Érintetlen sírhely Luxornál

Háborítatlannak látszó sírt fedezett fel az amerikai Memphis Egyetem kutatócsoportja az egyiptomi Királyok völgyében, az elsőt azóta, hogy Howard Carter 1922-ben megtalálta Tutanhamon mesés kincseket rejtő temetkezési helyét. A sírkamrában az eddigi ismeretek szerint öt szarkofág fekszik.

Hírösszefoglaló
2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább öt, festett temetési maszkkal borított faszarkofágot rejt az a sír, amire az amerikai Memphis Egyetem kutatócsoportja bukkant rá az egyiptomi Királyok völgyében. A lelet stílusjegyei alapján a sír a 18. dinasztia korából (Kr. előtt 1567–1320 közötti időszakból) származik – adta hírül az AP.
A Luxor közelében lévő Királyok völgye ötszáz éven át az egyiptomi Újbirodalom fáraóinak temetkezési helye volt, de 1922 óta, amikor a brit Howard Carter felfedezte Tutenhamon végső nyughelyét, nem találtak olyan sírra, amelyet még nem fosztottak ki a régészek előtt érkező sírrablók. A völgyben eddig összesen hatvankét sírra leltek, és az archeológusok mindeddig biztosak voltak abban, hogy ezen a helyen nincs is több.
A kutatócsoportot vezető Edwin Brock a helyszínen tegnap megtartott sajtótájékoztatón az AP-nek elmondta: még nem léptek be a kilenc méter mély sírba, csak bepillantottak a múlt héten résnyire nyitott, alig egy méter magas ajtón át. A sír egy kamrájában látták meg a szarkofágokat, és mellettük húsz korsót. Brock szerint a hely túl kicsi és zsúfolt ahhoz, hogy királysír lehessen, valószínűleg valamelyik fáraó – Tutanhamon, III. Amenhotep vagy Horemheb – udvartartásának tagjait temették ide.
Ha a sírrablók nem is, a jelek szerint a termeszek már kikezdték a faszarkofágokat. Mivel azok széteshetnek, ha elmozdítják, az eredeti helyükön kell hozzáfogni a restaurálásukhoz, ezért a lelet csak hosszú idő múlva kerülhet múzeumba.
A régészcsoport a 19. dinasztiához tartozó Amenmeses fáraó közeli sírjánál dolgozott, amikor belebotlott a több mint száz évvel ezelőtt itt járt munkások alkalmi szállásának maradványaiba. A kőtörmelék furcsa behorpadása keltette fel a figyelmüket, így találtak rá a föld felszíne alatt megbúvó sírbejáratra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.