Egy szmogos, rossz levegőjű, zajos, közlekedési dugókkal sújtott város mérhetetlen károkat okoz az ott élők közérzetében és egészségében. Az ország milliárdokat költ a szennyezett városi környezettel összefüggő megbetegedések gyógykezelésére ahelyett, hogy magát az okot szüntetné meg. A munkaképes lakosság egyre nagyobb hányada küszködik valamilyen típusú allergiával vagy krónikus felső légúti betegséggel. A csökkent munkabírás, a leszázalékolás vagy a betegszabadságok miatt a gazdaságot hatványozottan sújtja a városok problémája.
Elszomorítóak a hazai statisztikák: 25 év alatt a tüdőrákos betegek száma a háromszorosára, az asztmásoké a kilencszeresére nőtt. Egy uniós felmérés eredménye szerint pedig a – főleg a gépjárművek okozta – légszenynyezés átlagosan három évvel rövidíti meg a fővárosiak életét. A Közlekedéstudományi Intézet tanulmánya szintén vészjósló: a budapestiek egyötödének szervezetét jelentős mértékben, felét pedig mérsékelten terheli valamilyen légszennyező anyag. Ez részben az elöregedett járműparknak köszönhető: 2004-ben Budapesten valamivel több mint kilenc-, vidéken csaknem tizenegy éves volt a gépkocsik átlagos életkora. Évente három–öt százalékkal több autó fut a fővárosban, az országos átlagnál 30 százalékkal magasabb a gépkocsi-ellátottság.
A modern életvitel, a felgyorsult tempó a városban élőket sok lemondásra kényszeríti. Azért, hogy minél hamarabb érjenek el a munkahelyükre, autóba szállnak, dugó alakul ki, és már egymást akadályozzák az utakon. A közlekedési káoszra látszólag kézenfekvő, de valójában helytelen „megoldást” találtak: az utakat kiszélesítették, ami azt eredményezte, hogy még több autó jelent meg. Egyre nagyobb területeket szakítottak ki a zöld felületekből, közparkokból, fasorokból, és gyarapították velük az aszfalt felületét. A házak falát dízelkorom festette szürkére, a füstös városközpont színtelenné, komorrá vált.
Évtizedekkel korábban a mainál jóval összetettebb villamos- és buszhálózat segítette a városi közlekedést. Az Erzsébet híd előtti Kossuth Lajos utcában ma a környezetbarát villamos helyett kétszer három sávon dübörögnek az autók, amelyek sokszor még a buszsávot is igénybe veszik. A Pestszentlőrincet Pestimrével összekötő villamosvonal szintén a múlté. Pécs belvárosában a hatvanas évekig közlekedett a sárga jármű, ma már csak busz viszi az utasokat.
Napjainkban soha nem látott igény van korszerű tömegközlekedési hálózatra. A jelenlegi rendszer kihasználtságára és a legfőbb bajok számbavételére számos felmérés készült. A Közlekedéstudományi Intézet tanulmánya szerint Budapesten 62 százalékos a tömegközlekedést választók aránya, a város környékén lakók körében viszont csak 38 százalék. A Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutatóközpont Kht. felmérése azt mutatta, hogy a munkába igyekvők 45 százaléka mindig a tömegközlekedést választja, nyolc százalékuk pedig hol ezt veszi igénybe, hol autóval közelíti meg munkahelyét. Autóval jár munkába a megkérdezettek harmada, és igen kevesen, csupán két százalékuk kombinálja az autót és a tömegközlekedést. Ennek jellemző példája a peremkerületekből a metróig utazás. Aki az autó mellett voksolt, az a lassúságra és a kevésbé komfortos, piszkos tömegközlekedési eszközökre hivatkozott. Van, akinek gondot jelent a gyakori átszállás vagy a nagy csomagok szállítása. A válaszadók mindössze hét százaléka tartotta drágának a szolgáltatást. Gyalogosan a válaszadók hét százaléka jár dolgozni, a kerékpárosok száma elenyésző. Ez utóbbi szám valószínűleg nem is emelkedik addig, amíg a munkahelyeken nem építenek zárható kerékpártárolókat, illetve nem biztosítják a zuhanyozási, átöltözési lehetőséget. Tömegközlekedési járművekkel és vonattal a válaszolók 45 százaléka jár dolgozni, a legnépszerűbb a kék busz. Valószínűleg a kényelempárti autósok egy része is átülne, ha tudnák tartani a menetrendet, azaz előre lehetne tervezni az utazást.
A nagyvárosok politikai döntéshozói felismerték, hogy a helyzet tarthatatlan, ezért közlekedésfejlesztési tervet dolgoztak ki. Kormányrendelet írja elő, hogy azokban a zónákban, ahol a légszennyezettség tartósan meghaladja a határértéket, környezetjobbító programot kell kidolgozni és életbe léptetni. A Fővárosi Közgyűlés május végén fogadta el Budapest levegőtisztaság-védelmi programját, amelynek részletes intézkedési tervét – határidőkkel, felelősökkel és az anyagi forrás megjelölésével – szeptember 30-ig kellene elkészíteni.
– Rövid idő alatt és viszonylag kevés költséggel, néhány tízmilliárd forintos beruházással érezhetően lehetne javítani a főváros közlekedését – mondja Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke. A legfontosabbnak azt tartja, hogy a tömegközlekedési eszközök forgalmi előnyt élvezzenek. Ezt az is indokolja, hogy a probléma igen olcsón, esetenként néhány millió vagy tízmillió forintból rövid idő alatt megoldható. Ahol lehet, buszsávokat kell kialakítani, ezekben nem közlekedhetnek más járművek. A Rákóczi úton például sokat segít, hogy van külön buszsáv, de nehéz az autókat távol tartani, ha a jobbra kanyarodók is azt használják. Franciaországban és más országokban ezt nemcsak tiltják, hanem fizikai akadállyal, esztétikus betonformákkal küszöbölik ki. Mindenütt meg kell akadályozni azt is, hogy az autók a sínekre hajtsanak, például betongömbökkel, mint a Nagykörúton. Lukács szerint a kereszteződések átalakításával és a jelzőlámpáknak a tömegközlekedési járművekre hangolásával egy-egy vonalon néhány tízmillió forintos beruházással csökkenthető a zsúfoltság és a menetidő. A holland, a svájci és a német városokban már természetes, hogy a villamos irányítja a közlekedési lámpát, hiszen míg egy szerelvény 200–300 utast szállít, a vele azonos hosszúságú öt autó jó esetben is csak nyolcat. A dugóktól függetlenítve a járatok pontosan a menetrend szerint közlekedhetnek.
Lukács a másik megoldást a kapacitás bővítésében látja. Jelenleg a járművek sokszor túlzsúfoltak. Hosszabb távon elsősorban a villamoshálózatot és a vasutat kell fejleszteni, látványos és gyors eredményt azonban már új, részecskeszűrővel felszerelt dízelbuszok beállításával is el lehet érni. Akár 60–70 milliárd forintból két éven belül olyan mértékben növelhető lenne a BKV és a Volán buszainak a száma, hogy jelentősen korlátozni lehetne az autóforgalmat.
*
Az elővárosi közlekedés terén hosszú távú terv a kötött pályás eszközök fejlesztése, aminek megvalósítását a környezetvédők is szükségesnek tartják, azonban felhívják a figyelmet arra, hogy rövid távon huszadannyi költségből mindez megoldható buszsávokkal és a buszjáratok sűrítésével.
Számos gazdasági és technikai eszköz létezik arra, hogy tovább csökkentsék a forgalmas belvárosok terhelését. Van, ahol autómentes övezeteket, sétálóutcákat alakítanak ki, vagy idejében korlátozzák a járművek behajtását, illetve jelentős mértékű parkolási díjat vetnek ki. Egyes nyugati városokban évek óta jól működik az útdíj. A fővárosok közül Oslóban vezették be először, azóta London belvárosában és Stockholm egész területén is fizet az, aki hozzájárul a dugókhoz. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a bevezetést követően 20–30 százalékkal csökkent a forgalom – mondja Lukács András. Bár hazánkban még sehol nem vezettek be útdíjat, a Margitszigeten és a Várban alkalmazott módszerrel, a behajtási díjjal is lehet kiváló eredményeket elérni, igaz, csak viszonylag kisebb területen.
Szintén jó módszer, hogy a nem helyben lakóknak sokkal magasabb parkolási díjat kell fizetniük, mint a helyieknek. Ezt a magyar városokban is alkalmazzák, azonban a díjak mértéke sok esetben túlságosan alacsony, amit az bizonyít, hogy a sűrűn lakott városrészekben még mindig jóval nagyobb a parkolóhelyek iránti kereslet, mint a kínálat. Lukács szerint százszázalékos díjemelés láthatóan visszaszorítaná a belvárosi parkolást. Az ilyen gyorsan bevezethető, rugalmas gazdasági ösztönzőkkel lehet elérni a legnagyobb és leggyorsabb sikert.
