Az egyetlen esély

2006. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Reális esély van a győzelemre, a többség megszerzésére – hangsúlyozzák a Fidesz vezetői, s reményüknek tegnap a budai Várban tartott újabb tömeggyűlésen nyomatékot is adtak. Az esély nem szállt el abban az esetben, ha április 23-ig megvalósul az ellenzéki szavazók teljes összefogása, s a Szövetség talál még mozgósítható tartalékot az első választási fordulótól távol maradók körében. Ahhoz azonban, hogy minderről valóban reális lehetőségként beszélhessünk, először a stabilan a Fidesz mögött álló táborba kell lelket önteni: ezért hirdették meg a tegnapi nagygyűlést.
Nem érdemes szépíteni: a választás első fordulója után nyerésre áll a gyurcsányi banánköztársaság. Egyes hazai és külföldi kommentárok inkább a jobboldal szemszögéből tálalják hízelgően a vasárnapi eredményeket, amikor azt emelik ki, hogy még minden nyitott a második forduló előtt. Igaz, a kormánymaradás vagy -váltás kérdése nem dőlt el, de a koalíciós pártok egyértelműen esélyesekké léptek elő. A százalékokat és az elnyert mandátumokat tekintve fölényük kicsi, ám a még függőben lévő körzetek adatsorait böngészve megállapítható, hogy a fordulathoz rendkívüli erőfeszítések szükségesek. Önbecsapás volna ezt eltagadni, miként végzetes hiba lenne az is, ha az ellenzék nem tekintené – óriási erőbedobással és kis szerencsével – elérhető célnak a kormány leváltását.
Vasárnap este sokáig a 2002-es parlamenti választás első fordulójának „horror” forgatókönyvét élhette újra a polgári tábor. Az először feldolgozott adatok biztos Fidesz-előnyre és kétpárti parlamentre utaltak. Majd araszolgatni kezdett az MSZP a Fidesz, az úgynevezett SZDSZ pedig az ötszázalékos küszöb felé, és kisvártatva be is következett a fordulat. S itt érdemes egy pillanatra megállni: a második forduló eredményétől függetlenül lesz min elgondolkodniuk az időközben a Fidesz átalakítását levezénylő prominenseknek. Hiszen, legalábbis az első forduló tanúsága szerint, négy év alatt nem sikerült újabb választói csoportokat maguk mellé állítani, s ahol gyengén teljesítettek 2002-ben, ott most is elmaradt az eredmény. De a következő két hét nem az árnyalt elemzésé, a felelősség boncolgatásáé, hanem a csüggedést nem ismerő, megfeszített kampánymunkáé, no meg a nagyvonalú gesztusoké.
Új helyzetet teremtett, hogy az MDF-nek tizenkét évnyi böjt után sikerült önállóan átugrania a parlamenti küszöböt. E váratlan fejlemény miatt a még mindig időközi miniszterelnök nem járhatta el a végső győzelmet ünneplő táncát. A Fidesz számára viszont ismét kevés lesz a négy éve látott huszáros hajrá, ha nem tud megállapodni Dávid Ibolyával a visszalépésekről. Ez az egyezség a kormányváltás egyetlen esélye – a koalíciós pártok már alkut kötöttek a visszalépésekről, s erőteljes kampányt ígértek április 23-ig –, ami megér egy olyan ajánlatot, amelyet józan ésszel nem utasíthat viszsza a demokrata fórum. A párt dilemmája: a kényelmes ellenzéki létet választja, vagy a mérleg nyelveként hajlandó tenni annak a kormánynak a leváltásáért, amelynek tevékenysége az antalli örökség megcsúfolása. Ha marad a Gyurcsány-kormány, ellenzékből naponta ostorozhatja majd az MDF mondjuk a burjánzó korrupciót, kormányon viszont tehetne is valamit ellene. Dávid Ibolya vélt vagy valós sérelmeinek szemüvegén keresztül is nyilván jól látja, milyen lehetőséget adott a kezébe a sors. És talán nemcsak Orbán Viktorban, hanem nemzetben is hajlandó gondolkodni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.