Alábecsülték a szakemberek a Vezúv veszélyességét. A Nápoly melletti tűzhányó nem hatszázezer, hanem hárommillió ember életét veszélyeztetheti esetleges kitörésekor – állapították meg amerikai és olasz kutatók a közelmúltban. Az olasz kormány a tűzhányó aktivizálódására készített kitelepítési tervét évekkel ezelőtt dolgozta ki. Ennek alapjául az 1631-es kitörést vették a hatóságok, arra számítva, hogy a várható újabb robbanás hasonló mértékű lesz. A hatszázezres szám ebben a kitelepítési tervben szerepelt.
A Vezúv legemlékezetesebb kitörése Krisztus után 79-ben következett be – a római város, Pompeji teljes pusztulását okozva. A kutatók szerint korábban a tűzhányó ennél nagyobb erővel pusztított. Az egyik legnagyobb robbanás a bronzkorban, 3780 évvel ezelőtt az Avellino-kitöréskor volt, amikor huszonöt kilométer hosszú lávafolyam hömpölygött a hegy észak-nyugati része, a mai Nápoly felé, az első 12 kilométeren mindent letarolva. Nápoly kilenc kilométerre fekszik a Vezúvtól. A vulkáni ciklusokat figyelembe véve a legvalószínűbbnek azt vélik, hogy a közeljövőben az 1631-esnél jóval nagyobb erejű kitörésre kell számítani.
A tanulmány egyik szerzője, az amerikai Michael Sheridan elmondta: a munkára a hazájában tavaly pusztító Katrina hurrikán ösztönözte, amely után nyilvánvalóvá vált, hogy a hatóságok nem készültek fel eléggé egy hasonló csapásra.

Ókori tárgy került elő egy családi vitrinből