Colin Powell volt amerikai külügyminiszter a BBC-nek adott vasárnap esti interjújában képmutatással vádolta a CIA-repülőgépek ügyében felháborodó európai országokat. Kijelentette: kétli, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) fogolyszállító repülőgépeinek európai leszállásairól szóló hírek sokkolták az európai kormányokat, hiszen az Egyesült Államok évek óta alkalmazza ezeket az eljárásokat a terrortevékenységgel gyanúsítottakkal szemben.
A leköszönő lengyel államfő, Aleksander Kwasniewski közvetve elismerte, hogy Varsó hozzájárult az amerikai fegyencjáratok üzemeltetéséhez, ugyanakkor cáfolta, hogy Lengyelország területén az amerikaiak titkos börtönöket létesítettek volna. Kazimierz Marcinkiewicz lengyel kormányfő várhatóan a héten ismerteti annak a nyomozásnak a következtetéseit, amelyet annak a kiderítésére indítottak: Kwasniewski adott-e utasítást arra, hogy a kelet-európai állam területén a CIA büntetőtáborokat létesíthessen.
Eközben újabb külföldi titkos kínzóközpontról szerzett tudomást a Human Rights Watch. Az emberjogvédő szervezet jelentése szerint valószínűsíthető, hogy a CIA az afganisztáni főváros mellett 2002 és 2004 között embertelen körülmények között tartott fogva terrorizmussal gyanúsított személyeket.
Skóciában nem vizsgálódnak. A Scotsman napilap beszámolója szerint a skót rendőrség visszautasította Mark Ballard skót képviselő felszólítását, hogy a hatóságok vizsgálják ki: az edinburgh-i repülőtérre landolt, kelet-európai államokba irányuló CIA-repülőjáratok szállítottak-e terrorizmussal gyanúsított foglyokat. Nemrég ugyanis fény derült arra, hogy az elmúlt négy évben a CIA tizennégy repülőgépe szállt le a skót fővárosban. (K. Z.)