Orbán: A szolidáris piacgazdaság a cél

Tábori Gabriella
2006. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon ma nem piacgazdaság, hanem vadkapitalizmus van. A felborult egyensúly helyreállításához szolidáris piacgazdaságot, szolidáris államot kell kiépíteni. Ezt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke mondta szombaton az ellenzéki párt országos választmányának ülésén, hangsúlyozva: a vadkapitalizmus mindig aránytalanságot hoz létre, és végzetesen felborítja az egyensúlyt. A történelem azt mutatja, hogy a nem megszelídített kapitalizmus háborúkat, súlyos gazdasági válságokat okozott.
Orbán Viktor úgy vélte, az egész európai kultúra egyetért abban, hogy meg kell zabolázni a vadkapitalizmus erõit. Magyarországon azonban az elõzõ rendszer bukása után azok, akik korábban annak feltétlen hívei voltak, egyszerûen átcsaptak az ellenkezõ végletbe; akik valaha buzgón oktattak minket arról, miért rossz a kapitalizmus, ma hajszálpontosan azt a kapitalizmust hozták létre. Így nálunk a piac csak kereskedelmet jelent, a nyers erõ pedig szinte korlátlanul uralkodik. Orbán szerint a vadkapitalizmusból éppen a piacgazdaság legfontosabb értékei hiányoznak: a megegyezés és a munka megbecsülése.
*
A szolidaritás – fejtette ki Orbán Viktor – nem egy puszta eszme, hanem egy közösség összetartozásának, egymásrautaltságának tudatos és gyakorlati alkalmazása a mindennapokban, egyfajta tõke, amelyet ha jól forgatunk, kézzelfogható hasznot hoz mindenki számára. A szolidáris állam programja nem lehet reformdiktatúra, „ott nem szakértõk eszelik ki, kényszerítik ránk a programokat, hanem mi magunk alkotjuk meg, illetve választott vezetõink révén hajtjuk végre a programokat, amelyek megegyezések és tárgyalások révén formálódnak”. A szolidáris piacgazdaság védelmezi a magyar munkahelyeket, a munkavállalókat, védi és támogatja a magyar vállalkozásokat, védi a termékeket, a gazdákat, a magyar termõföldet, a magyar családokat és az otthonokat.
– Ott nem fordulhat elõ, hogy elõjön a miniszterelnök a dolgozószoba mélyérõl, és azt mondja, itt a száz lépés, amit majd nem nekem, hanem nektek kell megtennetek – fogalmazott, azt nevezve a közelgõ választások tétjének, hogy megépítjük- e a „magyar szolidaritás boltíveit”, vagy folytatjuk a „vadkapitalista dzsungelharcot” a napi túlélés érdekében. Orbán kijelentette: pártja képes vállalni a szolidáris piacgazdaság megteremtését, okulva saját és riválisaik hibáiból.
A választási kampány elmúlt két-három hetét értékelve úgy ítélte meg, hogy a Fidesz szándékainak megfelelõen a munka és a munkanélküliség körül folytak a viták, s azokat az ellenzéki pártnak sikerült is megnyerni; „politikailag, szellemileg, intellektuálisan sikeresen vívták meg a csatát”. – A tények feletti vitában a valóság gyõzött a propaganda felett – mondta, elõrevetítve, hogy a Fidesz a luxusprofit letörését, a monopóliumok elleni fellépést szánja a következõ kampánytémának.
Úgy vélte, az utóbbi idõszakban megerõsödtek az emberek abban a meggyõzõdésükben, hogy az ország elsõ számú gondja a munkanélküliség, az elmúlt egy-másfél évben azonban semmi nem történt ennek megállítása érdekében. A kormány ugyanis nem felszámolni akarja a munkanélküliséget, hanem csak a következményeit akarja kezelni. Az emberek – közölte Orbán – világosan megfogalmazták, hogy rosszabbul élünk, mint négy éve. – Magyarországnak valódi megoldásokra van szüksége, nem ígéretekre. Meg kell oldani, hogy aki dolgozni akar, kapjon biztos munkahelyet – jelentette ki Orbán Viktor, utalva a Fidesz ezt célzó javaslatára, a tb-járulék tíz százalékpontos csökkentésére.
A Fidesz országos választmánya várhatóan március 11-i ülésén határoz a kongresszus összehívásáról, amelyet március 18-ra terveznek. Itt születik majd döntés az országos listáról, és itt fogadják el a Szövetség programját is.
Orbán beszédérõl Burány Sándor (MSZP) azt mondta: „Lózungok helyett cselekvésre van szükség, és a kormány éppen ezt teszi.” Szerinte a Fidesz elnöke intellektuális sikerekrõl beszél, miközben a minap vallotta be, hogy nem tudja mi az a foglalkoztatottság. – Megmosolyogtató, hogy Orbán Viktor mondatainak intellektuális szintje elérte Csurka Istvánét. A Fidesz elnöke makacsul elhallgatja, hogy jelenleg 76 ezerrel több embernek van állása, mint az õ országlása idején. A Fidesz intellektusából csak annyira futja, hogy kevesebb bevételbõl akarnak egyre többet osztogatni, járulékcsökkentési koncepciójuk csak a multikon segítene – közölte, hangsúlyozva, hogy a Gyurcsánykabinet viszont célzott támogatásokkal ott segít, ahol baj van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.