Hitelország. Megcsinálták.

Czirják Imre
2006. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt bizony közösen felvett hitelből finanszíroztuk – jelentette ki január 30-án a parlamentben elhangzott évértékelő beszédében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A kormányfő valamivel több mint egy hónapja a „legfájóbb” dolgok között említette, hogy a „szociális kiigazítások egy részét és a fejlesztéseknek, az autópálya-építéseknek, a kórház-rekonstrukcióknak, az iskolafelújításoknak jelentős részét” hitelből finanszírozta a kormány.
Ismeretes: Orbán Viktor, a Fidesz elnöke múlt szombaton a Nemzeti Fórum első országos gyűlésén arról beszélt, hogy a Gyurcsány-féle „Új Magyarország program” egyáltalán nem új, hanem régi, „a hitelből csinált ország” koncepciója, amelyet ismerünk jól az 1980-as évekből. Az eladósodást akkor is „megcsinálták”, hajszálpontosan úgy, mint az elmúlt négy évben.
Gyurcsány nem az idén beszélt először arról, hogy az állítólagos fejlesztések és a „nagy jólét” finanszírozása kölcsönökből történt. Az ellenzék a választások óta egyre idegesebben figyeli azt, ahogy a kormány eladósította az országot, és folyamatosan azzal a kérdéssel bombázta a kabinetet, hogy hol vannak ezek a pénzek. Gyurcsány először egy éve, 2005. február közepén, tavalyi országértékelő beszédében volt hajlandó színt vallani. „Kérdezhetnék – miként hallom, kérdezik is –, hogy ugyanakkor miből futotta minderre. Nos, ideje van az őszinte beszédnek. Részben növekvő teljesítményünkből, gyarapodó nemzeti jövedelmünkből, részben pedig hitelből. Igen, hitelből” – mondta Gyurcsány Ferenc akkor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.