Gyümölcskertész portási állást keres

A magyar kertészeknek 1945 után sok-sok megpróbáltatást kellett túlélniük, de a munkánkra igény volt, a magyar termékek nem küszködtek eladási gondokkal. Amikor beléptünk az Európai Unióba, úgy éreztük, végre megvalósul az esélyegyenlőség. Csalódtunk, vesztesek lettünk – mondja Móczár Béla, a Magyar Kertészek Szövetségének elnöke, aki hatvanezer magyar kertész nevében szól az egykori sikerágazat kilátástalanságáról.

Fábián Gyula
2006. 04. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több tíz hektáros gyümölcsös gazdája hívott föl megkeseredetten, ha tudnék számára valahol portási állást, mindent félbehagyna – hallgatom Móczár Bélát, a Magyar Kertészek Szövetségének elnökét. – És ez nem szellemeskedő elszólás volt. Ilyen mélységes a gazdasági csőd, ami utolérte az elmúlt esztendőben, és reménye sincs a kikapaszkodásra. Tízhektáros bogyós gyümölcsöse – ribizli – maradt félig szedetten, mert egy kiló kézi szedés kifizetése után a termésért kapott húsz forintos átvételi ár nemhogy nem fedezte az évi költségeket, hanem még a beruházásra felvett hiteleket sem tudta törleszteni. A magyar kertészek nagyobb fele a bankok kezében csődbe jutott. Pedig keményen dolgoztak, európai színvonalú minőséget termeltek és értékesítettek. A hatvanezres törzstermelő legalább kétszer annyi alkalmazottat is eltartott a mezőgazdasági termeléskörön belül, valamivel jobb életkörülmények között, mint a mezőgazdálkodás más ágazatai. Most felszámolás előtt áll a gazdaságok egy része, körükben is megnőtt a munkanélküliség, és Európában minden szomszédunknál mélyebbre sülylyedtünk ebben az ágazatban – különösen az elmúlt esztendőben. A magyar kertészeknek 1945 után sok-sok megpróbáltatást kellett túlélniük, de a munkánkra igény volt, a magyar termékek nem küszködtek eladási gondokkal. Egyet viszont meg kellett tanulnunk, mégpedig keservesen: nálunk sohasem az áruk versenyeztek, hanem a támogatások. Amikor beléptünk az Európai Unióba, úgy éreztük, végre megvalósul az esélyegyenlőség. Csalódtunk, vesztesek lettünk.
– Ellustult a magyar kertész, vagy nem ismeri a szakma új kihívásait?
– Szó sincs ilyesmiről. Az utolsó negyedszázadban rendszeresen jártunk tapasztalatokért elsősorban Nyugat-Európába, de mindig azzal érkeztünk vissza: tizedannyi támogatást nem kapunk, mint a tökéletesebben felszerelt ottani termelőtársaink. Németországban egy faiskola-tulajdonos vendéglátónk bemutatta, hogy 800 ezer márka támogatást kapott hűtőházépítésre, „ajándékba” eddigi eredményei elismeréséül, illetve a további korszerűsítésre. Hollandiai virágkertészek téli idényben gázenergia-kárpótlást kapnak az államtól 40–60 százalékos mértékben. Nálunk egy virágkertész elmúlt évi egymillió-négyszázezer forintos gázszámlája idén már meghaladta a hárommillió forintot, ami általában megrendítette a hazai virágkertészetünket. A lengyel kertészek 40 százalékos kedvezményhez jutnak új beruházásaiknál, ennek következménye, hogy nemesített rózsatöveket mostantól nem tőlünk vásárolják olcsóbban a német partnerek, hanem tőlük. Hatmillió tő rózsáról van szó! Egyre-másra veszítjük el a piacainkat. Gyümölcstermelő kertészeink, például a világhírű almások Szabolcsban egymás után tönkremennek, elég egyetlen számadat: 10 éve még 100 forintért vették át az almát, az elmúlt év őszén ennek a felét sem kapták. Igazi morbid humorral fogalmazta meg Balaton-felvidéki borász barátom a 40 forintos szőlőátvételi ár nyomán: a kertészeti ágazatban a borászok járnak legjobban, mindenki maga ihatja meg, amit megtermelt.
– Ez a felsorolás megannyi vádpont a kormány általános mezőgazdaság politikáját illetően.
– Semmi ellenséges szándék nincs bennem, de végre ki kell mondanunk, hogy az egykori magyar sikerágazat, ha nem történik változás, a teljes összeomlás előtt áll. A megemelkedett energiaárak, a felvásárlás és értékesítés káosza, a magyar áruk védtelensége, a behozott silány minőségű termékek előnye a sajátjainkkal szemben katasztrófához vezethet. A vásárlók öntudata is hiányos, megveszik a zölden leszedett, utóérlelt epret a tehetősek, sem íz, sem tartalom, de legalább drága. Távol-Keletről hoznak be fokhagymát. Olyan vegyszerekkel kezelik, amelyek csírázóképtelenné tették, de szép, darabos, mutatós, csak éppen egészségtelen. Mindezekre nincs megfelelő ellenőrzés, de a szőlőmunkák dandárjában még helikopterről is lesték, hogy a Duna–Tisza köze ültetvényeiben hol dolgoznak „vendégmunkások”. Erre volt pénz, volt ember. Legfájóbb talán mégis a sok bajunk között, hogy az uniós pályázatok megfelelő elkészítésére nem kap elég segítséget a kertésztársadalom sem. A szomszédos Burgenlandban százhatvanas létszámú szakember testület készíti el a pályázatok benyújtását. Eredményessége természetesen kiváló, hiszen saját érdekeiket védelmezik. Nálunk a terméktanácsok között elvész a termelő, támogatás híján kiszolgáltatott lesz, ez is leszakadásunk egyik tényezője. A másik szervezet a mezőgazdasági kamarák pedig minden országban kiszolgálják a tagságot kormányzati tervek, támogatások, pályázatok ismertetésével.
– Lesz-e kitörési lehetőség számunkra, hiszen a magyar agrárium a leglényegesebb talpköve a nemzetnek?
– Őszinte szembenézés, alapos számvetés nélkül, csak ígérgetésekkel semmire nem jutunk. Ettől a kormánytól ennyi telt. Sok-sok kiábrándultság után kell megkeresnünk a magyar vidék felemelésének módját. A kertésztársadalom kész, de ahhoz egy gazdapárti országvezetés kell. Sajnos a rendszerváltozás óta ilyen eddig csak a legutóbbi polgári kormány volt. Mostanra odajutottunk, hogy milliószámra kell tűzre vetnünk gyümölcsfa oltványainkat, ültetésre elkészített gyökeres szőlővesszőinket, mert nem tudtuk telepíteni. Tönkrementek termőre fordulás helyett. Ez a mélypont. Távlatos mezőgazdasági tervezés, támogatás mellett a magyar kertészet megújulhat, de a gyökeres változásnak felül kell megtörténnie. Kimondhatom, ezt a hatvanezres mérnöki-technikai-szakértői kertésztársadalom és még kétszer annyi alkalmazott vidéki ember akarja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.