Lehallgatási botrány Washingtonban

Újabb botrány árnyékolja be a vitatott döntései miatt népszerűségét vesztett Bush-kormányzat tevékenységét. Az iraki háború bizonyítékok nélküli kezdeményezése, a foglyokkal szemben tanúsított brutális bánásmód és a titkos CIA-műveletek ügyét követően ezúttal az borzolta fel az amerikaiak idegeit, hogy kiderült: az elnök az Egyesült Államokban élő amerikai állampolgárok és külföldiek nemzetközi telefonhívásainak és elektronikus leveleinek bírói engedély nélküli lehallgatására adott felhatalmazást.

Munkatársunktól
2005. 12. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyet még múlt pénteken tárta fel a republikánus kabinettel szemben nem túl barátságos New York Times napilap, amely szerint a terror elleni harc jegyében George W. Bush 2002 óta engedélyezi az elektronikus hírszerzésért is felelős titkosszolgálatnak, a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek (NSA) ezt a műveletet. A lap azt írta, hogy bármely tetszőleges pillanatban átlagosan ötszáz egyesült államokbeli személy telefonját hallgathatják le ily módon. Az elnök a minap védelmébe vette a titkos programot.
*
Tevékenységéből eredően az NSA munkáját sűrű homály fedi: a New York Times szerint alapvető feladata a külföldi lehallgatás, elektronikus adatgyűjtés, belföldi tevékenysége a külképviseletek kommunikációjának a figyelésére korlátozódik, és – a törvények szerint – ahhoz is bírósági engedélyt kell szereznie. A cikk által keltett botrány annál is érdekesebb, hogy a lap bevallotta olvasóinak, egy teljes évet vártak közlésével, nehogy folyamatban lévő műveleteket fedjenek fel, akaratlanul figyelmeztetve a terroristákat. A lehallgatások egyes kormányzati tisztségviselők szerint hasznosnak bizonyultak, több összeesküvést is lelepleztek, a New York-i Brooklyn híd lerombolásán mesterkedő, bűnösségét 2003-ban elismerő Iyman Faris ohiói teherautó-sofőr is így bukott le.
Az NSA jogosítványán túlterjedő tevékenysége számos törvényhozót háborított fel – demokratákat és republikánusokat egyaránt. Többek megkérdőjelezték a titkos program legalitását, míg mások független vizsgálatot szorgalmaznak az ügyben. „A kérdés az, hogy az Egyesült Államok elnöke a törvények fölé helyezte-e magát. Szerintem igen” – fogalmazott egyikük. Bush azzal védekezett, hogy nemzetbiztonsági ügyben nincs idő a törvényben leírt eljárások követésére, mert félő, hogy az értékes információ gyorsan elillan. Amikor az elnök hétfői évzáró sajtótájékoztatóján ideje jelentős részét az üggyel kapcsolatos kérdések megválaszolására fordította, a mellette lévő főügyész, Alberto Gonzales leszögezte: amikor a 9/11-es terrortámadások után a kongresszus felhatalmazta az államfőt erő alkalmazására, akkor lehetőséget adott arra is, hogy lehallgatásokat engedélyezzen. Bush maga úgy fogalmazott, hogy „magánvéleménye szerint” a program nyilvánosságra hozatala „szégyenletes tett volt háború idején”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.