Újra narancskoalíció?

Bejött a papírforma az ukrajnai parlamenti választáson, hiszen az exit poll és a leadott szavazatok 35,64 százalékának öszszeszámlálása után 26,72 százalékkal a Régiók Pártja áll az élen a Julija Timosenko Tömbje (BJUT; 23,69) és a Mi Ukrajnánk (16,45) előtt.

Székely Gergely
2006. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kárpátalján egyelőre úgy tűnik, hogy a magyaroknak nem csupán a parlamentben, hanem a megyei tanácsban sem lesz képviselőjük. Viktor Juscsenko államfő már bejelentette, hogy a „narancsos” tábor tagjai megkezdték a leendő koalíció létrehozásáról szóló egyeztető tárgyalásokat.
*
Az urnák lezárását követő első sajtókonferenciáján Jaroszlav Davidovics, a központi választási bizottság (CVK) elnöke feszült és bonyolult, de tisztességes választásnak nevezte a voksolást, amely ugyan problémáktól sem volt mentes, ám semmi olyan esemény nem történt, amely kétségbe vonná a választás eredményességét. Ehhez hasonló hangnemben nyilatkoztak a külföldi megfigyelők és a hazai elemzők is, ugyanakkor többen megállapították azt is, hogy az arányos választás lebonyolítására Ukrajna még nem készült fel. Az átlagos választók ugyanis, akik távol állnak a politikától és jobbik esetben is csak nagyon halvány ismereteik vannak a pártokról, egyszerűen képtelenek voltak eligazodni a 45 pártot, illetve pártkoalíciót tartalmazó listán, ezért korántsem állítható az, hogy tudatosan voksoltak volna. Így vélekedik legalábbis Viktorija Podhornaja, az Ukrajnai Szociálpolitikai Tervezési Központ igazgatója. Ezzel együtt úgy véli, hogy a választás mindenképpen jó iskola lesz – elsősorban – a pártoknak, amelyeket a történtek nyilvánvalóan rákényszerítenek arra, hogy felmérjék jövőbeni lehetőségeiket, míg a döntéshozó helyzetbe került politikai erőket a mostani választásra jellemző káosz és bizonytalanság jövőbeli elkerülése feltehetően a jelenlegi 3 százalékos parlamenti küszöb megemelésére ösztönzi.
Az igazán izgalmas témát azonban már a leendő koalíciós többség kialakítása szolgáltatja. Viktor Juscsenko már utasította Jurij Jehanurov miniszterelnököt, hogy kezdje meg az egyeztetéseket erre vonatkozóan. A hírből ugyan nem derül ki, hogy konkrétan kire is számít az államfő, ám titkárságának vezetője, Oleg Ribacsuk egyik tegnap hajnali tévéinterjújával nagyon is egyértelművé tette, hogy az államfő azok „megértésére számít, akik őt az elnökválasztáson támogatták”. Ribacsuk szerint ugyanis a választók még egy utolsó lehetőséget adtak a narancsos tábornak arra, hogy teljesíthessék a Majdanon tett ígéreteiket. Elemzők szerint viszont a narancsos tábor ismételt egymásba kapaszkodása korántsem megy már könnyen, jóllehet a Julija Timosenko Tömb (BJUT) és a szocialisták már többször is kinyilvánították ez irányú szándékukat. Juscsenko azonban a Mi Ukrajnánk köré szeretné felépíteni a leendő koalíciót, és a kormány élén is Jehanurovot képzeli el, míg a BJUT választási törzskarának vezetője, Olekszandr Turcsinov szerint a kormányfő bársonyszéke a narancsos tábor legjobban szereplő tagját, vagyis őket illeti meg. Ugyancsak feltételekhez kötik az egyezséget a szocialisták. A párt egyik frontembere, Mikola Rugykovszkij szerint két kézzel támogatják a koalíció gondolatát, de csak abban az esetben, ha annak tagjai magukévá teszik a szocialisták programját. Elemzők viszont azt sem zárják ki, hogy a szocialisták pártelnöke, Olekszandr Moroz bejelenti igényét a kormányfő, esetleg a házelnök bársonyszékére is.
Csakhogy a győztes jogán magának követeli a miniszterelnök tisztségét Viktor Janukovics, a Régiók Pártjának elnöke is, aki tegnap bejelentette: készen állnak magukra vállalni a kormányalakítás felelősségét, és hajlandók öszszefogni mindazokkal, akik számára nem közömbös az ország sorsa. Nem tartják kizártnak a Mi Ukrajnánk és a Régiók Pártjának koalícióját az ukrán politikusok sem, mindenekelőtt azt hangoztatva, hogy Juscsenkónak könnyebb lenne számos kérdésben, köztük a kormányfő személyében is megegyezni volt vetélytársával, Viktor Janukoviccsal, mint a gyakran kiszámíthatatlan Timosenkóval.
Kárpátalján egyelőre még minden bizonytalan, legalábbis a megyei tanács leendő összetételét illetően. Eddig ugyanis a leadott szavazatoknak csupán a 22,26 százalékát dolgozták fel, s a mostani állás szerint a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség 15,012, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség pedig 12,034 szavazattal egyelőre nem éri el a bejutáshoz szükséges 3 százalékos küszöböt. Ellenben már lesznek magyarok az ungvári, a nagyszőlősi és a beregszászi járási tanácsokban, míg Beregszász polgármesteri tisztségéért Gajdos István, az UMDSZ elnöke, illetve Orosz Géza, a KMKSZ támogatottja vívott kiélezett küzdelmet, amelyet Gajdos nyert meg. Az országos listán pedig a szavazatok 8,49 százalékos feldolgozottsága után a Mi Ukrajnánk áll az élen 25,74 százalékos támogatottsággal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.