A félkatonai szervezet tagjai ellen a legfőbb bizonyíték az idén június 1-jén nyilvánosságra került videofelvétel, amelyen jól látszik, amint a szerb fegyveresek hidegvérrel lemészároltak hat megkínzott és megkötözött bosnyák fiatalt. A gyilkosok által készített felvételeken trágár megjegyzések, s az áldozatok szenvedése felett érzett örömről tanúskodó mondatok sora hallható.
Az eset bizonyítja, hogy szerbiai alakulatok is részt vettek a boszniai népirtásban. Az 1995. július 11-ét követő napokban a szerb alakulatok benyomultak a hivatalosan ENSZ-védettség alatt álló kelet-boszniai Srebrenicába, ahol szinte az összes ott élő, vagy oda menekült férfit – több mint hétezer embert – kivégezték. Az áldozatokat tömegsírokba temették, majd, hogy megnehezítsék az azonosítást, később más helyre, úgynevezett másodlagos temetkezési helyekre szállították őket. A hat fiatal muzulmánnal, akik közül négy még nem töltötte be a tizennyolcadik életévét, július 17-én végeztek Trnovo település közelében. A gyilkosok először négy bosnyákot öltek meg, két társukat pedig arra kényszerítették, hogy a holttesteket egy kijelölt helyre vigyék. Ezután őket is agyonlőtték.
*
A térségben állomásozó holland békefenntartók gyakorlatilag tétlenül nézték végig a mészárlást, ami egy későbbi ENSZ-jelentés nyomán a Wim Kok vezette kormány bukását eredményezte. Srebrenicában ma már csak szerbek élnek, az asszonyok más városokba, többek között Tuzlába menekültek. A várostól néhány kilométerre, Potocariban emlékpark létesült, ahol a DNS-módszerrel történt azonosítás után a hozzátartozók megadhatják a végtisztességet az áldozatoknak.
A hat muzulmán utolsó perceit bemutató filmet először Hágában, a Nemzetközi Törvényszéken Szlobodan Milosevics volt szerb elnök ellen zajló perben mutatták be, de azóta a belgrádi televíziók is többször vetítették.
A srebrenicai rémtettek elkövetésével vádolt főbűnösök, Radovan Karadzsics boszniai szerb exelnök és Ratko Mladics, a szerb csapatok volt parancsnoka tíz és fél évvel a népirtás után is szabadok, bár egyes sajtóértesülések szerint sikerült megtalálni búvóhelyüket, s még az idén rács mögé kerülhetnek. A Skorpió-alakulat egyik, szintén a muzulmán fiatalok lemészárlásával vádolt tagja ugyancsak szökésben van. A kommandósokat a Trnovóhoz közeli erdőben történt rémtettek mellett valószínűleg más, a népirtáshoz kötődő háborús bűncselekmények miatt is számon kérik majd, így akár negyvenéves börtönbüntetés is várhat rájuk.
Szerbián különösen nagy a nyomás azóta, hogy december 8-án elfogták a háborús bűnökkel vádolt horvát parancsnokot, Ante Gotovinát, amelynek révén Zágráb közeledett az Európai Unióhoz, Belgrád viszont tovább távolodott tőle.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni