Az óriás árnyékában

Energiatakarékossági alap megnyitására tett javaslatot tegnap Matolcsy György. A polgári kormány gazdasági minisztere egy tegnapi konferencia nyitó előadásában vázolta elképzeléseit. A szakmai találkozó fókuszában az orosz energiától való függés állt.

Erdősi Csaba
2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötvenmilliárd forintból már létre lehetne hozni egy olyan alapot, amelyik az energiatakarékossági beruházások támogatása révén csökkentené hazánk energiafüggőségét – vetette fel tegnap Matolcsy György azon a konferencián, amit A FÁK-államok és Európa energiakapcsolatai címmel rendezett meg tegnap a Magyar Új Atlanti Kezdeményezés kutatóközpont. Az Orbán-kormány egykori gazdasági minisztere szerint az alap feltöltéséhez negyvenmilliárd forintos uniós támogatást lehetne igénybe venni. Hasonló összeget kellene elkülöníteni az alternatív energiaforrások felhasználásának elősegítésére is, s ezekkel az eszközökkel hatékonyabbá válna hazánk energiafelhasználása. Matolcsy György külön kiemelte a hazai biomasszaprogram felfuttatását, mert ezzel hazánk önellátó képessége nagyban javulna.
A konferencián felszólalók zömmel Oroszország hazai és európai energiaellátásban betöltött szerepével foglalkoztak. Gereben Ágnes történész arra hívta fel a figyelmet, hogy az orosz energiaóriások terjeszkedésének fontos eleme a revánspolitika, vagyis az egykori birodalom most gazdasági eszközökkel igyekszik visszaszerezni a keleti régióban elveszített befolyását. Hasonló veszélyre figyelmeztetett Kaderják Péter, az energiahivatal egykori elnöke is, aki szerint nem lehet tudni, hogy az orosz cégek döntéseit meddig motiválja a tisztán üzleti megfontolás, és honnantól lép be a képbe a külpolitika. Varró László, a Mol Rt. vezető közgazdásza ezzel szemben úgy vélekedett, hogy a januárban olyan sokat emlegetett energiafegyver egyszerűen nem létezik. Szerinte ugyanis nemcsak Európa függ az orosz gáztól, hanem az orosz költségvetés is az európai gázvásárlóktól, és ez kiegyenlített erőviszonyokat teremt.
Varró felvetette, hogy a létkérdések közé tartozik az új gázvezeték megépítése, aminek mielőbb neki kellene látni, mert az évtized végén lejár a Mol Gazprommal kötött hosszú távú vásárlási szerződése, és egy új forrás megléte nyilvánvalóan kedvező alkupozíciót – és ezen keresztül alacsonyabb árat – jelent majd. Csaba László közgazdász szerint minden új beruházást alaposan meg kellene fontolnunk. Az Adria partjára telepített cseppfolyós terminál ötletére reagálva a szakember felvetette, hogy a cseppfolyós gáz szállítására kiszemelt Algéria sem stabilabb Oroszországnál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.