Zavaros helyzet alakult ki a múlt héten nyilvánosságra hozott, idei évre szóló uniós területalapú és a hozzá kapcsolódó nemzeti támogatások körül, ugyanis eddig nem esett szó konkrét összegekről. Az mostanáig tudható volt, hogy a gazdálkodóknak járó támogatások összegeiről szóló információkat később jelenteti meg az agrártárca, illetve a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH), indoklást azonban egyik szerv sem fűzött a szokatlan lépéshez.
Az üggyel kapcsolatban több információ és vélemény is kering szakmai körökben. Értesüléseink szerint az uniós területalapú támogatások nemzeti önrészéről szóló tudnivalókat az eddigiektől eltérő módon jelentetnék meg. Mégpedig úgy, hogy a jövőben nagyobb összegeket kapnának a támogatható állattenyésztési ágazatok, és ezzel arányosan kevesebbet a növénytermesztők. Egyes vélemények szerint az agrártárca azért vár a bejelentéssel, hogy a kampány során ne veszítse el a növénytermesztéssel foglalkozó termelők szavazatait.
Más forrásból származó értesüléseink szerint – az agrártárca egyik információnkat sem kommentálta hitelt érdemlően – azért nem hirdették ki eddig a támogatási összegeket, mert Brüsszel még nem hagyta jóvá az idei támogatásokat, sem pedig egy ezzel kapcsolatban az MVH-n belül végrehajtott 15 milliárd forintos átcsoportosítást. S amíg nincs uniós jóváhagyás, addig a támogatási összegeket sem lehet meghatározni. Akár véletlen egybeesésnek is nevezhető az, hogy a szakértők májusra, azaz a választások utánra várják a jóváhagyást. Korábban Pásztohy András, az agrártárca politikai államtitkára úgy fogalmazott, hogy az elosztás belső arányairól azért nem tud részleteket közölni, mert a minisztérium apparátusa még egyeztet a szakmai szervezetekkel.
A kiszivárgott elképzelést a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója, Wagenhoffer Zsombor pozitívan fogadta, mondván: több pénzhez és lehetőséghez juthatnak az állattenyésztők. Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének főtitkára viszont úgy fogalmazott, hogy kilátásba helyezett átcsoportosítások nem lendítenek a hazai állattenyésztés helyzetén, hiszen az állattartóknak adott plusz- támogatások eddig szinte mindig a feldolgozóknál kötöttek ki.

További komoly vizsgálatok zajlanak Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban