Napi sajtószemle

2006. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune

William Pfaff a nemzetközi lap véleményoldalán a franciaországi eseményeket boncolgatja Tűz alatt a kapitalizmus című cikkében. Amit a francia kormányfő, Dominique de Villepin egy egyszerű munkaügyi módosításnak szánt, abból a francia társadalom szemszögéből a nemzeti jövő körüli nagy vita kerekedett – állítja a publicista. A franciák egy jelentős része (ha nem is többségük) úgy gondolja, hogy a tervezet fenyegetést jelent köztársaságuk három alappillére, a szabadság, a testvériség és az egyenlőség közül ez utóbbira. A kapitalizmus alkalmazott modelljéről nemcsak Franciaországban, hanem Európa-szerte vita folyik, de a franciák mindig is ellenezték a „capitalisme sauvage”-t (a vadkapitalizmust), mely rút szörnyetegként a 19. századi Nagy-Britannia sátáni textilmalmai felett kísértett, majd átszelte az Atlanti-óceánt, hogy ott hódítson tovább. Míg a szabad vállalkozáson és piacon alapuló rendszer egy friss felmérés szerint a kínaiak körében 74 százalékos elfogadottságra talál, addig ez az arány a franciáknál csak 36 százalék. A szerző ezután a kapitalizmus vezető (amerikai) modelljeiben beállt változást elemzi: szerinte a New Dealt követő „kockázatvállaló” kapitalizmust mára felváltotta a feladat- és felelősségorientált változat. Míg az előzőben a vállalkozásnak gondoskodnia kellett a munkavállalók jólétéről, és el kellett látnia a közösséggel szembeni kötelezettségeit, addig az utóbbi szerint a menedzsmentnek arról kell gondoskodnia, hogy a tulajdonosok számára a részvényárak és az osztalékok jellemezte „értéket” felmutassa. A változás eredménye az lett, hogy a menedzsmentre folytonos nyomás nehezedik a munkabérek és a munkavállalóknak járó juttatások csökkentése érdekében, de lobbizniuk kell a társasági adók, az állam költségvetéséhez történő hozzájárulás (társasági adók) csökkentéséért is. Pfaff felidézi, hogy korábban ezt „CEO (ügyvezetői) -kapitalizmusnak” nevezte, mivel ebben a rendszerben a cégek vezetőire csak az osztalékkal foglalkozó és a munkavállalókkal nem törődő befektetők képviselői lehetnek hatással. Ez a folyamat aztán párosul a globalizációval, mely a szegény országokból érkezőkkel versenyt támaszt a munkavállalói réteggel szemben. A szerző egy közgazdász klasszikustól idézve arra is emlékeztet, hogy a „bérek vastörvénye” szerint, ha a bérverseny kiapadhatatlan munkaerőforrásokkal párosul, akkor a bérek a létminimumra zuhannak. Márpedig míg korábban nem volt kiapadhatatlan munkaerőforrás, addig ma – a globalizációnak köszönhetően – van, és ez a folyamat csak most vette kezdetét. Pfaff végül azzal zárja mondandóját, hogy a jelenlegi európai nyugtalanság mögött ennek a kapitalista modellnek – mely a munkát árucikknek tekinti, és a vele kapcsolatos árversenyt az egész világra kiterjeszti – a politikai és vállalati részről történő meg nem értése áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.