Teljes napfogyatkozás lesz ma Törökországban, ahová számos magyar expedíció elindult a ritka látvány megfigyelésére – adta hírül a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) hírportálja. A szakemberek szerint az égi jelenség időtartama alatt a táj és az égbolt sötétebb lesz, feltűnnek a bolygók és a legfényesebb csillagok, valamint a Nap külső légköre: a napkorona is.
Napfogyatkozás akkor jön létre, amikor Holdunk a Föld és a Nap közé kerül, és a Hold árnyéka bolygónkra vetül. A jelenség részleges, ha a Hold a napkorongnak csak egy részét takarja el. A csillagászok szerint a mostani teljes napfogyatkozás több mint négy percig tarthat.
A Hold hazánk különböző pontjairól nézve 11 óra 41 perc és 11 óra 46 perc között lép be a napkorong elé. A fogyatkozás maximális fázisa 12 óra után ötven perccel következik be, amikor kísérőnk a napkorong valamivel több mint felét fedi majd el. A legnagyobb takarás idején is majdnem olyan világos lesz, mint amikor Hold nincs a Nap előtt, és nem is látszanak majd a teljes napfogyatkozás alkalmával megfigyelhető rendkívüli jelenségek. Ennek ellenére megfelelő felszerelés segítségével látványos lehet a jelenség. A Hold fekete sziluettje 14 óra körül hagyja el a napkorongot, ekkor ér véget hazánkban a részleges fogyatkozás.
A csillagászok hangsúlyozták, hogy soha nem szabad közvetlenül a Napba nézni szabad szemmel és távcsővel, de fényképezőgéppel sem, mert az erős fénytől azonnal megvakulhatunk. Szűrőként csak a fémet tartalmazó felületek alkalmasak, mert azok a káros sugarakat is elnyelik. Nem biztonságos a kormozott üveg, a túlexponált színes film vagy a napszemüveg használata. Jól beválhatnak azonban az ívhegesztésnél alkalmazott hegesztőüvegek, vagy a különleges védőszemüvegek.
A hírportál arra is felhívta a figyelmet, hogy nem érdemes kihagyni a mai részleges napfogyatkozást, mert ilyesmi Magyarországról legközelebb csak 2008. augusztus 1-jén látszik majd. Teljes fogyatkozásra még ennél is tovább kell várni, egészen 2081. szeptember 3-ig.
Az MCSE ma az óbudai Polaris Csillagvizsgálóban várja az érdeklődőket a jelenség megfigyelésére, ezzel egybekötve pedig előadásokat is tartanak.

Több milliárd forint marad az emberek zsebében a bankszámladíj-moratóriumnak köszönhetően