Heteken belül eldől cukoriparunk sorsa

Még nem tudni pontosan, milyen hatással lesz a hazai cukorágazatra az uniós cukorreform. Borúlátó előrejelzések szerint az árcsökkentési elképzelések már 2006-ban több ezer magyar termelő tevékenységét pecsételhetik meg. Juhász Lajos, a Cukorrépa-termesztők Országos Szövetségének elnöke szerint az elkövetkezendő hetekben eldől, melyik hazai cukorgyár marad versenyben.

Nagy Ottó
2005. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a cukor, de a cukorrépa termelői ára is drasztikusan csökkenne az unió reformtervei szerint. Négy év alatt 43 százalékos lefaragásról van szó, aminek első, 29 százalékos részletével már jövőre szembesülniük kell a gazdálkodóknak – nyilatkozta lapunknak Juhász Lajos, a Cukorrépa-termesztők Országos Szövetségének (CTOSZ) elnöke. – A következő esztendő kemény szakítópróba lesz, a termelői kedv visszaesését hozza majd, ugyanakkor még jósolni sem lehet, hogy az ország mely vidékein esik vissza leginkább a termelés – tette hozzá a szakember.
A termelők döntését speciális körülmények befolyásolják, azok például, akiknek más lehetőségük is van, könnyebben szakítanak a cukorrépa termesztésével – vélekedik az érdekvédelmi szervezet vezetője. Juhász Lajos úgy érzi, hogy csökkentett árak mellett is versenyképes maradhat az, aki az elkövetkezendő hét évben a termeléskiesésért kapott uniós kompenzációt a répatermesztés fejlesztésére fordítja. Aki viszont bizonytalannak látja a jövőt, annak mindenképpen váltania szükséges.
A termelők döntéseit mindenképpen befolyásolja majd a feldolgozott cukor ára is. Azt is az Európai Unió határozza meg, hogy a cukorgyártókat a jövőben milyen összegű befizetések terhelik, és nem mindegy, hogy ezeket a kötelezettségeket – amelyekből egyébként Brüsszel a cukorágazat szerkezetátalakítását finanszírozza – a gyáraknak 200 vagy 250 forintos kilónkénti cukorárból kell fedezniük. Amit most tudni lehet, hogy e befizetés mértéke az első évben 126,4 euró lesz tonnánként. A befizetés alapja ugyanis az európai referenciaár, amely magasabb az itthoni valós piaci cukorárnál, ezért a hazai gyárakat arányosan magasabb befizetések terhelik. A CTOSZ elnöke elmondta azt is, hogy nagyon képlékeny a helyzet: minden a következő hetekben dől el, ad absurdum még az is, hogy jövőre melyik cukorgyár zárja be kapuit.
Juhász Lajos elmondása szerint a jelenlegi bizonytalanságot fokozza, hogy még nem kötötték meg a gyárak a gazdálkodókkal a jövő évi termeltetési szerződéseket, erre várhatóan csak 2006 februárjában kerül sor. Viszont a vetési előkészületeken – amelyek a cukorrépa esetében magasabb költséggel járnak, mint más kultúráknál – már túljutottak a gazdálkodók, ezért jó néhányuk számára már biztosan veszteséget hoz az új esztendő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.