Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Kóka János gazdasági miniszter után tegnap Veres János pénzügyminiszter és Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese folytatta hazánk leminősítése után a kormányzati sikerpropagandát. Veres János közölte: nincs bajban hazánk, reális az esély arra, hogy 2008-ra teljesíteni tudjuk az euróbevezetés követelményeit. A pénzügyminiszter szerint nem kell szankcióktól sem tartanunk az ellenünk folyó túlzottdeficit-eljárás miatt. Magyarország besorolásának lerontásáról Szekeres Imre egyenesen úgy vélekedett, hogy a leminősítést kiadó Fitch, Európa legnagyobb hitelminősítő intézete súlyosan tévedett. A szocialista politikus meglátása szerint a londoni székhelyű intézet hamarosan felülvizsgálja döntését.
Nem volt ennyire optimista hangulatban tegnap Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, aki hangsúlyozta: keddi leminősítésünk komolyabb piaci hatásokkal járhat, mint az eddig a költségvetési problémák miatt a hitelminősítőktől, illetve az Európai Uniótól érkező figyelmeztetések. Mint mondta, hazánk besorolásának lerontása figyelmeztetésként értelmezhető a befektetők hirtelen tőkekivonása előtt. Járai várakozásai szerint a Fitch után napokon belül egy másik hitelminősítő intézet, a Standard & Poor’s is jelentést ad ki a magyar gazdaság megítéléséről. – Nem véletlen, hogy leminősítettek minket, hiszen az Európai Uniótól kezdve a Nemzetközi Valutaalapig mindenki elmondta, hogy rossz helyzetben van a magyar államháztartás – tette hozzá.
[Szégyenben…]
*
Szégyennek nevezte visszaminősítésünket tegnap Orbán Viktor, aki a hitelminősítő indoklását idézve úgy fogalmazott: nem az ország teljesítménye miatt minősítettek le minket, hanem azért, mert a magyar kormány folyamatosan valótlan adatokat közölt a költségvetés állapotáról, a trükközés és az átláthatóság hiánya pedig aláásta hitelességünket. Szavai szerint a keddi döntés elsősorban azt a több százezer családot érinti hátrányosan, akik devizában adósodtak el az elmúlt években, besorolásunk lerontása ugyanis a forint gyengülését és a kamatok emelkedését vonhatja maga után.
A Medgyessy–Gyurcsány-kormány hat évvel vetette vissza az ország fejlődését – jelentette ki tegnap Varga Mihály, a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője, aki emlékeztetett arra, hogy a megbízható adósokra jellemző A osztály helyett már csak a közepes befektetői és spekulatív elemeket is tartalmazó BBB sávba tartozunk, oda, ahová többek között Tunéziát is sorolják. Mint mondta, a 2002-es kormányváltás óta egyedül hazánk rontott besorolásán, az összes többi térségi uniós ország jobb teljesítményt nyújtott. Varga szerint a keddi döntéssel a térség legkockázatosabb adósa lett hazánk, ez pedig az ország kockázati felárának a növekedését is maga után vonja. A legfrissebb előrejelzésekre hivatkozva a politikus rámutatott: változás nélkül tovább gyorsul az eladósodásunk.
Utolsó Magyarország. Hazánk forintban és devizában fennálló adósságát azért minősítette le a Fitch, mert az ország költségvetési hiánya eléri a GDP 6,1 százalékát, amely a legmagasabb az Európai Unióban – írta tegnapi számában a Financial Times, megállapítva, hogy a döntés után gyengült a magyar valuta az euróhoz képest.

Szijjártó Péter: Magyarország nem akar az ukrán maffia átjáróházává válni