Privatizáció előtt újabb állami pénzt kap a Bábolna Rt.

Hamarosan új irányt vehet a Bábolna Rt. évek óta húzódó privatizációs folyamata. A korábban lecsupaszított céget újabb állami apanázzsal látják el, mielőtt eladják. A történet újabb fordulatai mögött az állhat, hogy a cég egyben tartásával a Bábolna Rt. birtokában lévő állami földek bérleti jogai is a leendő vevőhöz kerülhetnek.

Nagy Ottó
2006. 01. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január 31-én, azaz jövő hét kedden tartja közgyűlését a jelenleg felszámolás alatt lévő Bábolna Rt., ahol minden valószínűség szerint a jelenlévők elfogadják azt az újabb pénzügyi segélyt, amit az állam juttatott december végén a cégnek. Emellett valószínűsíthető, hogy döntenek a társaság felszámolásának megszüntetéséről is. A kormány tavaly december 23-án határozott arról, hogy a Bábolna Rt.-nek nem kell visszafizetnie az ÁPV Rt. által korábban folyósított, 2,9 milliárd forint értékű tulajdonosi kölcsönt. Ugyanakkor a vagyonkezelő lemond 14,9 milliárd forintos hitelköveteléséről is, sőt Bábolna likviditási helyzetének javítása érdekében újabb, 6,5 milliárdos hitelt kapott. Ebből 4,5 milliárdot az ÁPV Rt. ad, de nem közvetlenül a Bábolna Rt.-nek, hanem az ÁPV Rt. és a Magyar Fejlesztési Bank közös tulajdonában lévő Agrárgazdasági Vagyonkezelő Kft.-nek. Ez a cég újabb kétmilliárd forinttal egészíti ki a kölcsönt, és így folyósítja a Bábolna Rt.-nek. Az agrárcég a 6,5 milliárd forintos hitelből csak kétmilliárddal rendelkezhet szabadon, további 1,5 milliárd forintot tulajdonosi kölcsönének, hárommilliárd forintot pedig banki adósságainak törlesztésére kell fordítania.
A kormány a részvénytársasághoz tartozó, körülbelül 13 ezer hektár föld sorsáról is rendelkezett. A korábban megkötött haszonbérleti szerződéseket a földtörvény értelmében az agrártárcának úgy kellett módosítania, hogy a területeket ne tíz, hanem húsz évig művelhesse a Bábolna Rt. A hivatalos verzió szerint az ÁPV Rt. azért volt kénytelen ezeket a lépéseket megtenni és újabb állami milliárdokkal segíteni a Bábolna Rt.-t, mert ha nem teszi, és a céget ezért felszámolják, akkor a vagyonkezelőnek kellett volna törlesztenie a részvénytársaság 20 milliárd forint körüli adósságát. Ezzel a megoldással remény van arra, hogy a privatizáció során a Bábolna Rt.-be ölt milliárdok legalább részben megtérülnek.
Más forrásból származó értesüléseink szerint viszont azért szükséges a Bábolna Rt. fenntartása és felszámolásának visszafordítása – és ezért érdekes a cég állami földjeinél a bérleti idők módosítása is –, mert Bábolna nélkül nem lehet a társaság által bérelt 13 ezer hektárnyi terület bérleti jogát sem megszerezni. Ha ugyanis Bábolnát felszámolnák, akkor az állami földek visszakerülnének az ÁPV Rt.-hez. A vagyonkezelő ebben az esetben kénytelen volna a Bábolna Rt. volt birtokait a hatályos rendelkezések szerint bérbe adni, de ekkor már nem biztos, hogy csak és kizárólag bizonyos körök juthatnának a földbérlethez, hanem más, a térségben lévő állattartó telepek, helyben lakó gazdálkodók és mindazok, akiknek erre a földtörvény értelmében lehetősége van.
Ha azonban a Bábolna Rt. megmaradt, akkor vele együtt el lehet adni – hiszen a privatizáció évek óta tervben van – a földbérleti jogokat is. Bábolna környékén hatezer, Szendrő környékén pedig mintegy hétezer hektáron gazdálkodik a társaság. Az egy kézben lévő területek csak az uniós földalapú támogatás révén szép jövedelmet termelnek. Valószínűbb azonban, hogy nem egyben, hanem feldarabolva kerülnek magánkézbe a földbérletek, legalábbis a Bábolna és Szendrő környéki földeket elválasztják egymástól. Emellett valószínű, hogy még további, kisebb birtokokra darabolódik az eredeti terület.

Húsipari végjáték. A hitelező bankok nyomására könyvvizsgáló céget kért fel a hozzá tartozó valamennyi vállalkozás tevékenységének átvilágítására a hús- és baromfiágazatban érdekelt Carnex csoport. A Világgazdaság értesülése szerint a vizsgálatot a KPMG végzi, melynek az ad alapot, hogy a csoporthoz tartozó miskolci Borsi Hús Rt. és a gyöngyösi Falcotrade Rt. tavaly év végén váratlanul öncsődöt jelentett. A Borsi Hús és a Falcotrade eddig a második helyet foglalta el a Csányi Sándor OTP-vezér érdekeltségébe tartozó pécsi Délhús és szegedi Pick mögött, a baromfiiparban pedig a Carnex piacvezető. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.