Ezt bizony közösen felvett hitelből finanszíroztuk – jelentette ki január 30-án a parlamentben elhangzott évértékelő beszédében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A kormányfő valamivel több mint egy hónapja a „legfájóbb” dolgok között említette, hogy a „szociális kiigazítások egy részét és a fejlesztéseknek, az autópálya-építéseknek, a kórház-rekonstrukcióknak, az iskolafelújításoknak jelentős részét” hitelből finanszírozta a kormány.
Ismeretes: Orbán Viktor, a Fidesz elnöke múlt szombaton a Nemzeti Fórum első országos gyűlésén arról beszélt, hogy a Gyurcsány-féle „Új Magyarország program” egyáltalán nem új, hanem régi, „a hitelből csinált ország” koncepciója, amelyet ismerünk jól az 1980-as évekből. Az eladósodást akkor is „megcsinálták”, hajszálpontosan úgy, mint az elmúlt négy évben.
Gyurcsány nem az idén beszélt először arról, hogy az állítólagos fejlesztések és a „nagy jólét” finanszírozása kölcsönökből történt. Az ellenzék a választások óta egyre idegesebben figyeli azt, ahogy a kormány eladósította az országot, és folyamatosan azzal a kérdéssel bombázta a kabinetet, hogy hol vannak ezek a pénzek. Gyurcsány először egy éve, 2005. február közepén, tavalyi országértékelő beszédében volt hajlandó színt vallani. „Kérdezhetnék – miként hallom, kérdezik is –, hogy ugyanakkor miből futotta minderre. Nos, ideje van az őszinte beszédnek. Részben növekvő teljesítményünkből, gyarapodó nemzeti jövedelmünkből, részben pedig hitelből. Igen, hitelből” – mondta Gyurcsány Ferenc akkor.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben