Az olimpiát felvezető írásainkban mi is igyekeztük számba venni, kik lehetnek a játékok legnagyobb sztárjai. A különverseny többesélyes, az azonban biztos, hogy csak egy ember foghatja be a téli olimpiák legeredményesebb sportolóját, a nyolcszoros bajnok norvég Björn Dählie-t, ő nem más, mint honfi- és sífutó társa, Ole Einar Björndalen. Neki ehhez meg kell ismételnie Salt Lake City-i teljesítményét, amikor is mind a négy számban – három egyéni és egy váltó – aranyérmet nyert. Naganóból is van egy első helye, így jelenleg ötnél tart, azaz kilencig juthat. Igaz, a játékok előtt maga nyilatkozta, hogy igazából „csak” két aranyéremre számít. Terve megvalósítását rögtön az első versenynapon megkezdheti, hiszen ma 13 órától rendezik a férfiak 20 km-es számát, amelyben Tagscherer Imre is érdekelt. Amint Büki Gábor, az északi sí szakágvezetője elmondta, honfitársunk jó formában érzi magát: „Csütörtökön tartottak egy rövidített távú próbaversenyt, amelyen az indult, aki akart, és Imre az ötödik lett. A lövészet nagyon jól ment neki, és igaz ez a futásra is, bár szombaton más körülmények között kell majd megállnia a helyét.” Ha Tagscherer a mezőny első felében végezne, az már sikernek számítana.
A hét végén három klasszikus számban, a férfi 5000 méteres gyorskorcsolyázásban, lesiklásban és síugrásban normál sáncon is bajnokot avatnak. A második egyenesen az olimpia egyik legnagyobb érdeklődéssel várt versenye. Érdekesség, hogy még soha nem győzött a címvédő, s ezúttal sem számít esélyesnek a négy évvel ezelőtti aranyérmes. Utóbbi megállapítás már csak azért is igaz, mert az osztrák Fritz Strobl kéztörést szenvedett a január 21-i, kitzbüheli Vk-futamon, így csoda, hogy egyáltalán ott lesz a torinói rajtnál. A fogadóirodáknál a szakági Világkupában vezető szintén osztrák Michael Walchhofer a legesélyesebb.
Síugrásban az a nagy kérdés, hogy a finn Janne Ahonen vagy a cseh Jakub Janda nyer. A 28 éves finn klasszis ötszörös világbajnok, kétszeres összetett Világkupa-győztes és négyszer tudta megnyerni a legendás négysáncversenyt. Ám az olimpiai arany még hiányzik a gyűjteményéből. A legnagyobb riválisának tartott Janda elsősorban a mostani szezonban, illetve a legutóbbi idény második felében villogott. A 27 éves cseh ugró jelenleg vezet – Ahonen előtt – a Világkupában, a tavalyi világbajnokságon pedig egy ezüst- és egy bronzéremmel zárt. Kettejük eddigi legnagyobb csatájára az idei négysáncversenyen került sor, amelyet végül – az 54 éves viadal történetében először – holtversenyben nyertek meg. Tiszteletet parancsoló eredménysoraik ellenére nem lehet előre odaadni nekik az első két helyet, főleg nem a normál sáncon. Egy ember győzelme azonban biztosan minden papírformát felborítana. Ő pedig nem más, mint a mind a két sáncon címvédő svájci Simon Ammann, akinek sikereire Salt Lake Cityben sem számított senki. Sem azelőtt, sem azóta sem tudta megközelíteni akkori formáját.
Tegnap került sor Torinóban az ünnepélyes megnyitóra, ahol a magyar csapat az olasz ABC-nek megfelelően a nyolcvan résztvevő ország közül hetvenhetedikként vonult be. A zászlót Darázs Rózsa rövid pályás gyorskorcsolyázó vitte. Az olimpiai láng lapzártánk után gyulladt meg, ennek fényétől függetlenül elégedett a játékok előkészületeivel Jacques Rogge, a NOB elnöke, aki pénteken tartott nemzetközi sajtótájékoztatót az olasz városban. „Azt még nem tudjuk, milyen arculata lesz a torinói játékoknak, ám a felkészülést sikerült időre befejezni. A szervezők kemény hét éven vannak túl” – jelentette ki a belga sportdiplomata.
A versenyzők pedig kemény tizenhat napnak néznek elébe.
Hét végi program. Szombat (4 döntő): sílövészet – férfi 20 km (Tagscherer Imre); északi összetett – egyéni (síugrás, 15 km sífutás); gyorskorcsolya – férfi 5000 m; síakrobatika – női mogul. Vasárnap (8 döntő): sífutás – női 15 km üldözéses; alpesi sí – férfi lesiklás, sífutás – férfi 30 km üldözéses; hódeszka – férfi félcső; szánkó – férfi egyes; gyorskorcsolya – női 3000 m; síugrás – normál sánc, egyéni; rövid pályás gyorskorcsolya – férfi 1500 m (Darázs Péter, Knoch Viktor), – női 500 m, selejtezők (Darázs Rózsa, Huszár Erika).

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni