Fanyalogva fogadták a lobbitörvényt

Az Országgyűlés utolsó ülésén mégis elfogadta a sokat bírált lobbitörvényt, igaz, az eredeti elképzelésekkel szemben meglehetősen felpuhított változatban. A jogszabály értelmében szeptembertől a hivatásos lobbisták fizetségért is megkísérelhetik befolyásolni a döntéshozókat. A félelmekkel ellentétben a civil szervezeteket viszont nem kényszerítik kiadásokra és a lobbisták listájára való feliratkozásra.

Bohus Anita
2006. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vass László, az Első Magyar Lobbiszövetség elnöke a lobbitörvény végleges változatáról azt mondta, a jogszabálytervezetet a parlamenti képviselők az eredeti javaslathoz képest jelentősen legyengítették. A norma szeptember elsejétől hatályba lép, s addig a végrehajtási rendeletet is el kell készíteni. A törvény előírása alapján attól fogva a közhatalmi döntések befolyásolása, idegen nevén lobbizás céljával a politikai szféra képviselőjével csak megbízással rendelkező, nyilvántartott lobbista vagy lobbiszervezet tarthat kapcsolatot. A gazdasági és társadalmi érdekek érvényesítésekor a lobbista csak azt ígérheti, hogy a megbízó érvei, kérései eljutnak a kulcsemberhez. Munkájáért elfogadhat pénzt, de sikerdíjat nem. – A lobbista arra tehát nem vállalhat garanciát, hogy a lobbizás teljes sikerrel jár – tette hozzá Vass. – A civil szervezetek azzal támadják a jogszabályt, hogy teret ad a korrupciónak. Ez nem igaz, éppen a tisztánlátást, átláthatóságot szolgálja – magyarázta.
A törvény kritikusai rámutattak: a jól felkészült és megfizetett hivatásos lobbisták hatásosabb érdekérvényesítő tevékenységet tudnak végezni, mint a civil szervezetek döntő többsége. Érdekütközésük esetén pedig egyértelmű, kinek az oldalára billen a mérleg.
Hajtman Ágnes, a Levegő Munkacsoport elnökhelyettese kérdésünkre örvendetesnek nevezte, hogy a lobbitörvény a kezdeti hírekkel ellentétben, amelyek szerint a civilek is csak a lobbitörvény keretében, letéti díj megfizetése mellett vehetnének részt a kormányzati döntések előkészítésében, különösebben nem érinti a társadalmi szervezeteket. Ennek ellenére vannak aggályaik a szabályozással kapcsolatban. – A törvény célja az lenne, hogy az egyéni anyagi érdekek ne szorítsák háttérbe a közérdeket, ám a lobbitörvény ennek az ellenkezőjét segíti – mutatott rá.
Több társadalmi szervezet nehezményezi, hogy nincs kétoldalú párbeszéd, a döntéshozók sokszor válaszra sem méltatják javaslataikat. A jogalkotásról szóló törvényt még mindig nem fogadta el a parlament, pedig az erősíthetné a civil részvételt. A bizottsági ülések ugyan szabadon látogathatók, ám azt már az elnök dönti el, szót ad-e a szervezet képviselőjének.
– A törvénynek lenne értelme, de jelen formájában inkább csak a lobbizó bürokratikus útját nehezíti. Összességében a lobbitörvény korai és kidolgozatlan – fűzte hozzá Hajtman.
Illés Zoltán fideszes politikus úgy véli, csak a meglévő választójogi törvény teljes körű módosítása és a gazdasági-társadalmi összhang megteremtése után használható a lobbitörvény. Az anyagi érdekeltség és a politikai döntéshozók, pártok képviselőinek egybefonódása ugyanis akaratlanul is felveti a szponzorizáció kérdését. A sikeres lobbizás után a kölcsönös segítség fejében pártok finanszírozói lehetnek a gazdasági társaságok. A befolyásolás tétje a polgárok pénze.
A civil szervezetek aggodalmára Illés úgy reagált: nem szűkülnek a lehetőségek, a nyilvánosságot továbbra is felhasználhatják, szakértőként pedig részt vehetnek a jogszabályalkotásban. Végül hozzátette, az érdekérvényesítés üzletággá növi ki magát, a törvényre alapozva új szakképzést is bevezettek. Ma már a Corvinus Egyetemen – szemeszterenként közel 250 ezer forintért – lobbista szakon is lehet végezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.