Moszkva óva int a támadástól

Oroszország és az Európai Unió – az Egyesült Államokhoz hasonlóan – elítélte tegnap Iránt, amely előző nap jelentette be, hogy urándúsítási kísérleteket végzett. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ugyanakkor kijelentette, hogy az erő alkalmazása nem oldaná meg az iráni atomkérdést.

Hírösszefoglaló
2006. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washington kész büntetőintézkedéseket életbe léptetni Irán ellen, ha a közel-keleti ország „rossz irányba” tesz lépéseket – adta hírül tegnap a Reuters hírügynökség. Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök kedden jelentette be, hogy Teherán az atomhatalmak „klubjába” lépett, és sikeres urándúsítási kísérleteket végzett. Emellett elmondta, hogy Irán folytatja nukleáris programjának megvalósítását a dúsított urán ipari méretű előállításáig.
Az ENSZ és a nyugati államok többsége biztosra veszi, hogy az iszlám köztársaság nukleáris fegyverek előállítására törekszik, ám az orosz külügyminiszter szerint az erő alkalmazása nem megoldás az iráni atomkérdésre. „Ha léteznek erre irányuló tervek, azok nem jelentenek megoldást a problémára. Éppen ellenkezőleg, veszélyes, robbanékony lángot gyújtanának a Közel-Keleten” – mondta Szergej Lavrov. Lavrov emlékeztetett arra, hogy Oroszország mellett az EU, Kína és az Egyesült Államok is többször emlegette az iráni atomprobléma politikai-diplomáciai megoldásának szükségességét. Néhány nappal ezelőtt George W. Bush amerikai elnök még „vad feltevésnek” nevezte az Irán ellen készülő katonai támadásról szóló sajtóhíreket.
Szergej Lavrov ugyanakkor felhívta Teherán figyelmét, hogy minden urándúsítási tevékenységet állítson le, és működjön együtt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ). Oroszország hónapok óta próbálja rávenni Iránt: uránját orosz területen dúsíttassa.
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte a sikeres urándúsításról szóló iráni bejelentést. Washingtoni nyilatkozata szerint Irán nem tartja magát a nemzetközi közösség követelményeihez. Kijelentette: az ENSZ Biztonsági Tanácsának „erélyes lépéseket” kellene fontolóra vennie, hogy eltérítse Teheránt az atomfegyver előállításának szándékától. Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője „nagyon rossz hírnek”, Jack Straw brit külügyminiszter „súlyosan aggályosnak” minősítette Irán előző napi bejelentését.
Mahmúd Ahmadinezsád tavaly nemzetközi diplomáciai vihart kavart, amikor kijelentette, hogy Izraelt le kell törölni a térképről. A zsidó állam azonban továbbra is a diplomáciai megoldásra esküszik. „Az Egyesült Államok napirendre tűzte az ügyet. Nem javaslom, hogy beavatkozzunk – nyilatkozta Simon Perez volt izraeli miniszterelnök.
A NAÜ főtitkára, Mohamed el-Baradei ma Iránba utazik, ahol tárgyalásokat folytat Teheránnal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.