Másik megoldás, hogy területet vesznek el az autóforgalomtól más, környezetbarát közlekedési mód javára, és sétálóutca vagy kerékpárút lesz az aszfaltból. A forgalom csökkentésére útszűkületeket, lassítására pedig rázó, helyenként megemelt burkolatot, kikerülendő akadályt, járdaszigetet építenek. Nyugati példára néhány éve nálunk is rohamos ütemben kezdték körforgalomra cserélni a balesetveszélyes jelzőlámpás kereszteződéseket. A közlekedési szabályok egyértelműek, egyszerűbb és olcsóbb ez a megoldás. Mivel nem kell feltétlenül megállni, és nagy gázt adva újra lendületbe hozni az autót, a levegőt is kevésbé szennyezik. A körforgalom népszerűségét az is mutatja, hogy nemcsak az új utakra tervezik sebességkorlátozónak, hanem a meglévő csomópontokat is egyre gyakrabban alakítják át.
Sokak szerint ösztönzőleg hat a „tedd le az autót, és szállj át tömegközlekedésre” mozgalom részeként a P+R rendszerű parkolók építése, főleg a külvárosokban, gyors buszok vagy metró mentén. Az unió kohéziós alapjából éveken belül 16,7 millió forint értékben épül majd átszállóhely, mélygarázs, elsősorban a 4-es metró környezetében. Tervezik kombinált parkolójegy és bérlet bevezetését is, amely kedvezményben részesítené az ilyen típusú parkolók használóit.
A környezetvédők azonban szkeptikusak a budapesti P+R parkolókkal kapcsolatban. A főváros területére naponta 240 ezer személyautó lép be, és további több mint százezer indul el a külső kerületekből. Ezzel szemben jelenleg Budapesten mintegy 4000 P+R-férőhely található. Hiú ábránd azt hinni, hogy a különbség érezhető mértékben csökkenthető – állítja Lukács András. Ez nem azt jelenti, hogy egyetlen P+R parkolóhelyet sem szabad létesíteni, azt azonban igen, hogy hiba jelentős szerepet tulajdonítani nekik. Azt is figyelembe kell venni, hogy ezek a parkolók általában már csak az erősen megfogyatkozott zöld területek újabb pusztításával építhetők meg, ami semmiképp sem kívánatos. Kisebb P+R parkolókat még lehet és szükséges is létrehozni például az agglomerációs települések vasútállomásainál.
A kerékpárutak a nyolcvanas években kezdtek terjedni, mára 140 kilométernyi kerékpárút-hálózat épült ki Budapesten. Ha azonban összevetjük a helyzetet a bécsivel, látható a lemaradásunk: ott az utóbbi két évben készített 400 kilométer úttal együtt jelenleg 1000 kilométer a bicikliseké. A bicikliutak építése kül- és belterületen egyaránt az önkormányzatok feladata.
– Az Eurovelo hálózatba tartozó európai kerékpárutak tervezését és építését a kormány legalább ugyanannyival segíti, mint amennyi az önkormányzati ráfordítás, így az idén ilyen célokra 1+1 milliárd, azaz öszszesen kétmilliárd forint áll rendelkezésre – hangsúlyozza Bodor Ádám, a gazdasági tárca volt kerékpárügyi miniszteri megbízottja.
A kerékpárutakat főleg a közutak felújításakor alakítják ki. A jelenlegi kerékpárút-építésre vonatkozó műszaki előírás azonban nem kellően „kerékpárosbarát”, a meglévő utak gyakran nem felelnek meg az elvárásoknak. A közös kerékpáros–gyalogos utak sávjait általában csak felfestik, noha más típusú, legalább színben eltérő burkolattal kellene őket elválasztani. A forgalmas utak mellett az önálló kerékpárutak jelentik a biztonságos megoldást. A kerékpársávok (a közúton felfestett vagy „betongumókkal” elválasztott külön sávok) a kereszteződésekkel sűrűn szabdalt útvonalakon viszont több biztonságot jelentenek, mert az autósok azonos rangú közlekedőként tekintenek rájuk. A kialakításra azonban érdemes odafigyelni: az Andrássy úton például balesetveszélyes, hogy a parkoló autók és a járda között húzódik a kerékpársáv, mert a gyanútlan biciklisre rányithatják az ajtót.
Tobzódnak a színekben David Hockney iPad-virágai és portréi
