Juscsenko bukása

2006. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Viktor Juscsenko, a „Majdan” hőse, a „narancsos” forradalom vezéregyénisége megbukott. A Mi Ukrajnánk harmadik helyét a klasszikus demokrácia szabályai szerint legalábbis nehéz másképp értelmezni. Lehet ugyan most azt mondani – mint a vágyaik alapján fogalmazók teszik –, hogy a változások zászlóvivői kaptak még egy esélyt, s egyébként is a demokratikus elvek áttörése a lényeg, nem pedig egyes erők szereplése. Kár azonban szépíteni a dolgokat, s szembe kell nézni a komor valósággal, miszerint jó egy év keserű tapasztalatai alapján az ukrán választók elutasították az eddigi kurzust.
Kezdjük mindjárt a demokratikus elvek jobb híján emlegetett áttörésével. Kétségtelen, hogy a mostani választás Ukrajna történetében a legtisztább volt, a helyzet azonban nagyon messze van még az ideálistól. Először is nem lehet elmenni amellett, hogy furcsaságok sora kísérte a voksolást. Már-már gyanús, amilyen lassan számolják Kijevben a szavazatokat, az pedig egyenesen megdöbbentő, hogy egymillióan csak úgy véletlenül kimaradhattak a választói jegyzékből. Aztán az is elgondolkodtató, miként is bízhatja meg az elnök egyébként harmadik helyen végzett pártjának vezetőjét az előzetes koalíciós egyeztetések lefolytatásával.
A helyén kell kezelni azt a megállapítást is, miszerint a „narancsos” tábor újabb esélyt kaphat arra, hogy kiállja a politikai próbát. Egyrészt korántsem biztos, hogy sikerül megegyezni, másrészt a „Majdan” lánglelkű motorja, Julija Timosenko éppen azért kapott vagy hét százalékkal többet a Juscsenko mögött álló tömörülésnél, mert egyrészt a hatalomból kikerülve ostorozta az uralkodó elit korrupcióját, a változások lassúságát, másrészt populáris, szociális oldalról támadta a Mi Ukrajnánk liberális gazdaságpolitikáját. Mindezek tetejébe folyamatosan arra figyelmeztetett, hogy Juscsenkóék a megbuktatott Viktor Janukoviccsal tárgyalnak a nagykoalícióról. Mellesleg mindennél többet mond, hogy az egy évvel ezelőtti ősellenség pártja simán nyerte a választásokat. Az ukránok többsége úgy látta, hogy az új hatalom sok tekintetben hasonlít a régire, a rendszer alapvetően most is oligarchikus, ráadásul a gazdaság növekedése lelassult, s ami a legrosszabb, az élet is jóval drágább lett.
A szép álmokat tehát gyorsan követte a kiábrándulás, ami kifejeződik a mostani eredményekben is. Újabb intő jel mindez a demokrácia exportálásának lehetőségében szentül hívőknek, mint ahogy az EU befolyásának határait is jelzi. Tovább mélyültek az Ukrajnán belüli kulturális törésvonalak is, a történtek azonban nem jelentik azt, hogy az ukránok visszafordultak volna az egy éve megkezdett úton. Legfeljebb helyreállt a világ rendje, s a dolgok természetes fejlődését nem lehet megerőszakolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.