Nyilván sokan ismerik a viccet: a székely a fiával teknősbékát lát az erdőben. Meg is kérdezi a gyerek: – Édesapám, mi ez? Fél nap gondolkodás után azt mondja rá a székely: – Ez vagy valamilyen állat, vagy megyen valahová. A válasz tökéletes: megjelöli a minőséget, és azt is, hogy a teknősbéka része az egésznek, állandó változásban van.
Az elmúlt másfél évtized sajtója és közgondolkodása azonban nagyjából akörül mozgott, hogy különféle vélemények, ízlések, hangulatok szerint létezik-e a teknősbéka, és ha igen, hány lábú, és az ideológiai és anyagi szempontból kinek mit jelent, illetve ki milyen vélhető érdekek, indulatok, félelmek mentén állítja róla ezt vagy azt.
Bár sokan érezték, hogy az évezredeken át soha meg nem kérdőjelezett emberi tudást, tapasztalatot vissza kellene hozni mindannyiunk számára a több évtizedes feledésből, az elhazudottságból, tiltásból, hogy ne csak szűk körben folyjon róluk a szó, úgy tűnt, erre nemigen kínálkozik mód a nyilvánosságban.
Az m2 Világokon át című sorozata, amely közérthető formában, korunk állapotaira is reflektálva megpróbálja visszatolni alánk a korábban kirugdosott szellemi alapokat, törvényeket, későn született meg, de elkésni nem tudott. Mert gyűlik az adósság e téren, amit az írástudóknak törleszteniük kell.
A keddi részben, amelynek címe Őselemek, őstörvények – A mindenség pillérei volt, megszólalt Mireisz László filozófus, Simoncsics Péter integrálóorvos, Héjjas István kutatómérnök, Dúl Antal teológus és Tóth Tibor informatikus. Jól követhető íven tárták elénk, hogy saját tudományterületekről megközelítve, miképp alakultak ki az évezredes hétköznapi tapasztalatokból az archaikus gondolkodásban azok az alapvető felosztások, amelyekre ma is felfűzhetők a világ megismerésének alapvető szempontjai, s megmutatták azt is, ezek párhuzamba állíthatók a modern kutatási eredményekkel is. A készítők törekedtek arra, hogy ne csak a szavak öleljenek át nagy távolságokat, hanem grafikák, festmények is segítsék a megismerő képzeletet, a gondolkodást.
Csak remélni merem, hogy nemcsak a készítők, megszólalók és még néhány beoltott érzi egy ilyen sorozat időszerűségét, hanem korunk nézője is, aki olykor találomra bele-belecsipeget a metafizika és az ezotéria rejtelmeibe, de sejti, hogy e kirándulások eddig nem ötvöződtek benne szerves tudássá.
(Világokon át, m2, március 28., 21.00)

Gyárfás Tamás-interjú: Portik csőbe akart húzni – új bizonyíték került elő