Elcsépelt rendelettervezet

Szakmai szempontok alapján nem tartják túlságosan nagyra és nem is várnak túl nagy áttörést a szarvasmarha-tenyésztők attól a tervezettől, amelyet az állatlétszámhoz kötött támogatási jogosultság igénylésének feltételeiről készített az agrártárca. A dokumentum véleményezés alatt van, megjelenése hamarosan várható.

Nagy Ottó
2006. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lesújtó véleményüket azért alkották meg a szakemberek, mert álláspontjuk szerint a tervezetrendelet nem lendít érdemben a hazai húshasznosítású szarvasmarha-állomány nagyságán. Pedig véleményük szerint az ágazatnak szüksége lenne hathatós támogatásilétszám-emelésre, amit a hazai biztonságos és finom marhahús iránti kereslettel indokolnak, és érvelésüket most kiegészítik a baromfiinfluenza okozta pánikkal is. Ismeretes, a hazai húsmarhakvóta maximum 117 ezer anyatehénre terjedhet és amelynek mértéke anyatehenenként legfeljebb 32 ezer forint. Már most észlelhető, hogy gazdák kvótalétszám-meghatározása késik, hiszen túligénylés történt. A támogatási összeg egy százalékát még ebből is levonja az állam, és késve bár, de ebből képezi meg azt az országos tartalékalapot, amelynek segítségével a növelni lehetne a hazai húsmarha- létszámot, illetve fiatal agrárvállalkozók kezdési lehetőségét teremthetné meg.
A tartalék az országos (kvóta) mennyiség egy százaléka, azaz csak 1170 egyedig „terjed”. Ennyi állatra biztosítana támogatást az országos tartalékalap, az állomány felfejlesztéséhez és fiatal kezdőknek. Ráadásul ezt darabszámot kellene szétosztani a nagy számú igénylő között, akik közül képesek lennének néhányan lefedni ezt a mennyiséget, de nemcsak ők, hanem a vagyongazdálkodásra kényszerített nemzeti parkok is – most késve – érdeklődn(én)ek a lehetőség iránt. A bajok gyökere azonban messzebb keresendő, akkor, amikor itthon a rendszerváltozást követően évekig támogatták a tehénvágást azért, hogy az uniós csatlakozáskor kellően alacsony tejkvótával rendelkezzünk, közben azonban megfeledkeztek a húsmarhaállomány felfuttatásáról.
A hibára csak később döbbentek rá, ekkor a szakminisztérium úgy próbálkozott a húsmarhalétszám növelésével, hogy mindenféle „fajtátlan”, illetve tejhasznú keresztezett és selejtezett egyedre is támogatást adott, ha a termelők meglévő tej- vagy kettős hasznú állományukat húsbikákkal keresztezték, vagy erre csupán ígéretet tettek. Amint viszont megkapták a támogatási igazolást, sokan a hat hónapos tartási kötelezettség lejártakor azonnal vágóra értékesítették állományukat, kifejezve, hogy eszük ágában se volt átállni húshasznúra, hiszen abból megélni kis létszámmal lehetetlen.
Ma a felmérések szerint csak a kistermelők 30-40 ezer darab húsmarhakvótát igényelnének. A nemzeti parkok által igényelendő mennyiség becslésénél Gera István, a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesületének ügyvezetője úgy véli: Magyarországon, figyelembe véve, hogy mintegy kétmillió hektár kihasználatlan legelő- terület van, ötszázezer anyatehén tartására van adottság. A művelési kötelezettség miatt globálisan ennyire lenne szükség.
Ha komolyan lehetne tárgyalni az Európai Unióval, lehetőség nyílna a mi pozícióink javítására. Gera István hangsúlyozza, hogy ezzel párhuzamosan a kvótakezelést a tenyésztő szervezetek fennhatósága alá kellene rendelni. – Így a kvótával megfelelő keretek között lehetne kereskedni, azt itthon lehetne tartani, még akkor is, ha az unió esetleg ferde szemmel nézné azt. Ehhez a lehetőséghez képest az ezer darabos állománynövelés semmitmondó – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.