Vácról száműzték a Hír TV műsorát

Január utolsó napjaiban több százan tüntettek a Hír Televízió visszakapcsolásáért Vácott, miután a helyi kábelszolgáltató január 23-án előzetes bejelentés nélkül megszüntette a csatorna adásának sugárzását. A tiltakozók szerint politikai érdekek állnak az ügy mögött.

Csontos János
2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A demonstrálók úgy vélték: a váci „médiaterror” azt szolgálja, hogy a szocialista városvezetés állandó sikerpropagandája töretlen legyen, a monopolhelyzetbe került tájékoztatás el tudja rejteni az elégedetlenkedő hangokat, és semmi ne veszélyeztesse az érintett gazdasági érdekcsoportok számításait. Korábban az Állami Számvevőszék a váci önkormányzat gazdálkodását vizsgálva megállapította, hogy a kábeltársaságban tulajdonolt 51 százalékos városi részesedést közbeszerzés és pályáztatás nélkül játszották át magántulajdonba. Így 2005 nyarán az addigi kisebbségi tulajdonos – aki régóta jó személyes kapcsolatokat ápol a szocialista polgármesterrel – a kábeltársaság 95 százalékos tulajdonosává vált.
A Hír TV-t már az induláskor sem vették fel a váci alapcsomagba. Bóth János polgármester ezt a közgyűlésen úgy indokolta, hogy nem terhelheti rá a többségre az emiatt szükségessé váló előfizetésidíj-emelést. A kormánypártokhoz közel álló Magyar ATV ugyanakkor az alapcsomag része. Erre az érvre a városvezető úgy reagált: ezt a csatornát ismerik a váciak, a Hír TV-t ellenben nem. Arra nem adott választ, hogy miként ismerhetnék és kedvelhetnék meg széles körben, ha nem kerül be az ATV-vel együtt az alapcsomagba, miként az más városokban természetesnek vett gyakorlat. A Hír TV foghatóságáért aláírásgyűjtés is folyt Vácott, mire felemás megoldás született: külön dekóderrel lehetett nézni a csatorna adását. Januárban azonban ennek a műszaki feltételeit is megszüntették.
Imre Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, választókerületi elnök szerint az előfizetésidíj-emelés emlegetése nem helyénvaló, hiszen most is több csekélyebb nézettségű, idegen nyelvű csatorna szerepel az alapcsomagban. A Fidesz váci szervezete szerint ez a televíziós cenzúra csupán a jéghegy csúcsa: a médiaterror évek óta folyik a városban. Az ellenzék kiszorítása a helyi nyilvánosságból nem magyarázható üzleti érdekekkel – csakis politikai meggondolásokra vezethető vissza.
Vácott tavaly júniusig két tévéstúdió működött: a közszolgálati, illetve a magántulajdonú ElektroSzignál stúdió. A két stúdió ekkor fuzionált, s azóta Imre Zsolt és mások véleménye szerint Bóth János kampánytelevíziójaként működik. Nem enyhíti az egyenlőtlen helyzetet a hetente kétszer megjelenő Váci Napló sem, amely a helyi Fidesz szerint a polgármester pártján áll. A Fidesz-sajtótájékoztatóknak rendszerint elveszi a politikai élét, míg az MSZP-s vélemények markánsan politikaiak. Így az a kép alakulhat ki a váciakban, hogy a szocialisták tudják, mit akarnak, míg a Fidesz csak a levegőbe beszél. Az ellenzék nem reagálhat a városvezetés állításaira, míg az ellenzék állításaira mindig van városházi reflexió.
A váci vészes médiaegyensúlytalanság miatt a hely polgárok nem, vagy csak torz módon értesülhetnek lényeges politikai csörtékről. Ilyen volt, amikor Bóth János beperelte Imre Zsoltot egy parlamenti felszólalása miatt. Imre Zsolt a váci cementgyár veszélyeshulladék-égetési ügyében emelt szót. Vácott 1800 aláírással tiltakoztak a környezetszennyező terv ellen, a hatósági engedélyeztetési eljárás során mégis utalás történt a polgármester sürgetésére. Ezt kérte számon a parlamentben a fideszes honatya. Kiderült, hogy Bóth János polgármester az engedélyért lobbizva levelet írt Persányi miniszternek, aki válaszában felvilágosította, hogy a hatósági ügybe való beavatkozás hivatallal való visszaélés volna. Ennek ellenére a lobbilevél titokzatos úton mégis eljutott a Környezetvédelmi Hivatalba. A parlamenti felszólalás ezt az eljárást kifogásolta, mondván: sajátos, hogy – ellentétben például az esztergomi gyakorlattal – egy polgármester a lakossági érdek ellen lobbizzon. Bóth személyiségi jogi pert indított az ügyben ahelyett, hogy – miként Imre Zsolt ildomosnak tartaná – helyi tévévitával zárták volna le az ügyet.
A váci médiapolitika ismeretében különösen érdekes, hogy Bóth „szellemi hidak építésével” kampányol. Ennek előzménye, hogy 2002-ben személyes kampányában megígérte a választóknak a váci Duna-hidat, olyannyira, hogy még a látványterv is elkészült. (Egy dunakanyari híd építése akkor került napirendre, amikor kiderült: nem lesz nagymarosi gát, amelynek a tetején közút is vezetett volna.) Imre Zsolt nem hagyta annyiban a dolgot: utánanézett, miért vált „szellemivé” a hídépítés. Érdeklődésére Dióssy Gábor államtitkár azt felelte: a rövid és középtávú fejlesztési tervekben nem szerepel a váci híd, azaz 2013-ig sem…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.