A világ egyik legnagyobb multinacionális pénzügyi szolgáltató cégének kíván kormányzati támogatást nyújtani a gazdasági és a foglalkoztatási tárca. A képzési támogatás összegéről jelenleg folynak az egyeztetések a foglalkoztatási tárca, valamint a New York-i székhelyű Morgan Stanley között. A kormányzati pénzeket az amerikai befektetőház azért kapná a magyar államtól, mert Budapesten kívánja létrehozni kelet-közép-európai kötvénypiaci és információtechnológiai részlegét. Nem ez lenne az első beruházása az amerikai óriásvállalatnak hazánkban, amely tavaly decemberben már egy kisebb létszámú matematikai kutatási részleg Budapestre helyezéséről is határozott. A kutatóközpontról várhatóan jövő hónapban születik meg a végleges döntés, kormányzati támogatás esetén a budapesti intézményben négyszáz, többségében magyar szakember dolgozhatna. A Morgan Stanley a világ egyik legnagyobb és legrégebbi befektetési bankja, amelynek ügyfélköre jelenleg 600 milliárd dollár összegű értékpapír-állománnyal rendelkezik.
Kétfajta kiemelt támogatásban részesülhet a Morgan Stanley. Az állam egyrészt szakképzési hozzájárulás címén támogathatja a cégeket. Emellett a pályakezdők foglalkoztatása esetén a társaságok adókedvezményben részesülhetnek. A gazdálkodó szervezetek jelentős része 2003 óta szakképzési hozzájárulás fizetésére kötelezett, amelynek mértéke a kifizetett éves bruttó munkabér 1,5 százaléka. Az adójellegű hozzájárulás egyharmadát saját munkavállalóik képzésére fordíthatják. Információink szerint a mintegy egymillió befizetésre kötelezett vállalkozó közül csak 3200-nál mondható el az, hogy az 1,5 százalékos befizetésnél nagyobb összeget igényelnek vissza képzésre.
Elhanyagolt munkanélküliek. Miközben az utóbbi években jelentősen emelkedett a munkanélküliek száma, az állástalanok munkaerőpiacra kerülését segítő programokra szánt források csökkentek. A Munkaerő-piaci Alapból a viszszailleszkedést leghatékonyabban segítő szakképzési célú támogatásokra 2002-ben még 18,5 milliárd forintot fordítottak. A következő két évben a keret 15 milliárd forint körüli összegre, 2005-ben pedig 14,7 milliárdra csökkent. A szakképzési célú támogatásokra fordított támogatások tehát a koalíciós kormányzás alatt közel négymilliárd forinttal csökkentek.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben