, a szavazók fejébe sulykolását, hogy az SZDSZ bajban van, és meg kell segíteni. A baj pedig az, hogy az SZDSZ önállóan nem jut be a parlamentbe. A kormányfő áttételesen ezzel azt sugallta, hogy nem érdemes az SZDSZ-re szavazni, mert elveszhet a rá adott voks.
Sikított is a javasolt választójogi módosítás tervezete kapcsán Kuncze pártelnök; szerinte nincs baj, nem kell segítség. Ám azóta minden közvélemény-kutató (alkotó) cég azt jelzi, hogy az SZDSZ küszöb alatt van. Mécs Imre azon döntése, miszerint nem az SZDSZ, hanem az MSZP színeiben indul biztos befutó helyen a 2006-os választásokon, a Szabad Demokraták Szövetsége utolsó óráit jelenti. Mécs biztos helye az MSZP-sek között az SZDSZ lehetséges mandátumainak teljes bizonytalanságát eredményezi. Amit a jobboldali politika nem tudott elérni Magyarországon, nevezetesen, hogy nem érdemes az SZDSZ-re szavazni, azt Gyurcsány és Mécs kevesebb, mint fél év alatt elérte. Az már csak a magyar politikai élet groteszksége, hogy Mécs Imre Horn Gyula mellett akarja képviselni ’56 szellemét a 2006-os választások utáni Országgyűlésben.
Az SZDSZ soraiból a szegedi, kecskeméti, szombathelyi közös és néhány támogatott jelölt valószínű képviselői mandátumhoz jut 2006-ban. Az SZDSZ mint párt azonban Lengyel László tizenhat évvel ezelőtti – akkor téves – szavait idézve: „a legnagyobb párt lesz a parlamenten kívül”.

A szerző politológus

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.