Igen az európai űrtervekre

Ember nélküli Mars-expedíció indításával és a Föld egészségére vigyázó szatellitrendszer kialakításával foglalkozik a következő években az Európai Űrkutatási Ügynökség. Minderre pedig csaknem tízmilliárd dollárnyi összeget költhet majd a szervezet – egyebek mellett erről döntött a Berlinben kedden lezárult miniszteri szintű tanácskozás, amelyen megfigyelőként hazánk is részt vett.

MN-összeállítás
2005. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) 2006–2008-as költségvetésének elfogadásával kedden lezárult a berlini miniszteri szintű tanácskozás, amelyen a kontinens űrkutatásának jövőjéről tárgyaltak a résztvevő országok küldöttei. Az ESA 17 tagállamának űrtevékenységet felügyelő miniszterei között az idén első alkalommal – megfigyelőként – helyet foglalhatott Jambrik Mihály, az informatikai tárca államtitkára és Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatója is. Hazánk küldöttségének tagjai elfoglaltságukra hivatkozva későbbre ígértek tájékoztatást a tanácskozás magyar vonatkozású eseményeiről.
Az Associated Press (AP) tudósításából kiderült, hogy az ESA tagállamai által jóváhagyott 9,6 milliárd dollárnyi összeget 2006 és 2008 között Európa versenyképességének fenntartására fordítják majd. Az ebből a pénzből támogatott fontosabb kutatási feladatok közé tartozik egy fejlett, globális szatellithálózat kiépítése – amellyel a második kísérletet teszik a Föld jégtakarójának felmérésére –, valamint egy ember nélküli Mars-expedíció elindítása 2011-ben, az élet jeleit keresve a vörös bolygón.
Az ESA fontos feladatának tartja a Föld egészségi állapotát megfigyelő műholdak felbocsátását, ezért elsősorban az októberi indítás után elveszett Cryosatot szeretnék pótolni. Ez a szatellit ugyanis értékes adatokat szolgáltathatott volna a sarki jégtakaró rohamos olvadása és a globális felmelegedés közötti összefüggés bizonyításához.
Az elfogadott űrkutatási büdzsé 2,5 százalékkal fokozza az erre szánt éves kiadásokat, ugyanakkor kissé korlátozza az ügynökség nagyszabású terveinek végrehajtását, amelyekre eredetileg 9,9 milliárd dollárt szántak.
– A csekély költségcsökkentés ellenére tetten érhető azonban a politikai hajlandóság és akarat az európai űrtevékenység támogatására, amit a mostani döntés is bizonyít, hiszen az űrkutatás stratégiai fontosságúvá vált – jelentette ki az ESA Miniszteri Tanácsának elnöke, Laurens Jan Brinkhorst, aki egyben a holland gazdasági tárca vezetője is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.