Megkezdték a takarítást a Duna mentén azok az önkormányzatok, amelyeket korábban áradás fenyegetett. A Táttól Dunaszekcsőig húzódó partszakaszon eltávolítják a hordalékot, és fertőtlenítenek – tudtuk meg Dobson Tibortól, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőjétől. A településeken a helyreállítási munkálatokban részt vesznek a polgári védelem munkatársai, valamint a tűzoltóság szakemberi is. Az utóbbiak szivattyúzással tüntetik el a parton, a gátak mögött maradt vizet. Kitelepíteni ezen a héten senkit sem kellett, továbbra is ötszáznyolcvannyolcan élnek kényszerűségből otthonukon kívül.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. közleménye szerint a dunai árhullám levonulása a fővárosban a korábbi előrejelzéshez képest sokkal gyorsabb, ezért tegnap átadták a forgalomnak a budai alsó rakpart Lágymányosi híd és Margit híd közötti szakaszát. A pesti alsó rakparton, a Közraktár utca és Lánchíd közötti részén is megindulhatott a közlekedés. A Margit-szigeten hozzáláttak a nyúlgát elbontásának.
A Duna tegnap Nagybajcsnál, Nagymarosnál a készültségi szint alatt, Budapestnél az első fok közelében, Paksnál másodfok alatt, míg Bajánál és Mohácsnál harmadfokon volt apadó ágban – áll a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tájékoztatójában.
A Tiszán Tokajnál megkezdődött a lassú apadás. Tiszafüredtől a déli országhatárig még az áradó tendencia érvényesül harmadfokú készültségi szint közelében, vagy az ezt meghaladó – Szolnoknál és Szegednél – vízállásokkal. A folyó tegnap Tiszakeszinél tetőzött. A Bodrogon folytatódik a lassú apadás. A mellékfolyók közül csak a Kraszna alsó szakaszán van még készültség. A Körösök vízrendszerében levonuló árhullám Gyoma térségében, a Hármas-Körösön tetőzik. A Maros a hazai részen még árad. A kormány a hét elején feloldotta a Duna Komárom–Tass és az Ipoly Ipolytölgyes-torkolat közötti szakaszára elrendelt veszélyhelyzetet. A Tisza mentén viszont folytatódott a várható magas vízállás elleni védelem kiépítése.
Rendre áradnak Szerbiában az észak felől érkező folyók, a Duna negyvenéves, a Tisza lassan abszolút rekordokat döntöget. Az idejekorán meghozott árvízvédelmi intézkedéseknek köszönhetően Újvidék nincs veszélyben, de a Duna és a Száva torkolatánál, Belgrádban aggasztó a helyzet – írta az MTI.
Segélyt küldenek Romániából. Gumicsizmákból, esőköpenyekből és homokzsákokból álló árvízi segélyszállítmányt küldött hazánknak a román katasztrófaelhárító felügyelőség – közölte az MTI. Magyarország a polgári sürgősségi esetekre vonatkozó egyezmény alapján, és tekintettel a a dunai és a tiszai árhullám okozta árvízveszélyre nemzetközi segítséget kért az Európai Bizottság monitoring- és tájékoztatási központján keresztül.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben