A francia nemzetgyűlés által szavazás nélkül elfogadottnak tekintik a szakszervezetek és az ellenzék által élesen támadott esélyegyenlőségi törvénycsomagot, miután Dominique de Villepin francia kormányfő csütörtök este az ellenzék obstrukciójára hivatkozva az alkotmányban biztosított sürgősségi eljáráshoz folyamodott. A francia miniszterelnök által kezdeményezett sürgősségi eljárással az alkotmány úgynevezett 49.3-as cikkelye alapján a 26 javaslatot tartalmazó esélyegyenlőségi törvénycsomag nemzetgyűlési szavazás nélkül elfogadottnak tekintendő, így nem kerül megvitatásra a 378 módosítási javaslat sem. Villepin a törvénycsomag kedden megkezdett nemzetgyűlési vitája során tapasztalt ellenzéki obstrukcióra hivatkozott döntése indoklásában.
A kormányfő bejelentésére a baloldali ellenzék a kormány szociális politikája ellen bizalmatlansági indítvány benyújtását kezdeményezte, amelyet várhatóan február 21-én vitat meg a nemzetgyűlés. A kormányzó Népi Mozgalom Uniója (UMP) abszolút többséggel rendelkezik a nemzetgyűlésben, így a bizalmatlansági indítvány elfogadásának nincs sok esélye.
Az esélyegyenlőségi csomag legfőbb javaslata a 26 évesnél fiatalabbak első munkaszerződésére (CPE) vonatkozik, amely a rugalmasság érdekében három hónap helyett kétéves próbaidőt, valamint felmondási idő és indoklás nélküli azonnali elbocsátást tesz lehetővé a munkáltatóknak.
A legfőbb szakszervezetek és diákszervezetek március 7-re országos tüntetést hirdettek a törvény visszavonását követelve. A tiltakozásnak borongós hátteret nyújt, hogy a friss statisztikák szerint az elmúlt három hónapban jócskán lelassult a francia gazdasági növekedés, ami nehézzé teszi annak az ígéretnek a beváltását, miszerint csökkentik a 9,5 százalékos munkanélküliséget.

Házasságokkal is épül a hálózat Magyar Péter és főnöke körül – videó