Először 2003. december 1-jén kívánt tiltakozni a Lelkiismeret ’88 Medgyessy Péter és Adrian Nastase az egy évvel ezelőtti, a román nemzeti ünnepen történt pezsgős koccintásuk ellen. Az egyesület a nemzeti érzést sértő megnyilvánulásnak tekintette a magyar és a román miniszterelnök budapesti találkozóját. A rendőrség a forgalom aránytalan sérelmére hivatkozva megtiltotta, hogy a tüntetők a budai Gesztenyéskertből a Jagelló út érintésével a kormányfő Stromfeld Aurél úti villájához vonuljanak. Az egyesület ezután három új kérelmet nyújtott be az adott útvonalra, de a BRFK ezekre nem is válaszolt. A demonstrációt hatalmas rendőri erővel szétverték. Ötvenegy embert előállítottak – ellenük néhány napja szüntette meg az eljárást a bíróság, mert nem követték el rendzavarás szabálysértését. A tüntetés feloszlatásának jogszerűségéről a december 9-i tárgyaláson dönt a Fővárosi Bíróság.
A két évvel ezelőtti rendőri fellépésre emlékezve a Lelkiismeret ’88 most ismét tüntetést tervezett: a Gesztenyéskerttől a járdán vonulva jutottak volna el a korábbi miniszterelnök házához.
Budapest rendőrfőkapitánya azzal az indokkal utasította el kérelmüket, hogy a tömegközlekedést és a gépjárműforgalmat zavarnák, az nem bonyolítható le más útvonalon. (A gyülekezési törvény 2004. május 1-jei módosítása, vagyis uniós csatlakozásunk óta a betiltáshoz már nem elegendő, ha a demonstráció aránytalanul zavarná a közlekedést. Az a szükséges indok, hogy a forgalmat ne lehessen más útvonalon lebonyolítani.)
A Fővárosi Bíróság szerint ez a feltétel nem volt meg. A forgalmat nem csak, hogy nem kellett volna más útvonalra terelni, de a megjelölt területeken is csak rövid ideig és kisebb mértékben kellett volna alkalmazkodni a tüntetőkhöz. „A szükséges rendőri intézkedések nem haladták volna meg a Budapest közútjain baleset, útépítés, vagy más forgalmi akadály esetén szokásos intézkedéseket” – olvasható a végzésben.
Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Lelkiismeret ’88 jogi képviselője lapunknak azt mondta: mivel a tüntetés december 1-jei tervezett időpontja már elmúlt, a törvény szerint az egyesület bármikor megtarthatja a demonstrációt, ha 24 órával előbb közli az új dátumot a rendőrséggel. Ugyanezt említette megkeresésünkre Kormos Endre, a BRKF szóvivője is, hozzátéve, hogy a rendőrség tiszteletben tartja a bíróság jogerős határozatát.

Antifa-ügy: az olaszok nem adják ki a támadót Magyarországnak