Pesti tőkekivonás

Visszaeséssel zárta a kereskedést tegnap a BUX, a magyar részvények indikátora már reggel elkezdett gyengülni, és végül 2,16 százalékkal előző értéke alatt zárt. Meglepetést okozott a piacon az a tény, hogy alig-alig volt emelkedő árú papír, sőt annyira nagy volt az eladói nyomás, hogy a vezető részvények kivétel nélkül gyengültek. A legnagyobb csökkenést az Egis produkálta, a gyógyszergyártó árfolyama 3,9 százalékkal csúszott vissza. A bankközi devizapiacon a forint napközben megközelítette a 256-os szintet az euróval szemben, de délután erőteljes forintvásárlások indultak meg, így a magyar fizetőeszköz kurzusa korrigálni tudott.

Munkatársunktól
2006. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős veszteséget produkált napközben a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. Reggel közel 150 ponttal nyitott előző szintje alatt, majd tovább esett, és délben már 22800 pont alatt állt. Az eladói nyomás annyira nagy volt, hogy 22615 pontig csúszott. Záráskor a hazai árfolyammutató 503,61 ponttal előző értéke alatt, 22793,88 ponton állapodott meg. Elemzők elmondták, hogy nem csak a magyar piacot érte váratlanul a tőkekivonás, a térség piacait is az eladói nyomás uralta, az orosz RTS indikátor közel 6 százalékkal zuhant vissza. Szakértők szerint a következő napokban tovább tarthat a tőke kiáramlása a feltörekvő kelet-közép-európai piacokról. Egyes vélemények szerint a piacok túlértékeltségéből akadó okokkal lehetet magyarázni a befektetők távozását. Más elemzők viszont azt nyilatkozták, hogy a magyar, a cseh, a lengyel és az orosz piacban a befektetők már nem nagyon láttak növekedési lehetőséget, ezért a török és a dél-amerikai piacokra, valamint a nyugat-európai és amerikai parkettekre csoportosítják át a pénzeszközöket. A kamatemelési kilátások is azt igazolták, hogy a spekulánsok más területeken keresnek invesztíciós lehetőségeket.
A délelőtti tőkekivonást igazolta az is, hogy a forint árfolyama jelentős gyengülésen esett át napközben. Ugyan a magyar fizetőeszköz a BÉT kereskedése végén visszacsúszott előző szintje közelébe, de valójában jól látszódott, hogy a forintot eladásra kínálják a befektetők. A mélyrepülés következménye az lett, hogy 37 milliárd forintos, igen magas forgalom mellett az összes vezető részvény, valamint a nagyobb forgalmú kispapírok ára is beesett. A nap vesztese az Egis lett, a gyógyszergyártó kurzusa 3,9 százalékkal esett. A blue chipek sorából a legkisebb zuhanást a Magyar Telekom produkálta, a távközlési papírok 0,7 százalékkal lettek olcsóbbak. Erőteljes eladói nyomás nehezedett a 2,3 százalékkal beeső OTP-re és a 2,7 százalékkal gyengülő Molra is.
Meglepetésre a kis forgalmú papírok árfolyama is lefelé mozgott, ezek közül csak a felértékelt Émász és a BIF ára tudott növekedést felmutatni. Az áramszolgáltató 300 forinttal drágult azt követve, hogy a Concorde 18 033 forintos célárfolyamot javasolt a részvényekre. A bankközi devizapiacon a forint napközben megközelítette a 256-os határt az euróval szemben, de a BÉT zárásakor az eurót 255,00– 255,05 forinton jegyezték, mintegy 0,30 forinttal erősebben a hétfői szintjénél. A kereskedők jelezték, hogy a régió összes valutája gyengült a nap folyamán, s a piacot meglepte, hogy a legsebezhetőbbnek tartott forint vesztesége volt a legkisebb, a lengyel zlotyé pedig a legnagyobb a nap folyamán. A feltörekvő piacokról ismét globális tőkekivonás jelei mutatkoztak, estek a tőzsdei árfolyamok is, a dollár pedig erősödött az összes fontos valutához képest.

Bevallotta bűnösségét Tanzi. Az olasz Parmalat csoport csődjével kapcsolatos, már egy éve Milánóban zajló tárgyalássorozat tegnap döntő szakaszához érkezett: a cégalapító és -vezető Calisto Tanzi elismerte felelősségét a cég összeomlásában. Tanzi 35 perces vallomásában a nyolcvanas évektől a cég 2003. decemberi összeomlásáig beszélt cége fejlődéséről. Ugyanakkor meghallgatták a Parmalat jelenlegi ügyvezetőjét, Enrico Bondit is, aki a csőd után átvette a Parmalat vezetését, és szanálta a céget – írta az MTI–Eco. Bondi egy másik perben – amelyet a Parmalat a hitelező bankok ellen indított – egy hete azt vetette a hitelező bankok szemére, hogy ügyfeleiknek annak ellenére ajánlották a Parmalat-részvények vásárlását, hogy a cég csődje előtt már jóval ismerték a Parmalat kétes pénzügyi helyzetét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.