Kommunista reneszánsz Itáliában

Az áprilisi választások hajszálon múló balközép győzelme után a volt kommunisták tarolnak a közéletben: a hazánk 1956-os szovjet megszállását egykoron támogató Giorgio Napolitano államfő lett, a keményvonalas Kommunista Újjászületés Pártjának elnöke, Fausto Bertinotti házelnöki tisztséget kapott, és a héten megalakuló Prodi-kormányban több exkommunista, köztük Massimo D’Alema helye is biztosított már.

2006. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Páncélozott tankként törnek előre, 24 ezres áltöbbségükkel néhány hét alatt bevették a politikum egészét, miközben csak a társadalom felétől van felhatalmazásuk – kesergett Silvio Berlusconi frissen leköszönt kormányfő, aki szerint ha ugyanezt az ő koalíciója tette volna, „ország-világ már régen hangosan tiltakozna”.
Az Olasz Kommunista Párt (OKP) és utódpártja soraiból kikerült politikai vezetők XXI. századi térnyerésének megértéséhez számos történelmi tényezőt kell figyelembe venni. A kiindulási alap, hogy az 1921-ben alakult, a második világháború utáni, 1947-ig tartó átmeneti periódus kormányaiban már szereplő tömörülés Nyugat-Európa legerősebb kommunista pártjává nőtte ki magát, amely több parlamenti választás során a szavazatok majdnem egyharmadát is birtokolta.
A kereszténydemokrata és szocialista pártok 1994-ig tartó uralma, az úgynevezett első köztársaság alatt számos esetben csak túlbiztosított kormánykoalíciókkal tudták megakadályozni a kommunisták hatalomra jutását, akiknek egyik legfőbb támasza mindig is a hagyományosan erős szakszervezeti mozgalom volt. A sokáig a moszkvai vonalat követő kommunisták több vezetőjét is a Stasi és a KGB ügynökei képezték ki, maga a párt dollármilliós támogatásokat, „vörös rubeleket” kapott a Nagy Testvértől, míg a Szovjetunióban AvtoVaz–Lada gyárat alapított az olasz FIAT.
A vörös szín több árnyalatra bomlásához, egyszersmind az úgynevezett eurokommunizmus kialakulásához nagyban hozzájárultak az 1968-as prágai események és végső soron Afganisztán 1979-es szovjet megszállása.
Az ezt követő esztendők változásait jól szimbolizálja az a Marx-parafrázis, amely a kelet-európai reformokat remélő körökben akkortájt keringett: „Kísértet járja be a kommunizmust, Európa kísértete.” A Marx nélküli marxista szövetség alapjait lerakó Giorgio Napolitano- és Enrico Belinguer-féle pártvezetők már a személyes, kollektív, polgári és vallási szabadságot hirdették, amelynek szerves része volt a többpártrendszer, valamint a szellemi és szociális értelemben vett pluralizmus is. Maga Napolitano A Kommunista Párttól az európai szocializmusig című önéletrajzi könyvében önkritikát gyakorolt, amiért helyeselte Magyarország szovjet megszállását.
A szovjet blokk összeomlása után az OKP-ből kivált Kommunista Újjászületés Pártja Fausto Bertinotti vezetésével megmaradt az eurokommunizmus gyökereinél, míg a mérsékeltebb, liberális, keresztény és baloldali republikánus párttagok megalakították a Baloldali Demokrata mozgalmat, amely a mostani választásokon fölénybe kerülő Unione koalíció gerincét adja.
A mai olasz kommunizmus leglényegesebb elemei a hagyományosan erős szakszervezeti kötődés mellett (mind Bertinotti, mind Napolitano befolyásos szakszervezeti vezetők voltak) a privatizációellenesség és az (iraki) háborúellenesség.
A kommunisták szívósságát bizonyítja, hogy az 1992–94-es korrupciós botrányok utáni nómenklatúra-váltás után puszta névváltoztatással át tudták menteni hatalmukat, paradox módon erre csak a politikai paletta túlsó végén helyet foglaló neofasiszta párt volt képes.
A mai párt egyik legnagyobb gondja, hogy gyakorlatilag hiányzik a fiatal generáció: az ifjúságot többek között a törvényhozásba nemrég bekerült, egykor börtönbüntetésre is ítélt Francesco Caruso antiglobalista mozgalmár mellett a parlament alakuló ülésén csipkés bodyban tündöklő Vladimir Luxuria transzszexuális előadó- és életművész(nő) képviseli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.