Pokorni Zoltán szerint a kormány a január 18-tól érvényes, eltitkolt gázáremeléssel a monopolhelyzetben lévő gázszolgáltatók oldalára állt, ahelyett, hogy megvédené az embereket az áremelkedéstől. A Fidesz alelnöke annak kapcsán mondta ezt, hogy a Fővárosi Gázművek fogyasztókhoz írott minapi leveléből derült ki: a gazdasági minisztérium rendelete alapján január 18-tól a lakosság számára 7,1 százalékkal, a nagyobb fogyasztóknak pedig 8 százalékkal emelkedik a földgáz ára. – Nem tartotta a szavát Gyurcsány Ferenc – mondta, utalva a miniszterelnök decemberi parlamenti beszédére, amikor így fogalmazott: „a kabinet megállapodásokkal eléri, hogy a lakosság számára január 1-jétől a gázárak nem növekednek”. A Fidesz szerint azonban a kormány a gázárak újabb, január 18-tól hatályos emelésével mégis jelentősen növelte az emberek terheit és a monopolhelyzetű szolgáltatók hasznát.
A Magyar Energia Hivatal főosztályvezetője a Hír TV-nek adott nyilatkozatában átlagosan 8,3 százalékos lakossági földgázár-emelkedésről beszélt. Szőllősi László szerint a lakosság a hatósági ár emelését csak a gázár-kompenzáció miatt nem érzi. Gyurcsány Ferenc mégis újfent kijelentette tegnap: „nem lesz lakossági gázáremelés”.
Lapunknak nyilatkozó szakértők arra hívták fel a figyelmet: az igaz, hogy a januári gázáremeléssel együtt megemelték a lakosságnak járó gázár-kompenzáció mértékét, az azonban nem igaz, hogy emiatt a háztartások egyáltalán nem érzik meg a drágulást.
*
A 2003 óta élő rendszerben ugyanis létezik egy fogyasztási korlát, s eszerint az évi háromezer köbméteres fogyasztás feletti részre egy fillér támogatás sem jár. Hogy ez a fogyasztók hány százalékát érinti, arról nincsenek pontos adatok. Egy átlagos méretű, két-három szobás, korszerűtlen nyílászárókkal felszerelt ház lakói azonban már biztosan több gázt fogyasztanak a limitnél. A gázáremelés így a szegényebb, az energetikai korszerűsítésre áldozni nem tudó réteget érinti érzékenyen, és különösen hátrányos helyzetbe hozza a nagycsaládosokat. A sok gyermeket nevelők egyszerűen nem spórolhatnak a gázzal, ráadásul, mivel a támogatás elszámolási alapját jelentő „gázév” júliustól júliusig tart, többségük már januárra elfűtötte a támogatott háromezer köbmétert. Ők most a titkolt áremelés miatt egy fél éven át kénytelenek megemelt áron vásárolni a földgázt.
A Fidesz – mint Pokorni Zoltán fogalmazott – nagyon határozottan arra kéri a miniszterelnököt, hogy szólítsa fel gazdasági miniszterét az emelés alapjául szolgáló rendelet visszavonására. Nem állja meg a helyét az a kormányzati érvelés, hangsúlyozta, amely szerint a kompenzációs alapban megvannak a megfelelő források az áremelés ellentételezésére, szakértők véleménye ugyanis, hogy csak áprilisig elég ez az összeg. Pokorni úgy véli, ez az „utánam az özönvíz” magatartás elfogadhatatlan egy felelős kormány részéről, a kabinetnek azért van a földgáz esetében törvényi lehetősége a hatósági ár megállapítására, hogy éljen vele, és megvédje a lakosságot. A 3000 köbméter felett fogyasztók számára már eddig is 67 százalékkal emelkedett a gáz ára 2002-től fogva, s az önkormányzati fenntartású intézményeknek a január 18-i emeléssel együtt most már 92 százalékkal kell többet fizetniük a gázért.
Az MSZP ugyan nem cáfolja, hogy emelés történt, de szerintük a kompenzáció miatt a lakosságot egyáltalán nem érinti a drágulás. Élő Norbert MSZP-s képviselő kifejtette, a lakosságot nem terheli az emelés, mert a kompenzációs kassza bővítésével ők nem éreznek semmit a döntésből. – A gázszámlában valóban úgy jelenik meg, mintha emelkedne a gázár, de a 2004-ben bevezetett kompenzációs rendszer „teljesen kiüti ezt, tehát a lakosság részére abszolút nem emelkedett a gázár” – magyarázta. Szerinte a Fidesz riogat, ezért arra kéri az ellenzéki pártot, hogy vonják vissza állításaikat. – A Fidesz azt a valós tényt, hogy nem történt gázáremelés, abban a hamis színben tünteti fel, hogy történt – jegyezte meg Élő Norbert.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével