Mégiscsak felállít a kormány egy újabb apparátust az európai uniós támogatásokkal kapcsolatban – derült ki tegnap a kormányszóvivői tájékoztatón. Ismeretes, a 400 fős „hálózat” már szerepelt a kormány tervei között, de annak támogatását a parlament egy SZDSZ-es módosító indítvány megszavazásával elutasította (az ellenzéki képviselők, a szabad demokraták, valamint 45 MSZP-s szavazatával). Kedden Áder János, a Fidesz frakcióvezetője tiltakozott – kérte az SZDSZ-es minisztereket, hogy ők is tegyék ezt a kormány ülésein – a kabinet szándéka ellen, mondván, meg akarják kerülni az Országgyűlés döntését. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke még kedden lényegében ígéretet tett erre, mert ő is elutasította, hogy a kabinet megkerülje az Országgyűlést.
A tegnapi kormányülést követően Kóka János, a szabad demokraták által jelölt gazdasági és közlekedési miniszter kifejtette: nem volt mi ellen tiltakozniuk, mert a kabinet a költségvetés általános tartalékából nem akart semmiféle hálózatot felállítani, nem volt ilyen előterjesztés. Ugyanakkor elmondta: szerinte szükség van arra, hogy a kormány tájékoztassa az embereket az európai uniós lehetőségekről. Köztudott: jelenleg már két hálózat létezik erre a célra. Batiz András kormányszóvivő Kóka szavait azzal egészítette ki, hogy a parlament korábbi döntése igenis lehetőséget ad a hálózat felállítására. Az Országgyűlés ugyanis a zárszámadási törvény jóváhagyásakor egymilliárd forintot szavazott meg erre a célra. Észrevételünkre elismerte, hogy ezt az öszszeget még erre az évre ítélte oda a T. Ház, ám szerinte ennek átvitelével, igaz szűkebb keretek között, de komplexen meg lehet valósítani a kezdeményezést jövőre. Így a hálózat kialakítására van parlamenti döntés, és az nem érinti a jövő évi tartalékot – tette hozzá.
Kóka János egyébként tájékoztatást adott arról, hogy meghirdette a „100 lépés a magyar vállalkozókért” programját. Kifejtette, ez kapcsolódik az eredeti 100 lépés programhoz, de nem része annak. Elmondása szerint a projekt alapvetően a kis- és középvállalkozások boldogulását szolgálná, ám kiderült: annak csak három eleme új, a többi a már meglévő programok összegyúrása. Az első változás, hogy tízmillió forintról 25 millióra emelnék a Széchenyi-kártya hitelkeretét, a kamat egy százalékkal csökkenne. A másik újdonság, hogy a miniszter ígéretet tett valamiféle konstrukció kidolgozására, amellyel a körbetartozásokat szeretnék felszámolni. Végül pedig ismét megfogadta, hogy csökkentik a pályázatok igénybevételének bürokratikus előírásait.
– A magyar vállalkozókat a tönk szélére juttató kormány most a vállalkozók jótevőjének szerepében tetszeleg. Az érintetteket azonban nem tudja megtéveszteni – reagált tegnap a Fidesz.

„A két lány nagyon máshogy éli meg ugyanazt” – Rebeka és Lia egy ritka betegséggel küzd