Lakni valahol

k ö n y v e s h á z

Péntek Orsolya
2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakran még értelmes emberektől is hallani olyasmit, hogy „a cigányoknak” nem érdemes lakást adni, mert szétverik, eltüzelik a parkettát, egyébként is egytől egyig bűnözők. A lakáshirdetési rovatok tolvajnyelvében egy időben megjelent a „jó ház” kifejezés, ami nagyjából azt jelentette: cigánymentes. Arról most ne beszéljünk, hogy ez a formális logika alapján annyit jelent, hogy egyesek szerint minden cigány származású ember valamiféle különös félállat, akit a lehetőség szerint a városok és falvak peremén kell „tartani”, mert úgyis a putriban érzi jól magát. (Nem érzi jól magát.)
Nagyon messze vezető szociológiai kérdés, hogy a többségi társadalom egyes tagjai Európa-szerte miért akarják magukat „megvédeni” a cigányoktól, akiket leginkább azzal vádolnak, hogy nem képesek a többségi normák szerint élni. (Eközben a társadalom gyakorlatilag semmit sem tesz azért, hogy legalább a lehetőséget megadja erre: a lemorzsolódás már az óvodában elkezdődik, a kisegítő osztállyal folytatódik, ami a gimnáziumi felvételnek még a minimális esélyét is elveszi – innentől pedig „a cigány” mehet takarítónak vagy segédmunkásnak. Ha annak felveszik.)
Persze hiába jajonganak az értelmiségiek, akik a demokrácia, a jog és az esélyegyenlőség filozófiájáról értekeznek, ha az egész nem fordul át mindennapi gyakorlatba. A jog semmit sem ér, ha nem érvényesül, arról nem is beszélve, hogy konkrét emberi sorsokról nem lehet filozofálni.
Nem tudom, egy mélyreható elemzés vagy egy Provokátor-féle tévéműsor segít-e többet abban, hogy az, aki hajlamos az általánosításra, rádöbbenjen: „a cigányok”, akiktől tart vagy akikkel nem akar egy utcában lakni, nem arctalan massza, hanem különféle emberek csoportja.
Amikor pedig a különféle emberek megszólalnak, és elmesélik a sorsukat, nemegyszer bedőlnek a védelmi vonalak. Erre épít a Roma Sajtóközpont háromnyelvű kiadványa, a Lakni valahol – történetek is. A cigány, magyar és angol nyelvű kötet alapvetése az, hogy itt nem a romákról mesél valaki, hanem maguk a magyar, görög, bolgár, román, szerb, szlovák romák mesélik el a sorsukat: hogyan próbálnak fedelet találni a fejük fölé, vagy megtartani azt, ami nagy nehezen meglett, mert néha még a szeméttelep szomszédságából is elűzik őket, eldózerolják a kunyhóikat, mint Görögországban.
A kötetből megtudhatjuk, hogy a „létező világok legjobbika”, a Kádár-szocializmus alatt hogy épültek fel a „csökkent értékű” lakások, ahova aztán beköltözhettek a romák (nem volt bennük parketta, nem volt mit feltüzelni), hogyan küzd a rákos anya a gyerekeiért, hogy az erdőben épült viskóból ne vigyék őket állami gondozásba, milyen egy bolgár cigány lakótelep. Olvashatunk arról is, hogy 1993-ban, miután Románia tagja lett az Európa Tanácsnak, Hadréven egy roma–román konfliktus után meglincseltek három roma fiatalt, rendőri biztatásra felgyújtottak tizennégy házat, elűzték a romákat, majd megtiltották az áldozatoknak, hogy beszéljenek arról, ami történt. A különféle hivatalokban időről időre úgy döntenek, hogy „áthelyeznek” (lebontanak) egy-egy cigány telepet. Aztán az ott lakók menjenek, amerre akarnak. Csak ne legyenek ott.
De hol legyenek?
Hol lakjanak? Hová járjanak iskolába és hol dolgozzanak? Miből adjanak enni a gyerekeiknek? A globális romakérdést papíron nem lehet megoldani, ha egyáltalán van romakérdés úgy általánosságban. A mindennapokban lehet megoldani. Lakással, oktatással, munkahelyekkel és leginkább: szemléletváltással. Az utóbbihoz viszont még nagyon sok hasonló kiadvány kell.
(Lakni valahol – történetek. Roma Sajtóközpont Könyvek, 4., Budapest, 2005. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.