Erőn felül teljesítve

Az előző tíz női kézilabda-világbajnokságon a magyar válogatott négyszer állhatott fel a dobogóra: kétszer itthon (1982-ben és 1995-ben 2. lett, igaz, utóbbi alkalommal az osztrákokkal közös rendezésű vb-n), egyszer a szomszédban (2003-ban Horvátországból hozott ezüstérmet), legutóbb, vasárnap pedig Európa északkeleti szegletében, Szentpéterváron. Ha az előzetes várakozásokat és ismét az eltelt két és fél évtizedet nézzük, csupán az 1997-es csapatot engedtük útjára a mostanihoz mérhető félsszel, és az a garnitúra igazolta is az aggályokat, nem jutott be a legjobb nyolc közé sem. A 2005-ös ellenben erőn felül teljesített, de hogy e már-már hízelgően előkelő pozícióját megőrizze, ahhoz a jövőben folyamatosan felül kell múlnia önmagát és saját lehetőségeit.

2005. 12. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hivatalos célkitűzés a legjobb hat közé kerülés volt, és ennek módja az orosz, koreai, norvég hármasból legalább egy vetélytárs legyőzése. Aztán az egyből kettő lett, a hatból pedig négybe jutás, mert együttesünk a kezdeti ingadozás (Angola és Szlovénia ellen) után mindkét csoportrangadóján (Korea, Norvégia) diadalmaskodott, a középdöntő első két mecscsén (Horvátország, Hollandia) aztán már elég volt beváltania a papírformát, és az elődöntőben találta magát. Részigazság, hogy az olimpiát követő évek vb-in általában hígabb a mezőny, így a koreaiak is lecserélték a fél keretüket, a tavalyi Eb-elődöntőben minket Budapesten tönkreverő norvég csapatból pedig kimaradt a három legnagyobb klasszis: Hammerseng, Harsekker és Nyberg. Csakhogy a 2003-as magyar vb-alakulat ászai közül is többen hiányoztak, de ezt mostantól adottságként kell kezelnünk, hiszen sem visszatérésükre, sem pótlásukra nincs remény.
Németh András szövetségi kapitány ezért az idő és a lehetőségek szorításában a lehető legracionálisabb módon tette a dolgát. Kedvenc képével élve megmerítette a hálóját, és akik fennakadtak benne, mindvégig azokra épített. Keretét keveset variálta, akkor is inkább szűkítette, mintsem bővítgette. Mint már a vb-n bevallotta, úgy érezte, csupán egy hibát követett el: be kellett volna válogatnia egy „futó embert”, mert így nem akadt, aki azonnal megbüntesse a hibázó ellenfelet. A hiányosságokat természetesen egyéb posztokon, helyzetekben is észlelte, de ezekre nem találhatott megoldást a magyar NB I-ben. A kulcsmérkőzéseken az egyéni és a csapatteljesítmény is messze felülmúlta az átlagot, amelyet a „vb-frász” általában valamelyest ront; az egyetlen kivételt sajnos a románok elleni elődöntő jelentette. Németh a vereséget követően másodszor volt önkritikus, hiszen kérdésemre elismerte, hogy Siti Eszterben jobban kellett volna bíznia, de saját szempontjából logikusan érvelt: úgy vélte, a sikerhez döntő fordulat szükséges, és ezt Görbicztől remélte leginkább, akire amúgy is „rábízta a csapatot”. A vb All Star-együttesébe is méltán delegált irányító azonban éppen szombaton járt legtávolabb saját képességeitől, így a kiváló, de aznap legyőzhető vetélytárs megakadályozta, hogy válogatottunk bronz- helyett ezüstérmet nyerjen. Mert az arany itt alanyi jogon járt a házigazdának, az nem is vitás.
Magyarország az előző négy vb-n sorrendben az ötödik, hatodik, második, harmadik, az 1998 óta rendezett négy Eb-n 3., 1., 5., 3., a legutóbbi három olimpián 3., 2., 5. helyezést ért el, ez világszerte kimagaslóan a legegyenletesebb eredménysor. Mindez olyan felfordulás közepette, amikor Szentpéterváron a vébécímvédő Franciaország a 12., Norvégia a 9., Hollandia ellenben az 5., ráadásul Brazília a 7. lett!
A 2007-es franciaországi vb-ig természetesen tovább módosulnak az erőviszonyok, de a rendező mellett a két skandináv (dán, norvég) és az olimpia közeledtével a két ázsiai (Kína, Korea) válogatott előretörése kalkulálható, és akkor a Szentpéterváron finálét vívó oroszokról, románokról, a picit csalódott németekről, a szeszélyes ukránokról, a délszláv trióról, a vb-ről is lemaradó spanyolokról, a már csak mentalitásban gyengébb afrikaiakról még nem is beszéltünk. Két év múlva azért is lesz óriási a tülekedés, mert a vb a 2008-as pekingi olimpiára kvalifikál; jelen tervezet szerint az első három közvetlenül kijut, a 4–7. olimpiai selejtezőt rendezhet, a 8–11. pedig vendégként vehet részt azon.
Mindezek ismeretében megtippelhető, hogy a hivatalos célkitűzés a magyar csapat számára a legjobb hét közé kerülés lesz, az esetleges újabb bronzérem pedig a mostaninál is nagyobb bravúrnak számítana. Kivéve akkor, ha az előttünk álló két esztendőben Németh András néhányszor újra megmeríti azt a bizonyos hálót, és olyan igazgyöngyökre lel benne, amelyeknek ma még a nyomát sem látjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.